medyauzmani.com
Emek ve Özgürlük Koalisyonu: “Karar, Emek ve Özgürlük Koalisyonu olarak seçimlere girilmesi yönündedir. Cumhurbaşkanı seçimi konusundaki ortak tutumumuzu en kısa sürede basın toplantısıyla duyuracağız.” – Yerel Haberler

Emek ve Özgürlük Koalisyonu: “Karar, Emek ve Özgürlük Koalisyonu olarak seçimlere girilmesi yönündedir. Cumhurbaşkanı seçimi konusundaki ortak tutumumuzu en kısa sürede basın toplantısıyla duyuracağız.”

Emek ve Özgürlük Koalisyonu Bileşenleri ”Emek ve Özgürlük Koalisyonu adına seçimlere girme kararı alındı. Gündem konularımızdan biri olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün yaptığımız görüşme sonucunda ortaya çıkan ortak tutumumuzu en kısa sürede bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine ilişkin tutumlarını belirlemek üzere bugün Ankara’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri Emek Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Dernekler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP)’dir. ) ve Sosyal Özgürlük Partisi (TOP).) Bugün Ankara’da deprem felaketleri, sel, derinleşen krizler, 16 Mart 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri gibi gündem konularını görüşmek üzere bir araya geldik.

16 Mart, Halepçe ve Bayezid katliamlarının yıl dönümü. Bu tür katliamların tekrarlanmadığı, yüzleşme kültürünün yerleştiği, her alanda gerçek adaletin tesis edildiği bir sistem için var gücümüzle çalışıyoruz.

Felaketin ‘doğal afet veya kader planı’ olarak değerlendirilmesini, normalleşme adı altında vurgulanıp unutulmaya çalışılmasını şiddetle reddediyoruz.”

İktidarın rant ve talana dayalı halk karşıtı politikaları krizlere yol açarak toplumun bugününü ve geleceğini tehdit etmektedir. 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş Pazarcık depremlerinde ve 15 Mart’ta Urfa merkez ve Adıyaman’da meydana gelen sellerde yaşanan tahribat, can ve mal kaybı bu politikaların en açık ve trajik belirtileriydi. Yaşanan felaketin “doğal afet mi yoksa kader planı” olarak değerlendirilmesini, normalleşme adı altında kanıksanmış ve unutulmuş çabaları kategorik olarak reddediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak afetlere zemin hazırlayan insana, doğaya ve sisteme düşman olan bu iktidarı değiştirip sorumlulardan hesap sormaya ve insan onuruna yaraşır yeni bir yaşam inşa etmeye kararlıyız.

“Çalışma ve özgürlük ittifakı olarak seçime girme kararı”

Türkiye’nin kaderini değiştirecek seçimlerin arifesindeyiz. Toplumun beklentilerini umuda dönüştürecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasi sorumluluğumuzun farkına vararak.

Mücadele koalisyonu olarak başladığımız süreci seçim ittifakına genişletecek irade ortaya çıktı. Seçimlere Emek ve Özgürlük Koalisyonu adına girilmesi kararlaştırıldı. Teknik çalışmalar, başta HDP olmak üzere koalisyon bileşenlerini oluşturan tüm güçlerin kazanımlarını koruyacak ve geliştirecek yöntem ve yöntemlere dayanacak.

“Cumhurbaşkanı adayları konusundaki ortak tutumumuzu yakında bir basın toplantısıyla açıklayacağız.”


İkinci Yüzyıl İktisat Konferansı’nda konuşan Hacer Fogo

Gündem konularımızdan biri olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Depremin ardından cumhurbaşkanı adayı seçim sürecini yeniden değerlendirme kararı aldık. Bugün yaptığımız görüşme sonucunda ortaya çıkan ortak tutumumuzu en kısa sürede bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

Siyasi yasakların, davaların, şiddet ve baskıların arttığı bir ortamda seçim süreci ve sandık güvenliği konusunda toplumun tüm kesimleriyle ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

8 Mart’ta sokakları mora boyayan kadınların mücadelesinden aldığımız güçle Nevruz ve 1 Mayıs meydanlarını dolduracağız. Demokrasinin tüm güçleriyle 15 Mayıs’ta kazanacağız. Tek adam sistemini bitireceğiz. Dayanışma, mücadele ve umut…”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın