https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dokuz8haber – Seçim kanunları güncellendi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Dokuz8haber – Seçim kanunları güncellendi

Dokuz8haber – Seçim kanunları güncellendi

AKP’nin geçen yıl ilgili yasalarda uyguladığı önemli düzenlemeler, önümüzdeki seçimlerde yürürlüğe girecek.

AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla yürürlüğe giren yeni seçim yönetmeliği kapsamında, bu seçimlerde ilk kez yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 7’ye uygulanacak. Yüzde 7 barajı ittifaklar için de geçerli olacak.

BirGün’de yer alan habere göre, koalisyonun genel oy oranı barajı aşarsa tüm partilerin barajı aşma uygulaması sona eriyor.

2018 seçimlerinde koalisyonun ülke genelinde aldığı oyların koalisyon partilerine bölünmesiyle ittifak partilerinin temsilci sayısı hesaplandı. Yeni sistemle birlikte, koalisyonun aldığı toplam oy sayısının eyalet sınırını aşması durumunda, koalisyondaki her bir partinin aldığı oy sayısı dikkate alınarak seçim bölgelerindeki milletvekili hesaplaması ve dağılımı belirlenecek.

Ayrıca, yeni sistemde siyasi partiler, Siyasi Partiler Kanunu’nda öngörülen ve 2011’de belirlenen süreler içinde ilçe, valilik ve büyükşehir kongrelerini üst üste iki kez yapmayan siyasi partilerin seçime katılma haklarını kaybedecek. parti düzenlemeleri. .

Yüksek Gençlik Meclisi’nin kararında geçen hafta hangi partilerin seçime girebileceği açıklandı. Kararda, 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütüğü” ile “2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu”nun ilgili maddelerine göre illerin en az yarısının teşkilatlarını kurmuş ve büyük kongrelerini gerçekleştirmiş olduğu belirlendi. 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçim gününden en az 6 ay öncesine kadar seçime katılmak isteyen 36 siyasi partinin seçime girmeye hak kazandığı bildirildi.

İktidar koalisyonu, CHP’nin desteğiyle seçimlere katılabilen ve son seçimlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurabilen İYİ Parti’yi dikkate alarak sistemi bu şekilde değiştirdi. durumun bir daha yaşanmamasıydı. Grup oluşturma uygulaması ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sona ermiş ve seçime katılma şartlarından biri olmuştur.


Bakan Vakıf: “Deprem bölgesinde 20 bin konutun temelini önümüzdeki hafta atacağız”

Yeni kurallar ayakkabılar için de geçerli olacak

Partilerin sandık kurullarına diğer partilerden aday göstermeleri zorlaştı.

Başka bir partiden bir üyeyi sandık kurulu üyesi olarak göstermek isteseler, o kişi hakkında resmi onay süreci uygulanacaktı. Önümüzdeki seçimler İl ve İlçe Seçim Kurulları Yönetmeliği ile bağlantılı olarak yapılacak.

Yapılan son düzenlemelerle “kıdemli yargıç”ın seçim kurullarında görev alma zorunluluğu kaldırılmıştır. Bir Başkan, iki asıl ve iki yedek üyeden oluşan Seçim Kurulu üyeleri, iki yılda bir Ocak ayının son haftası il merkezinde görev yapan ve kınama ve daha ağır kınama cezası almamış yargıçlar arasından seçilir. En az birinci sınıfa atanan ve birinci sınıfa atanma niteliklerini kaybetmemiş olanlara disiplin cezası verilir ve adli mercii adli makamlarca ilk derece mahkemesi yargı organı tarafından adı geri çekilerek belirlenir.

İsim kurasında ilk çıkan jüri başkanı başkan, sonraki iki yargıç asıl üye ve son iki yargıç yedek üye olur. Kuraya katılan yargıç sayısının beşten az olması durumunda asıl üyeler ve eksik yedekler en yaşlı yargıçtan başlanarak kura ile belirlenir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın