https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Depremzedelere yardım için toplanan paranın akıbeti merak ediliyor: 115 milyar lira nerede? - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Depremzedelere yardım için toplanan paranın akıbeti merak ediliyor: 115 milyar lira nerede?

Depremzedelere yardım için toplanan paranın akıbeti merak ediliyor: 115 milyar lira nerede?

AKP’nin “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında toplanan parayı hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Afet İmar Fonu kapsamına almaması ortalığı karıştırıyor. Cumhuriyet haberine göre 115 milyar lira fona dahil edilemediği için Sayıştay tarafından denetlenmeyecek. Cumhuriyet, ekonomistlere ve politikacılara ortaya çıkan programdaki çarpıklıkları sordu.

“Paylaşamazsınız”

Ekonomi uzmanı a. doktor. Duran Bülbül, “Bu parayı fona giremezler. Çünkü toplanan paralar bağış ve şartlı yardım olarak toplanmadı. Toplanan paralar kamu bağışı olarak toplandı. Deprem adına açılmış ama ortada bir yok. Bu paranın depreme harcanması şartı var.İster yardım alırsın, ister vergi toplamaya gidersin, ister borç alırsın, ister deprem için bağış toplarsın.Hepsi gölete atılır.Ne kadarını ayırt edemezsin. deprem parası ne kadar, borç ne kadar, hibe ne kadar, vergi geliri ne kadar.

‘Yasa değiştirilmeli’

Bülbül şöyle devam etti: “Şimdi soruyorum. O parayla çadır mı alındı? Başlatıldı mı? Yemek yenildi mi? Net bir şey yok. Sebebi ise Türk bütçe sistemini değiştirmiş olmalarıdır. İş sınıflandırmasını kaldırdılar. Belki İçişleri Bakanlığı’nın o gün bu paraya ihtiyacı vardı ve oraya aktardılar. Merkez bankası olabilir. Tespit etme şansınız yok. Bütçe kanununun acilen değiştirilmesi, bir madde düzenlenmesi ve bir komisyon oluşturulması gerekiyor.


12 üniversiteye dekan ataması

“Nerede harcadın?”

Bölgenin isimlerinden CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Hükümetten her krizi fırsata çevirmesini ve her afette IBAN’ı paylaşmasını rica ediyorum: 115 milyar 146 milyon toplanan 115 milyar nereden geldi? 528 bin lira bağış Nereye gitti bu bağışlar? Afet sonrası millet zararı karşılayacaksa ne yapacak? Milyarlarca dolar toplayıp yeni evler yapanlar çadır sorununu bile çözemedi.” dedi.

Ekonomi uzmanı a. doktor. Aziz Konkman, “IBAN numaralarım o gün verilmişti. Biri Kızılay’a, diğeri AFAD’a. Ancak sanki toplam para Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na verilecekmiş gibi açıklandı. Orada bir belirsizlik var.” Nedense toplanan paraların İdareye Afet ve acil durumlara verileceği söylendi.Genel bir açıklama yapılmalı.AFAD’a başvurmanızda fayda var.Çünkü Kızılay ana hedefi doğrultusunda çalışırken, Çadırı ve kanı para karşılığında satıyor. Bu aşamada ona bağış yapmak Kızılay’ın pozisyonuna uygun değil” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın