https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dokuz8haber – Kabil’deki Kadın Kütüphanesi kapatıldı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Dokuz8haber – Kabil’deki Kadın Kütüphanesi kapatıldı

Dokuz8haber – Kabil’deki Kadın Kütüphanesi kapatıldı


İran’da okullara kimyasal gaz saldırısında 4 çocuk hayatını kaybetti.

Kütüphanenin kurucuları yaptıkları açıklamada, Taliban’ın kütüphaneye en az iki kez saldırdığını ve altı aydan uzun süredir faaliyette olan kütüphaneyi kapattığını söyledi. Afgan kadın hakları aktivistleri, Ağustos 2022’de Kabil’deki kütüphaneyi, Taliban yönetimi altında eğitim ve kamusal yaşamdan giderek daha fazla kesilen kadınlar için bir vaha görevi göreceğini umarak açtılar.

Taliban bir yıl önce Afganistan’da iktidara geldiğinde, kadınların yüzlerini örtmeleri ve bir erkek akraba olmadan evden çıkmamaları gerekiyordu. Ancak şehir merkezlerindeki bazı kadınlar bu terimleri görmezden geliyor. Kız ortaokulları, Taliban’ın Mart ayında okul açma sözünden dönmesinin ardından büyük ölçüde kapalı kaldı. Kütüphanenin kurucularından Julia Barsi, “Kütüphaneyi iki amaçla açtık: Birincisi okula gidemeyen kızlar için, ikincisi ise işini kaybedip yapacak bir şeyi olmayan kadınlar için.” romanlar ve resimli kitaplar da dahil olmak üzere binden fazla kitap ve ayrıca politika, ekonomi ve bilim alanlarında olgusal kitaplar. Kitapların çoğu öğretmenler, şairler ve yazarlar tarafından kütüphanenin kurulmasına yardımcı olan Afgan kadın hakları örgütü Crystal Bayat Vakfı’na bağışlandı.

Ayrıca, son aylarda protestolara katılan birçok kadın aktivistin, kadınlara hizmet veren birçok mağazanın bulunduğu alışveriş merkezindeki kiralık dükkanda bir kitapçı açmasına da yardım etti.

Mart 2022’de Taliban, kızlar için ortaokullar açma sözü verdi. Uluslararası kalkınma ajansları, çoğu kız çocuğunun artık sınıflara erişemediğini ve binlerce kadının artan kısıtlamalar ve Afganistan’daki ekonomik kriz nedeniyle işgücünün dışına itildiğini bildiriyor.

Taliban’ın kararı, Ağustos 2021’de iktidara geldiklerinden bu yana Afganistan’da kadın haklarına getirilen birçok kısıtlama kapsamında yer alıyor. Arkul Avşat’ın edindiği bilgilere göre, kızların üniversiteye gitmesinin engellenmesi dünyanın tüm ülkelerinde kınama dalgasına neden oldu. İslam ülkeleri dahil. Ülkenin merkezindeki Ghor eyaletinden 22 yaşındaki Raheel, “Biz evde kalırken erkeklerin üniversiteye gittiğini görmek beni çok üzüyor” diyor.

Herat’ta (batı) gazetecilik eğitimini bırakmak zorunda kalan Waheeda Durrani, “Afgan kız çocukları ve kadınları eğitilirse İslam’ı ve Kuran’ı rencide eden bir hükümeti asla kabul etmezler. Haklarını savunuyorlar. Bu böyledir” dedi. hükümetin korktuğu şey.”

Geçen Aralık ayının sonunda, Yüksek Öğretim Bakanı Nida Muhammed Nadeem, Afganistan’daki kadınların başlarını, yüzlerini ve vücutlarını tamamen örtmeleri ve özel şirketlerle dışarı çıkmaları gerektiğini belirterek kadınların üniversitelere gitmesini yasakladı. “Karara gerekçe olarak öğrencilerin örtünmesi talimatına uyulmaması.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın