https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Devlete yakın kişilerin işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamak için SGK’da VIP hizmeti oluşturuldu. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Devlete yakın kişilerin işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamak için SGK’da VIP hizmeti oluşturuldu.

Devlete yakın kişilerin işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamak için SGK’da VIP hizmeti oluşturuldu.

EYT ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Umumi Sağlık Sigortası Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan 375 Sayılı Kanun ile Resmi Gazete’de yayımlanarak SGK çalışanlarının iş yükü artmıştır. Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.

SGK çalışanları tehdit ve yıldırmalara rağmen çok çalışmak zorunda kalıyor.

Bu kapsamda normal şartlarda iş yükünün fazla olduğu SGK’da bir dönem EYT uygulamaları nedeniyle çalışanlar hafta içi ve hafta sonu fazla mesai yapmaktadır. Bir süre Türkiye genelinde yaşadıkları zorlukları izleyicilerle paylaşan SGK çalışanları, üzerlerinde aşırı baskı olduğunu, tehdit ve yıldırmalarla fazla mesaiye zorlandıklarını ifade ettiler.

AK örneği için VIP hizmeti oluşturuldu

SGK çalışanları daha önce ANKA Haber Ajansı’na, geçim sıkıntısı çeken ve emeklilik borcu olan vatandaşların vicdani sorumluluklarının yanı sıra işlemlerini tamamlamak için var güçleriyle çalıştıklarını aktarmıştı. Ancak son ortak bilgilere göre emeklilik işlemleri için SGK’da özel bir birim oluşturuldu. Bu birimin çalışanları için özel bir oda tahsis edilmiştir. SGK çalışanlarının “VIP” olarak tanımladığı bu alanda sadece cumhurbaşkanlığından, bakanlıklardan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden, kısacası iktidara yakın kişilerden gelen emeklilik talepleri hızla bitmeye başlıyor. Nitekim bu birimde SGK’da çalışan personelin emeklilik işlemlerini gerçekleştirmesine izin verilmemektedir.

Çalışanlara verilen personel etkileşimi

Öte yandan EYT’de emeklilik işlemleri için SGK merkezlerinde görev yapan çalışanlara Cumartesi günü bir parça peynir, iki dilim domates, yarım biber ve bir parça lordan oluşan gıda maddeleri verildi. Çalışanlar da bu durumdan memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

ŞİHHİYE’de Sosyal Güvenlik Merkezi önünde günün tüm sorunları halkla paylaşılıyor.

Büro Çalışanları Sendikasına (BES) bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları, her salı Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi önünde yaptıkları açıklamayla sorularını kamuoyuyla paylaşıyor. En son 14 Mart’ta yaptıkları açıklamada, emeklilik yaşının (EYT) üzerindekilere yönelik emeklilik tedbirleri nedeniyle zaten ağır olan iş yükünün arttığını belirten işçiler, “Sabrımızı sınamayın” dediler.

Çalışanların ayda 70 ila 100 saat çalışması gerekiyor


Kılıçdaroğlu, İsias Otel’de hayatını kaybeden öğrencilerin aileleriyle görüşmek için Kıbrıs’a gitti.

BES müdürlerinin önceki hesaplarına göre; İşletmenin beyan ettiği ortalama çalışma saati 50’dir. Ancak işe yetişmek için Cumartesi günleri 8 saat, günde 3 saat olmak üzere ayda 70 ila 100 saate kadar çıkabilmektedir. Bir sosyal güvenlik görevlisi ortalama 750 liralık bir çalışma için fazla mesaiden hakkını kaybediyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın