https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Deprem konutları için gizli ihale - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Deprem konutları için gizli ihale

Deprem konutları için gizli ihale

Birgün’den Nurkan Gökdemir’in haberine göre; Hükümetin bölgelere yönelik af kararları, yanlış arazi seçimi ve bilimsel kurallara aykırı yapılaşma ile bir katliama dönüşen deprem felaketinin ardından birbiri ardına enkaz kaldırılmadan sismik konut ihaleleri başladı. Uzmanların zemin etütlerinin bilimsel standartlarda yapılması ve artçı sarsıntıların beklenmesi yönündeki uyarılarına rağmen, hükümetin “biz yaparız” seçim propagandasına temel oluşturmak için bölgede inşaat yapılması için düğmeye basıldı. Çoğunluğu tamamlanan ihaleler, AKP’li isimlere de gelir kaynağı oluşturdu. Davet usulü yapılan 30 milyar liralık ihalelerin tamamına yakını eski AKP milletvekilleri, milletvekili adayları, eşleri, arkadaşları ve akrabalarının şirketlerine gitti.

TOKİ’nin 6 Şubat, 20 Şubat ve 21 Şubat tarihlerinde meydana gelen üç ayrı depremle sarsılan 11 ilde kalıcı deprem konutu ve geçici konut ihaleleri başladı. Bugüne kadar 30’dan fazla konut ve yaşam birimi ile altyapı ve çevre düzenleme ihaleleri tamamlandı. Büyük bir kısmında sözleşmeler imzalanırken, bazılarında ise değerlendirmeler devam ediyor. Bazı ihalelerde belirtilen yaklaşık maliyeti aşan tutarlar için teklif verildiğini belirtmekte fayda var. İhaleler, hükümetin “firma seçimi” amacıyla kullandığı Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinin (b) bendi kapsamında yapıldı. BirGün’ün kararlarına göre, seçilen müteahhitler davet edilerek görüşülen ve sözleşme imzalanan bazı ihaleler ve firmalar şöyle:

Adana

• Sarıçam Buruk Mahallesi Mahallesi 5 Etap 590 Konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi ihalesine en düşük teklifi 809 milyon TL ile Aydın İnşaat-Dizmanlar Gayrimenkul verdi. Desmanlar Germenkol, Adana’da yaptığı binalarda deprem nedeniyle oluşan çatlakları sıva ile kapatmasıyla gündeme geldi.

Adıyaman


Yemen Siyasi İşler Konseyi, seçimlerde parmak boyası kullanılması talebini yasal düzenleme olmadığı gerekçesiyle reddetti.

• Merkez Örenli Mahallesi 1. Etap 614 Konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi yaklaşık 1 milyar 32 milyon TL bedelle en düşük teklifi 1 milyar 25 milyon TL bedelle Merkez Yapı-Biser İnşaat Ortaklığı verdi.

• Al-Qahta Mahallesi Çopanlı Mahalici 297 daire, 4 dükkan, ticaret merkezi inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi Yaklaşık 480 milyon TL’lik ihaleyi 469 lira teklif veren Halil Koç-MFK Mühendislik Grubu kazandı. milyon TL.
İhaleyi kazanan Halil Koç ile MFK Mühendislik’in sahibi Mustafa Veyzi Koç’un AKP’ye yakınlığı biliniyor. Mustafa Vezikoc aynı zamanda hükümet yanlısı bir gazetenin de sahibidir.

Merkez Mahalle Büyükkavaklı Mahalle 2 Mahalle 692 Bivouac Ünitesi, Altyapı ve Çevre Düzenlemesi 265 milyon TL’lik ihalede en düşük teklif 229 milyon TL ile eski AKP Milletvekili Mehmet Galeb Ensarioğlu ve yeğeni Ensar İnsadat’ın genel müdürü. işi yapan Biroğlu İnşaat firmasına verildi.

Gaziantep

• Şehitkamil Kuzeyşehir Mahallesi 12 Etap 455 Konut, altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatları, 728 milyon TL’lik teklif veren eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün damadı Mehmet Sarımmer’in sahibi olduğu Solid Gayrimenkul tarafından yapılacak.

• Şahinbey Burçkarakuyu Mahallesi 2. Mahalle Mahalleleri 746 Konut İnşaatları, Altyapı ve Çevre Düzenleme İhalesinde En Düşük Teklif 1,3 Milyar TL’lik Yapım ve Düzenleme İşleri Pazarlık İhalesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP Döneminde Yapım Üretim Şirketi KİPTAŞ’a Devredildi Ön plana çıkan Aliyoğlu Yapı (Benris İnşaat).

• Komşu Değirmencik Islahat Mahallesi 399 konut ve 12 dükkan inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi için Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep Belediyesi’ne yaptırdığı Şahinbey Milliyet Kütüphanesi de dahil olmak üzere birçok kamu ihalesini kazanan Gold Yapı’nın 545 milyon TL’lik yapım işi. ile 519 milyon TL’lik anlaşma imzalandı.

• Nordağı ve Silihiya ilçelerinde, ortakları arasında bir MÜSİAD üyesinin de bulunduğu, 75 milyon TL’ye 62 milyon TL’ye mal olan geçici konut yerleşkesi inşaatı işi aldı.

Hatay

• İskenderun İlçesi Weddingyurdu Mahallesi 2 Etap 492 Konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi 834 Milyon TL, en düşük teklif 894 Milyon TL oldu. Bu teklifi, 2019’da AKP’den sürpriz bir şekilde Şırnak Belediye Başkanı seçilen May İnçat’ın sahibi Mehmet Yarka yaptı.

• Payas Mahallesi Çağlalık Mahallesi 821 daire ve 36 dükkan inşaat, altyapı ve çevre düzenlemesi için 1 milyar 142 milyon TL’lik iş için en düşük teklifi 1 milyar 145 milyon TL’lik bedelle Egemen İnşaat-Okyanus Enerji’den geldi. TOKİ’nin tercih ettiği müteahhitlerden biri olan ve kentsel dönüşüm projelerini üstlenen bu ortaklık, pazarlıklı ve gizli tutulan ihalelerle gündeme getirildi. Daha önce belirlenen yaklaşık maliyetin üzerinde fiyatlarla sözleşme imzaladığı iddia edildi.

çapalar

• Kahramanmaraş İli Gökçun İlçesi Yantepe Mahalci 2. Etap 605 Konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi işi için Gürbağ İnşaat 1.1 milyar TL bedelle 1.2 milyar TL teklif verdi. Gürbağ Şirketleri ve Grup Şirketleri yurt içinde aldığı şehir hastaneleri ve kamu binaları ihalelerinin yanı sıra yurt dışından aldığı ihalelerle tanınmaktadır. Bu ihalelerden biri olan yol ihalelerinden biri özel davetle ve yüksek maliyetle kamuoyunun gündemine geldi.

3 etaplı alt yapı ve çevre düzenlemesi için maliyeti 1 milyar 258 milyon lira olarak belirlenen iş için en düşük teklifi 1 milyar 260 milyon lira ile AKP’li bakanlara yakınlığıyla bilinen Nazmi Koçar aldı. Karlbistan ilçesi Albistan mahallesinde 428 konut ve 4 etap 310 konut için LEDA Yapı’dan firma geldi. Coşar aynı zamanda Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu yönetim kurulu üyesidir ve birçok iddianın da adıdır.

• Al-Bustan mahallesi, Karalbistan mahallesi, Etap 5 714, konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi Bu teklifte belirtilen yaklaşık maliyeti aşmıştır. Yaklaşık maliyet 1 milyar 116 milyon TL olarak belirlenirken, Ali Akar İnceat 1 milyar 212 milyon TL’lik teklifte bulundu. Bu gösteri en düşük teklif olarak kayıtlara geçti.

• Dulkadiroğlu Ferhuş Mahallesi mahallesi 258 konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi 400 milyon TL’nin üzerinde başlayan ihalede en düşük teklif, Göksun ilçesinde 605 konutun inşaatını da üstlenen Gürbağ İnşaat ve Medsan Asfalt ortaklığından geldi. 399 milyon TL ile

rapor

• Merkez İlçe Deveciler Mahallesi 2 Etap 645 Konut, 4 Dükkan, 1 Cami, Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi 1 milyar TL’lik iş için görüşmelere sadece Akgün İnşaat katıldı.

Malatya

• Malatya İli Batalgazi İlçesi Bahçebaşı Mahalici III Etap 474 Adet Konut, 1 Adet Ticaret Merkezi, 1 Adet Cami İnşaatı, Altyapı ve Çevre Düzenlemesi 747 milyon TL’lik yapım işi ihalesine katılan 7 firmadan biri olan Biser İnşaat ihalenin en düşük bedelini teklifle verdi. 834 milyon. Gösteri oldu. Böylece Besser İnşaat üçüncü deprem ihalesine de çıktı.

• Yeşilyurt İkizce Mahallesi Mahallesi I Etap 1180 Konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi için en düşük teklifi 1 milyar 964 milyon TL ile 1 milyar 992 milyon TL ile Yıldızlar İnşaat verdi.

Calyon, Limak, Cengiz gibi şirketlerle ortaklık yaparak birçok kamu ihalesini kazanan şirketin sahibi Adalet ve Kalkınma Partisi eski milletvekili Abdulkadir Kart. Vatandaşı Erdoğan ile uzun süredir komşu olan Kart, büyük kamu ihaleleri almasıyla biliniyor. Eserleri arasında Türgev’in yurtları da yer alır.

• Malatya İli Doğanşehir Komşusu Karşıyaka Mahallesi 1 Etap 349 Adet Konut ve 1 Adet Ticaret Merkezi (3 Mağaza) İnşaatı, Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi’nin bedeli 662 Milyon TL olarak belirlenen Merkez Yapı-Biser İnşaat Ortaklığı tarafından 1 milyar 68 milyon lira bedel ödendi.

Osmanlı

• Toprakkale bölgesi Fatih Sultan Mehmet Mahlisi 152 adet konut, 1 ticaret merkezi (3 dükkan), inşaat, altyapı ve çevre düzenlemesi yaklaşık 290 milyon TL bedelle en düşük teklif bedelle BRG Taahhüt – Merzan İnşaat firması oldu. 275 milyon TL

URFA

• Eyyubiye Mahallesi Batıkent Mahallesi 363 konut ve bir ticaret merkezi ile birlikte mağaza, altyapı ve çevre düzenlemesinden oluşan 6. etabı 640 milyon TL’ye 644 milyon TL’ye yapılan çekiliş ihalesini de kazanan AKP milletvekili adayı Bedrettin Binbay, ihalede kaldı. İzbay İnşaat ile Arter Taahhüt ortaklığı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın