https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Eksik ilaçların çözülmesi: nöbetçi eczane sayısının artırılması - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Eksik ilaçların çözülmesi: nöbetçi eczane sayısının artırılması

Eksik ilaçların çözülmesi: nöbetçi eczane sayısının artırılması

Halk, başta antibiyotik ve şurup olmak üzere pek çok ilaç bulamazken, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu nöbetçi eczane sayısını artırarak eczanelerdeki bekleme sıralarını azaltmanın yolunu buldu. Yeni düzenleme ile Türkiye Eczacıları Sendikası’nın (TEB) ihtiyacın karşılanamaması durumunda nöbetçi eczane sayısını belirleme ve ilan etme yetkisi kuruma devredilecek.

Kurum, TEB tarafından belirlenen talep üzerine eczane listesini iptal edip yeni liste açıklayabilecek. Yönetmelik ile tablo güncellendi ve yıllar sonra eczanelerin kar oranları arttı.

Yönetmeliğe göre eczanelerin tatil olacağı gün ve saatler Eczacı Odası veya adına hareket edenler tarafından belirlenecek. Kurum, halkın ihtiyacını karşılayacak şekilde hizmet veren eczane ihtiyacını belirleyecektir. Nöbetçi listeleri kurum talimatlarına uygun olarak hazırlanmadığı takdirde yönetim tarafından odaya iade edilir.

Yeniden düzenlenen listelerin, idarenin talimatlarına aykırı olması halinde önceki listeler müdürlükler tarafından hazırlanır. Süresinde hazırlanmayan liste bulunması halinde Müdürlükçe hazırlanacak liste esas alınır. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş ilaçların imhasında el ele verme zorunluluğu kaldırılmıştır. Eczaneler kariyerleri boyunca en fazla iki yıl süreyle faaliyetlerine ara verebilecek.

Düzenlemeye eczacılardan tepki geldi. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Şıker Pınar Özkan, izleme sisteminde yasanın odalara verdiği yetkilerin yönetmelikle kamu kurumuna devredilmesinin kastedildiğini söyledi. Düzenlemelerin hukuka aykırı olamayacağına işaret eden Özcan, asıl sorunun bulunamayan ilaçlardan kaynaklandığına dikkat çekti.

Özkan, piyasada bulunmayan önemli ilaçları bulmak için eczanelerde dolaşmak zorunda kalan vatandaşların oluşturduğu bekleme kuyruklarından rahatsız olanların, nöbetçi eczane sayısını artırmak için çözüm aradıklarını belirtti. Gündüz gelmeyen ilaç gece görünür mü? Bu tamamen bizi cezalandırmak için yapılmış bir düzenlemedir. “Sıraları bu şekilde kısaltma,” dedi.

Bu ilaçlar bulunamadı


Sedan başı TEİS: Kanser ilaçları eczanelerden verilmeli

Başkan Özkan, ilacın yokluğunun siyasi başarısızlık olarak görülmemesi için çeşitli yöntemlerin denendiğini ancak hukuka aykırı bir yönetmelik çıkarılarak işin daha da zorlaştırıldığını anlattı. Özkan, salgının zirve yaptığı Aralık ve Ocak ayına göre ilaca olan talepte azalma olduğunu, artık kısmen de olsa bazı ilaçların temin edilebildiğini, bunda üretimdeki kısmi artışın da etkili olduğunu anlattı. Özcan, buna rağmen hala antibiyotik, soğuk algınlığı şurupları, burun spreyleri, tansiyon, diyabet, antidepresanlar gibi bazı kronik hastalıklar için ilaç bulmakta sorun yaşandığını ve insanların özellikle depremde bu ilaçları bulmakta hala güçlük çektiğini söyledi. . bölge.

Onur, Öfke, İntikam!

Sosyal medya hesabından yönetmeliği eleştiren Özkan, eczacıların deprem bölgesindeki özverili çalışmalarının cezalandırıldığını söyledi. Özkan şu mesajı paylaştı:

“Evet, hiçbir iyilik cezasız kalmaz. Gece yarısı yapılan yönetmelik değişikliği ile TEB yetkililerini ve eczacı odalarını ilgilendiren yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik kibir, öfke ve kin beslemenin devlet kurumlarını nasıl yönettiğinin yazılı halidir.” !!!”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın