https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Disfoni nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? ” YerelHaberler - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Disfoni nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? ” YerelHaberler

Disfoni nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? ” YerelHaberler

Üzüntü, melankoli ve melankoli gibi kelimeler, özellikle insanlar mutlu olmadığında ama nedenini bilmediklerinde nasıl hissettiğinizi açıklayabilir. Bu duygu için klinik bir terim var. Buna dizartri denir. Öfori terimi, aşırı bir mutluluk durumunu tanımlamak için kullanılırken, disfori tam tersi, derin bir huzursuzluk, tatminsizlik veya hayal kırıklığı duygusudur. Disfori tek başına bir akıl sağlığı sorununun teşhisi değildir, ancak kaygı, madde kullanım bozuklukları ve depresyon gibi bazı akıl veya akıl hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Beslenme bozuklukları ve sağlık sorunları da disforiye neden olabilir. Örneğin, hipoglisemisi olan kişiler bazen disforik hissettiklerini bildirirler ve kronik bir hastalığın stresi, disfori olarak görülebilen mutsuzluk ve hayal kırıklığı duygularına neden olabilir.

dizartri belirtileri

Disfori çoğu zaman bir ruh hali durumudur, bu da kişinin geçici olarak disfori anları yaşayabileceği anlamına gelir. Disfori, aşağıdaki özellikler ve davranışlarla karakterize edilebilir:
-Sadnes
-Kayıtsızlık
-üzülmeyin
– Yorgun
– rahatsız
Kendinden veya hayatından memnuniyetsizlik
Bu semptomların hiçbiri kulağa hoş gelmiyor, ancak ne tür bir konuşma bozukluğuna sahip olduklarına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilirler. Disfori çok kişisel bir durumdur ve kendi başına bir tanı değil, bir semptomdur. Bu nedenle davranışlar ve tepkiler kişiden kişiye değişebilir. Belirtilen tepkilerden bazıları heyecan, hayal kırıklığı, öfke veya hayal kırıklığıdır. Birey, rahatsızlıktan aşırı sıkıntıya kadar her şeyi hissedebilir.

disfori nedenleri

Disfori, genellikle bir akıl sağlığı durumuyla birlikte ortaya çıkan veya bununla ilişkilendirilen psikolojik bir durumdur. Sevilen birinin kaybı, stresli bir çalışma ortamı, aile içi çatışmalar ve ilişki zorlukları gibi stres faktörlerinin tümü dizartriye neden olabilir. Beslenme eksikliği, tiroid sorunu veya diğer sağlık koşullarından kaynaklanabilir. Depresyon, bipolar bozukluk, yaygın kaygı, uyum güçlükleri, şizofreni, kronik ağrı ve kişilik sorunları gibi bir dizi zihinsel veya zihinsel sağlık durumu sıkıntılı ruh hallerine neden olabilir.

malzeme kullanımıyla ilgili

Alkoliklerin yaklaşık% 70’i, yoğun bir şekilde içerken disfori bildirmektedir. Bazen dizartri alkolizme, bazen de alkolizm dizartriye neden olabilir. Bir kişi alkol almayı bıraktığında, hemen olmasa da ruh halinde bir iyileşme fark edilebilir. Alkol kullanımını bıraktıktan sonraki haftalarda dispepsi ortaya çıkabilir ve uyku ve iştah düzeldikçe disfori azalır. Hazımsızlık da tütün kullanımı ile bağlantılıdır. Kimlik bozukluğu belirtileri, yüksek düzeyde tütün bağımlılığı ve şiddetli nikotin yoksunluğu durumlarında da görülebilir.

dizartri türleri

“Disfoni” ve “disfoni” kelimeleri benzer görünse ve bazen birbirinin yerine kullanılsa da, her terimin kendi anlamı vardır. Disfori, bir vücut bölümünün düzensiz şekli veya boyutunu ifade eder. Genellikle, bir bireyin çarpık bir beden imajına sahip olduğu vücut dismorfik bozukluğu bağlamında kullanılır. Rahatsızlığın kendisi, genel bir rahatsızlık ve tatminsizlik hissini ifade eder. İnsanlar genellikle disfori kelimesini cinsiyet kimliği bozukluğu bağlamında kullanırlar. Disfori bir akıl sağlığı durumu değildir, bu nedenle resmi olarak bozulmamıştır. Bununla birlikte, disfori ile ilişkili bazı zihinsel sağlık durumları şunları içerir:
Cinsiyet disforisi: Cinsiyet disforisi bir hastalık olarak kabul edilmez. Cinsiyet kimliği doğumda atanan cinsiyetten farklı olan bireylerde en sık görülen bir sorun olarak tanımlanan cinsiyet disforisi, cinsiyet disforisi tanısının yerini almaktadır. Cinsiyet çatışması insanları farklı şekillerde etkiler. Bir kişinin cinsiyetini ifade etme şeklini, davranışlarını, kıyafetlerini ve imajlarını etkileyebilir. Bazı insanlar farklı giyinebilir, bazıları sosyal olarak geçiş yapmak isteyebilir ve diğerleri cinsiyet değiştirme ameliyatı veya hormon tedavisi yoluyla tıbbi olarak geçiş yapmak isteyebilir. Bu süreç genellikle birkaç yıl sürebilir, ancak bazı insanlar bunu ameliyat veya hormon tedavisi olmadan atlatır. Geçiş, bir kişinin fiziksel özelliklerini cinsiyet kimliğiyle uyumlu hale getirme süreci olarak tanımlanabilir. Cinsiyet disforisi, bireysel geçişler olduğunda çözülmeye başlayabilir.
Disfori ile ilişkili veya bunun bir sonucu olarak, cinsiyet disforisi veya depresyon gibi durumları olan bireyler, streslerini azaltmak için bazı terapilerden yararlanabilirler. Etik ve kalifiye bir terapist, bir kişiyi doğumda atanan cinsiyete uymaya veya kişinin kimliğini “kafa karışıklığı” olarak görmeye teşvik etmeyecektir.
Reddedilmeye duyarlı disfoni: Reddedilmeye duyarlı disfoni, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ile ilişkili bir durumdur. Reddedilmeye duyarlı disforisi olan kişiler, beklentileri karşılayamadıklarına veya başkalarını hayal kırıklığına uğrattıklarına inandıklarında güçlü bir keyifsizlik duygusu yaşayabilirler.
Tardif disfori, uzun bir süre boyunca psikiyatrik ilaç tedavisine dirençli hale gelen depresyonu ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Uzmanlar hala geç disfoniye neden olabilecek şeyleri araştırıyorlar.
İlişki sonrası bozukluk: Seks sonrası veya seks sonrası üzüntü olarak da bilinen post-coital bozukluk, kişi cinsel ilişkiden hemen sonra kendini üzgün veya kızgın hissettiğinde ortaya çıkar. Postkoital disforisi olan kişiler, seksten sonra olumsuz duygular yaşamalarına rağmen sevgi dolu, bağlı ilişkilere sahip olabilirler. Bireylerin cinsel ilişki sonrası disfori yaşamasına neyin sebep olduğuna dair araştırmalar devam ederken, araştırmalar bu deneyimin nadir olmadığını gösteriyor.
Premenstrüel disforik bozukluk: Premenstrüel disforik bozukluk (adet öncesi disforik bozukluk), semptomları daha şiddetli olmasına rağmen, adet öncesi sendromuna (PMS) benzer. Huysuzluk, sinirlilik, zayıf benlik imajı ve depresyon gibi çeşitli psikolojik ve fiziksel semptomları içerebilir. İlaç tedavisi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir.

Rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Disfoni bir semptomdur, tek başına bir tanı değildir. Disfori bazen hafif bir hoşnutsuzluk veya mutsuzluk hissi uyandırabilir, ancak insanların yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin, bir zamanlar eğlenceli ve heyecan verici olan hobiler veya projeler çekiciliğini tamamen kaybedebilir. Birçok insan dizartriden muzdariptir. Disforiden muzdarip olanlar, yalnız olmadıklarını her zaman hatırlamalıdır. Bu beklenmedik ruh hali değişimlerinin ve zor durumların üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek profesyoneller var. İki hafta veya daha uzun süren rahatsız edici ruh halleri yaşayan herkes profesyonel yardım almalıdır, çünkü uzun süre rahatsız edici ruh halleri yaşayanların intihar eğilimi daha yüksektir.
İnsanlar genellikle disfori duyguları için bir akıl sağlığı uzmanından yardım isterler. Üzüntü veya disfori duygularının üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek terapiler vardır. Psikoterapi, dizartri tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Psikoterapi, önce disforinin altında yatan nedeni veya koşulları belirleyerek ve ardından buna neden olan duygu veya koşulları ele alarak çalışır. İnsanlar düşüncelerini değiştirmeyi öğrenirlerse, nasıl hissettiklerini de değiştirebilirler. Disforinin ciddiyetine ve buna neden olan koşullara bağlı olarak, ilaçlar psikoterapi ile birlikte kullanılabilir. Semptomlar altta yatan bir fiziksel sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, dizartrili kişilerin tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Bazen aileyle daha fazla zaman geçirmek, hobilere katılmak ve diyetinizi veya rutininizi değiştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

kaynak:

https://www.goodtherapy.org/blog/psychpedia/dysphoria
https://www.verywellmind.com/what-is-dysphoria-4588634

yazar: Özdaş süpervizörü

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın