https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dereyi iyileştirmek için kaynak bulamayan Şanlıurfa Belediyesi, Japonya’dan borç alarak Taliban’a gönderdi. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Dereyi iyileştirmek için kaynak bulamayan Şanlıurfa Belediyesi, Japonya’dan borç alarak Taliban’a gönderdi.

Dereyi iyileştirmek için kaynak bulamayan Şanlıurfa Belediyesi, Japonya’dan borç alarak Taliban’a gönderdi.

Gazeteci Murat Agerel, Şanlıurfa’da yaşanan ölümleri anlattı. Şanlıurfa belediyesinin dereyi iyileştirmek için kaynak bulamadığını, Japonya’dan borç para alarak Taliban’a gönderdiğini yazdı.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, milyonlarca kişinin zor koşullarda yaşamak zorunda kaldığı deprem bölgesi şimdi de bir felaketle daha karşı karşıya. Bölgede etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle Adıyaman ve Şanlıurfa’da seller meydana geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bağlı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ise 14 vatandaşın hayatını kaybettiği sel felaketini “yarım asırlık afet” olarak nitelendirdi. Ancak 2021 Bölgesel Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) raporu ile sellere neden olan akılsızlık ortaya çıktı.

Gazeteci Murat Ağırel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Şanlıurfa’da ölümlerin nasıl meydana geldiğini anlattı. Agerel, “Mevcut durumu iyileştirmek yerine Japonya’dan borç alıp Taliban’a para gönderen Şanlıurfa belediyesinden bahsedeyim” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, sel felaketiyle ilgili yaptığı blog yazısında şunları yazdı:

“Yakın geçmişimizin kendi kendine yol açtığı en büyük felaketle karşı karşıyayız. 65 yıldır görülmemiş, metrekareye 170 kilogram yağışla bir felaket yaşadık.”

Yani depremi “yüzyılın afeti” olarak niteleyen partinin liderliğindeki belediye, sele “yarım yüzyılın felaketi” adını verdi.

tamamen?

Ancak 2021 yılında AFAD ve Şanlıurfa İlinin ortaklaşa düzenlediği IRAP programı var. Yani il afet risk azaltma planı…

Olacakların madde madde olacağı raporda yazıyor.

Mesela sel felaketi bölümünü inceleyelim…

İllerde de dahil olmak üzere taşacak dereleri yazdılar.

Raporda şehir merkezi ile ilgili bahsedilen akıntılar nelerdir?

Çavşak, Karakoyun ve Akpınar derelerinden bahsedilerek taşkın bölgeleri tasnif edilmiştir.

Peki yağışta hangi dereler taştı?

Kafçak, Karakoyun ve Akpınar…

Peki, taşma tablolarına ne dediklerini biliyor musunuz?

Yer teslimi yapılmayan yerlerde iyileştirme çalışması yapılamaz. Yapım ihalesi verilmesine rağmen yer teslimi yapılmadığı için ihaleler iptal edildi!

Başka ne söylendi?

Büyük projeler için finansman sıkıntısı, ödenek yetersizliği, yağmur ve kanalizasyon sistemlerinin gelişmemesi, su basacak alanlar, dere temizliğinin yapılmaması gibi nedenler var.

Başka hangi sonuçlara ulaşıldı?


EYT’liler nisan ayında çifte bayram yapacak

Hacı kırmızı çizgili üniforma giymiş bir palyaçodur, kanun değişmediği için Allah onu cezalandırıyor, menajeri yarım asırlık bir felaket diyor ama asıl olan cehalet.

Rapor bir bölüm gibi hazırlanır.

Ölümler ufukta belirdi.

Fazlası var.

Dereyi iyileştirecek kaynak bulunamadığını söyleyen raporun aksine Şanlıurfa Belediyesi Japonya’dan borç aldı.

Ancak akışı iyileştirmek için kullanmak yerine Taliban’a gönderin.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın