https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Demokrat Parti İstanbul Bölge Başkanı Ekrem İray, gece yarısı hükümetin önerisine yanıt verdi. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Demokrat Parti İstanbul Bölge Başkanı Ekrem İray, gece yarısı hükümetin önerisine yanıt verdi.

Demokrat Parti İstanbul Bölge Başkanı Ekrem İray, gece yarısı hükümetin önerisine yanıt verdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önceki gün yaptığı teklifle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bazı iddiaların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağına yeni bir madde eklendi. Teklifle, “kurumlar vergisi mükelleflerinin 2022 yılı kurumlar vergisi beyannamelerinde, kurumlar vergisi indirimine tabi matrah ve istisna ve istisna tutarları üzerinden dönem kazancı ile ilişkilendirilmeksizin yüzde 10 oranında gösterilecek; en az yüzde 15 oranında vergi yükü taşıdığı ispatlanan yurt dışından sağlanan kurumlar vergisi indirimi ve istisna kazançları üzerinden yüzde 5 oranında bir defaya mahsus ilave vergi alınır.”

Yeni düzenleme ile şirketler için muafiyet ve kesintiler kaldırılarak şirketlerin bir defaya mahsus olmak üzere ödemek zorunda olduğu ek vergi miktarının 100 milyar lira civarında olması bekleniyor.

Yazılı bir açıklama yapan DP İlçe Başkanı Ekrem Array, söz konusu değişikliği şu şekilde eleştirdi:

“99’dan beri 88 milyar TL deprem vergisi toplandı, depremle ilgili hiçbir önlem alınmadı, deprem için toplanan para kazdıkları çukurların onarılması için hazineye tahsis edildi. Şimdi buldukları çözüm yıkılan şehirlerimizi restore etmek” Firmaların son dakika hedefi: Ekstra vergi!Depremin yaralarını sarmak için hazine dolmuşken geriye dönük kurumlar vergisi getirmeyi düşündüler.Kalite artırıcı yatırım fikir ve projelerini canlandırmak için yatırım teşvik sözü verdiniz şimdi de ‘Paramı geri ver’ diyorsun, üstelik ters gidiyor!”


Adana’da okulların açılış tarihi belli oldu

“Deprem vergisini doğru kullanmadınız ve verdiğiniz sözü tutmadınız. Bir önceki teşvikte vergi indirimi ile bir söz daha tutmuyorsunuz. Firmaların EYT’ye kaynak aradığı bir dönemde bütün bunları yapıyorsunuz. Hedefiniz ekonominin tabutuna son bir çivi çakmak mı?

Ülke sözünü yerine getirmiyorsa bu ülkeye kim, neden yatırım yapacak? Aldığınız fazladan vergiye depremi bahane etmeyin, deprem parasını zaten topladınız. Devlet vatandaşına verdiği sözü tutuyor. Dayanmalısın ve dayanacaksın.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın