https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Erdoğan: Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kuracağız - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Erdoğan: Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kuracağız

Erdoğan: Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kuracağız

Erdoğan, Baştebi’de ev sahipliği yaptığı Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirve Toplantısı’nın sonunda basın toplantısı düzenledi.

Türk Yatırım Fonu’nun Türk dünyasının ekonomik bütünleşmesine katkı sağlayacağına ve fona İstanbul’un ev sahipliği yapacağına inandığını söyleyen Erdoğan, deprem sonrası selden zarar gören afetzedelerin durumlarını da anlattı.

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Ankara Zirvesi’ni başarıyla tamamladıklarına işaret eden Erdoğan, Türkiye’de yaşanan deprem ve sel felaketinin ardından dayanışma amacıyla teşkilat mensupları ve gözlemcileri ile bir araya geldiklerini söyledi.

Zirveye katılan devlet başkanlarına teşekkür eden Erdoğan’ın açıklamalarının başlıkları şöyle:

Dünyada nadir olacak depremler: Bugün ev sahipliği yaptığımız olağanüstü zirve “Afet ve Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla gerçekleştirildi. Bildiğiniz gibi 6 Şubat’ta dünyada ender görülen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem bizleri birbiri ardına sarstı. Bu depremler ülkemizin 14 milyon vatandaşına ev sahipliği yapan 11 ilimizde büyük can kaybına ve yıkıma neden olmuştur. Deprem felaketinde ŞİÖ üyesi ülkelerin vatandaşları da dahil olmak üzere 49.000’den fazla insanımızı kaybettik. Ardından deprem bölgesindeki şehirlerimiz sel felaketleriyle sarsıldı. Deprem ve sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

İnsanlık tarihinin en büyükleri arasında: Uzmanlar, Kahramanmaraş merkezli depremleri insanlık tarihinin en büyük doğal afetlerinden biri olarak tanımlıyor. Nitekim ilk depremlerin ardından 600’e yakın bağımsız deprem büyüklüğüne ulaşan binlerce artçı sarsıntı da bu gerçeği teyit etmektedir. Türkiye, kış şartlarının sert geçtiği bir dönemde geniş bir alanda yıkıma neden olan bu sismik fırtınadan etkilendi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen deprem haberi gelir gelmez devletimizin tüm imkanlarını bölgeye yönlendirdik. Bakanlıklarımızla, afet ve acil durum yönetimimizle, belediyelerimizle, emniyet güçlerimizle, arama araştırma ekiplerimizle, STK’larımızla, kısacası böyle bir afette ihtiyaç duyulabilecek herkesi seferber ettik.


AKP ve MHP, HDP’nin “Kızılay’ın kasıtsız faaliyetleri soruşturulsun” önerisini reddetti.

Türkiye ayrıca dünyanın 90 farklı ülkesinden arama kurtarma ekiplerine destek verdi. 6 Şubat’ta yaşadığımız felaketin ardından yardım çağrımıza en kısa sürede cevap veren, büyük bir acıyı bizlerle paylaşan dostlarımızın başında Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleri gelmektedir.

Temeli attık ve hızla çalışmaya başladık: Depremin ilk anlarından itibaren başlattığımız seferberliğin yanı sıra şehirlerimizi yeniden inşa etme ve canlandırma sürecinde de devam ediyoruz. Depremzedelere mümkün olan en kısa sürede kalıcı konut sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Yeri belirlenen valiliklerimizde temellerini attık, arazi ve etüt çalışmaları tamamlandı ve hızla çalışmalara başladık. Hedefimiz, bir yıl içinde tüm deprem bölgesinin konut ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak sayıda, kaliteli ve güvenli yapılar inşa etmektir.

100 bin konteyner: Sellerin açtığı yaraları sarmak, zarar ve kayıpları tazmin etmek için gece gündüz çalışacağız. Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kurarak yarım milyon depremzedeyi daha iyi koşullarda yaşayabilecekleri bu alanlara taşıyacağız.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın