https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ekmek ve Gül Toplum Gönüllüsü Öztürk: Çalışmalarımız devlet tarafından kara propaganda ile çarpıtılıyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Ekmek ve Gül Toplum Gönüllüsü Öztürk: Çalışmalarımız devlet tarafından kara propaganda ile çarpıtılıyor

Ekmek ve Gül Toplum Gönüllüsü Öztürk: Çalışmalarımız devlet tarafından kara propaganda ile çarpıtılıyor

Hatay İskenderun’da depremin ilk günlerinden bu yana Mustafa Kemal Dayanışma Mahallesi’nde Rotary Kulübü, ODTÜ Mezunlar Derneği ve Ekmek Gül Topluluğu tarafından kurulan çadırlar, kaymakamlık talimatıyla boşaltıldı.


DİSK Başkanlar Kurulu’nun son açıklaması yayınlandı

Depremin ilk gününden bu yana kadın ve çocukların yaralarını sarmaya çalışan Ekmek Gül Derneği gönüllüsü Nuray Öztürk, ANKA haber ajansına şunları söyledi:

“Depremden sonra kadın ve çocukların benzersiz taleplerini görünce afet ve acil durum yönetim listelerinde dahi yer almadıklarını anlayınca Türkiye’nin her yerinde çalışma başlattık. Kardeşlik köprüsünün altına kadın sağlığı ve sıhhat çadırı kuruldu. Burada ‘Hayatı Yeniden Kuruyoruz’ yazılı. Burada psikolojik destek, hukuki destekten hijyen eğitimine kadar kadınlara sosyal ve sosyal çalışmalar yaptık. Burada kadınlar ilk kez 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladılar. büyük bir dostluk ve dayanışma ağı. Ama engellendi.”

Nuray Öztürk, İstanbul’dan gelen bir yardım tırı için Afet ve Acil Durum Yönetimi ve diğer yetkililerle iletişime geçerek depolara destek olmak istediklerini belirterek, “‘Durum bu, ne yapalım’ dediğimizde depoları açtılar. İskenderun Belediyesi’nin spor salonu bizim için.” Oraya koyduk ama kısa sürdü. Ertesi gün vali geldiğinde orada malzeme olduğu için kapılar kilitliydi. Geldiğinde kapıların da kapalı olduğunu gördü ve hemen kaldırılmasını emretti. Kalpler burada kalmayacak. “Tüm Rotary Kulübü çadırları sökülecek” diyerek sorunlarımızı anlatmaya ve anlatmaya çalıştık ama maalesef gözlemimiz gönüllü gruplarının orada kurdukları dayanışmanın dağıldığıydı. Bu dayanışma parçalanmaya ve terk edilmeye çalışılmıştır.

“Devletin çalışmalarımızı engellediğini görüyoruz”

Öztürk, depremzedelere sadece kurdukları çadırda değil, İskenderun’un gecekondu mahallelerinde de yardımda bulunduklarını ANKA’ya anlattı:

“Sadece çadır alanında çalışma yapmıyorduk diğer çadır alanlarına da yardım malzemesi ulaştırıyorduk ama İskenderun’da farklı mahalle ve gecekondu mahallelerinde de aynı çalışmaları yapıyorduk. Bu çalışmalara devam edeceğiz. Şunu söylemek isterim ki; Bu sürecin sadece bize ait olmadığını gördüğümüz, gözlemlediğimiz kadın ve çocukların taleplerinin olduğu, oradaki depremzedelerin taleplerinin olduğu, bu taleplerin devletten karşılanmadığı için tepkiye dönüştüğü.

“Deprem mağdurları su dağıtmaktan başka bir şey yapılmadığını söylüyor”

Bu taleplerin ortaya çıkmasını engellemek için bir hamleydi ve orada bir sosyal pazar oluşturulacağını söylediler ama henüz kurulmadı. Depremzedeler bize su dağıtmaktan başka bir şey yapılmadığını söylüyor. Bizi sarılıp ağlarken gördüklerinde, devletin kara propagandasıyla işimizin gerçekten çarpıtıldığını görüyoruz. Devletin asli görevi burada halkın ihtiyaçlarını karşılayan bir teşkilat sağlamaktır. Aslında STK’lar ve kadın dernekleri ile bu işi yaptığımızda aslında yaraları sarabiliyoruz ama gördük ki böyle bir sorun yok. Depremde evlerini kaybeden ve bu zor koşullarda yaşamlarını sürdüren depremzedeler için yeni bir şikayet oluşturuyor. Bu şekilde olmamalı.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın