https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Deprem bölgesinde cuma ve cumartesi günü tekrar şiddetli yağış bekleniyor - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Deprem bölgesinde cuma ve cumartesi günü tekrar şiddetli yağış bekleniyor

Deprem bölgesinde cuma ve cumartesi günü tekrar şiddetli yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analitik ve Tahmin Müdürü Shahin Shahbaz, deprem bölgesindeki yağış durumu ile şiddetli yağışların neden olduğu sellerden etkilenen Adıyaman ve Şanlıurfa’daki durum hakkında bilgi verdi.

Şahbaz, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ı vuran depremlerden etkilenen illerde Cuma ve Cumartesi günü yeniden şiddetli yağış beklendiğini bildirdi.

Genel Müdürlüğün önceki gün bölgede yağış konusunda turuncu sembolle uyarıda bulunduğunu hatırlatan Şahbaz, akşam saatlerinden itibaren tahminleri doğrultusunda yağmurun başladığını söyledi.

Şahbaz, bölgede metrekareye düşen yağış miktarıyla ilgili şunları söyledi:

“14 Mart saat 12:00 ile 15 Mart saat 12:00 arasındaki 24 saatlik süreçte Adıyaman’ın en yüksek yağış miktarı, Adıyaman’ın Cilikhan ilçesindeki Çat Barajındaki istasyonumuzda metrekareye 145,4 kilogram oldu. Şanlıurfa bölgesini 113 bildirdi. Karakobru’da 7 kilogram, Kahramanmaraş’ta Nurhak’ta 67,4 kilogram, Gaziantep’in Arban ilçesinde 40,3 kilogram, Kilis’in Beyli ilçesinde 22,5 kilogram, 29,6 kilogram olarak kaydedildi. Hatay İskenderun’da Adana’da metrekareye 24,6, Diyarbakır Ceremek’te metrekareye 35,8 kilogram, Elazık Seferis Hazerbaba köyünde metrekareye 86,1 kilogram, Osmaniye Duceci’de metrekareye 17,4 kilogram ve 175 metrekare ölçüm istasyonumuz var. Malatya’da ünlü Doğan’da metrelik ve 0,9 kilogramlık bir kuvvete sahipti.”


Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu sel bölgesine gidiyor

Shahbaz, özellikle deprem bölgesinin batı kesimlerinde yağış oranının önemli ölçüde düştüğünü, doğu ve kuzey kesimlerde ise yağışların yerel olarak hala kuvvetli olduğunu belirterek, bölgenin bazı kesimlerinde yerel olarak yağışların devam ettiğini belirtti. Yağış gece saatlerine kadar yerel kuvvetle devam ediyor, gece yarısından sonra yağmurun aralıklarla zayıfladığını ve hafif sağanak şeklinde devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Şahbaz, deprem bölgesinde önümüzdeki hafta yağışların durumuyla ilgili olarak şunları sürdürdü:

“Bölgenin batısından tekrar yağmur yağmasını bekliyoruz. Cuma ve Cumartesi günleri kuvvetli yağışlara şahit olacağız. Elimizdeki verilere göre Cuma günü Adana çevrelerinde yağışlar kuvvetli olacak. Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş ve Adıyaman, Diğer Yerlerde Hafif Sağanak. Cumartesi Günü Deprem Bölgesinin Tamamında Sağanak Yağış Bekliyoruz.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın