https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
“Ekonomik, siyasi ve adaletsiz durum insanların bıktığını gösterdi” – Yerel Haberler

“Ekonomik, siyasi ve adaletsiz durum insanların bıktığını gösterdi”

Haber: Atilla Yoğurtçu

2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığında CHP Balıkesir’de birinci parti oldu (CHP: %49,37 AKP: %47,81), ancak sonraki seçimlerde AKP birinci parti olmayı başardı. (AKP: %47,4 CHP: %39,5)

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin Balıkesir’de birinci parti olmasının nedeni muhafazakar ve milliyetçi tabanın genel olarak kalabalık olması ve adayın bu kesime yakın olmasıdır. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’nin 1. partisi olan CHP adayı Muharrem İnce’nin bu kesime hitap etmediği öğrenildi.

14 Mayıs seçimlerinde CHP: 48.67, AKP: 45.07 ile sonuçlandı. Kötüleşen ekonomik kriz, bu tür sonuçların ilk etkeni olarak görülüyor. Ardından cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ayrıştırma yerine tamamlayıcı konuşmalar ve seçim vaatleri yaptı. Ayrıca milletvekilliği seçimlerinde yapılan seçimlerin yanlış olduğu, seçimle değil de yukarıdan atamayla aday gösterilmesinin doğru olmadığı konusunda halk arasında yaygın bir kanı vardır. AKP seçmeni ikinci tura ne kadar açık baksa da CHP seçmeni iyimser ama önceki seçimlerde ve ilk turda oyların çalındığını söylüyor, ikinci turda dikkatli olunması ve oyların korunması gerektiğini söylüyor.

“Haksızlıklara karşı oyumuzu artırmayı başardık”

Edremit CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özkan ile yaptığımız görüşmede bu haksız seçim kampanyasına rağmen Balıkesir ve Edremit’te oylarımızı artırmayı başardık. Deniz Onur Özkan, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Balıkesir’de de halkımız değişimden yana tavır aldı. Adaletsiz ekonomik ve siyasi durum, insanların bundan bıktığını göstermiştir.

Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki 13. cumhurbaşkanı adayımız, diğer adaylardan farklı olarak halkımızı kutuplaştırmayan ve ortak bir dil kullanan, geleceğe dair umut müjdeleyen millet ittifakının sandığa yansıdığını söyledi. Balıkesir halkının güvenini kazanarak.

28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde ise, “13’üncü cumhurbaşkanı adayımız olan Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13’üncü Cumhurbaşkanımız olarak Çankaya Köşkü’ne göndereceğimize olan güvenimiz tamdır ve bunu mutlaka gerçekleştireceğiz.” başarmak.”

WhatsApp fotoğrafı 2023-05-26, 13.05.16

“Balıkesir bölünmüş siyasi yapı”

Balıkesir Gomich, 14 Mayıs 2023’te yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği ilk tur seçimlerinin ardından Balıkesir’de ortaya çıkan tabloyu ve geleceğe yansımasını CHP eski ilçe başkanı Mele Bağcı ile görüşmemizde değerlendirdi.

Erzurum'da yıldırım düşmesi sonucu bir kişi öldü

Erzurum’da yıldırım düşmesi sonucu bir kişi öldü

Bu değerlendirmeyi yaparken en önemli dayanağımız elbette ki rakamlar ve bu rakamların 2018 seçim sonuçları ile olan ilişkisi olacaktır.İstatistiki bilgileri çok fazla boğmadan kısaca yorum yapalım.

Cumhurbaşkanlığı oy oranlarına baktığımızda Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 48.67, Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 45.07 oy aldı. 2018 seçimleri ile karşılaştırmamız gerekirse epeyce oy kaybettiğini görüyoruz. Burada CHP’nin 2018’de sadece Muharrem İnce’nin oylarını okuyarak sonuç odaklı bir öz değerlendirme yapması doğru olmaz. 2018’de Muharrem İnce, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş ve Temel Karamolaoğlu da adaydı, Biz de Balıkesir’de bu dört adayın oy oranının da yüzde 52,35 olduğunu söyleyebiliriz ki bu da bir düşüş. Nitekim 2014 seçimlerinde Erdoğan’a karşı yarışan Selahattin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nun toplam oyları %52,21’di.

Genel milletvekili seçimlerinde de benzer bir tablo hakimdir. Rakamlarla konuyu sıkmadan burada özetleyelim. Ana partilere tepkiler koalisyon içindeki diğer partilere kaydı. Bu çok açık.

Buraya kadar mevcut durumu özetledik. Bu tablo elbette Balıkesir’in geleceğini siyasi olarak nasıl okumamız gerektiğine ışık tutacak ama 28 Mayıs’taki ikinci tur sonuçlarını görmeden net bir perspektif oluşturmamız mümkün değil.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de siyasi olarak bölünmüş bir yapı var. Öte yandan, devletin kutsiyetini tüm toplumsal sorunların önüne koyan ve geniş kitleleri buna ikna eden, gün geçtikçe içe dönen çok geri ve yekpare sağcı milliyetçi bir siyasi yapı var. Öte yandan, daha ılımlı sağcılar, ana akım sosyal demokratlar, Kemalistler, siyasallaşmış Kürtler, liberaller ve Ekteran sağından rahatsız olan sosyalistlerden oluşan geniş heterojen bir blok var. Hem merkezinde hem de yarattığı geniş etki alanlarında bu kadar çeşitliliğe sahip bir siyasi alanda Balıkesir’in siyasi geleceği hakkında net bir yorum yapılamıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bunu 28 Mayıs’tan sonra daha net görebiliriz.

Ancak elimdeki verilere dayanarak Balıkesir’in yakın gelecekteki politikası hakkında bazı tahminleri sizlerle paylaşayım. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Balıkesir’de yarışı bitirmesine rağmen CHP’nin birinci parti olması ve AKP’nin gerisinde kalması, Balıkesir siyasetini etkileyen aktörlerin önümüzdeki dönemde pek değişmeyeceğini gösteriyor. CHP’nin çatısı altında 4 farklı parti ile seçilmesi, 3 milletvekilinin 2’ye düşmesi, bu diğer 4 partinin katkısı konusunda yaşanan tartışmalar sonucunda başta TİP partisi olmak üzere CHP seçmeninin oyları , diğerlerine göre bu duruma bağlı olarak, analiz yapamamaya işaret ediyor. Davanın sesi, yarın CHP’nin sahada ne gibi kabiliyetlere sahip olacağı konusunda belirsizliğe işaret ediyor. İlçe bazında oy dağılımını incelediğimizde, bazı belediyelerin kendi oylarını kaybetme riski çok yüksek görünüyor.

Sonuç olarak tüm değerlendirmelerimiz ve tahminlerimiz ikinci tur sonuçlarına göre şekillenecektir. Türkiye’de siyaset çok uzun süre kavramların gerçekleri belirlediği bir düzeyde gerçekleşti ve bu rejimi demokratikleştirdiği gibi otoriterleştiren bir politika kültürü haline geldi. İktidar ve muhalefetin oluşturduğu bu siyasi kültüre yenik düştüğünü görüyoruz diyerek konuşmasını noktaladı.

28 Mayıs sonuçlarının yarattığı algı siyaseti şekillendirecek.

2023 Seçimleri Yerel medya koordinasyonu

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın