https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Davutoğlu: Dördüncü büyük mesaideyiz - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Davutoğlu: Dördüncü büyük mesaideyiz

Davutoğlu: Dördüncü büyük mesaideyiz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir’de düzenlenen 2. Yüzyıl İktisat Konferansı’nda hem Osmanlı hem de İzmir ticaret tarihi hakkında bilgi vererek, tarihte ekonomik gelişmelerin sağlanamayacağını belirtti.

Türkiye’de modernleşmenin ilk adımlarına ilişkin görüşlerini paylaşan Davutoğlu, 19. yüzyılın ikinci yarısına ilişkin değerlendirmesinde; “Aynı zamanda bir lüks ve israf dönemine girdik, dış borçlar arttıkça bugün olduğu gibi dış borçlarla mütevazı Topkapı Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na taşındı, şimdi de İstanbul’dan taşındı. mütevazı tarihi Çankaya Köşkü’nden Beştepe’ye.”

“Türkiye yeni bir eşikte”

Türkiye’nin yeni bir eşikte olduğunu ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

• Dördüncü büyük geçiş dönemindeyiz. Türkiye’deki her hizip, her bakış açısı, her siyasi hareket bir masa etrafında toplanmış ve Ekonomiye Hakimiyet için Milliye’ye bugünlük hakim olmaya karar verdiklerini söylemek zorundalar.

• Sanayi Devrimi’nden çok daha büyük ölçekte çok daha derin etkiler bırakan, daha hızlı hareket ederek bir nesli yaklaşık 5-10 yıla indiren büyük bir dönüşümden geçiyoruz. Bilgi teknolojisi, dijital ekonomi ve Endüstri 5.0’a geçiş.

•Peki ya biz. Atalarımızın nasıl yanlış yorumlayıp Sanayi Devrimi’ni kaçırdığı gibi biz de bu büyük dönüşümü özleyeceğiz. Gelecek nesiller bizi hesapla hatırladıkça atalarımızın daha doğru bir istikamet gösterip göstermediğini anlatacaklar.

Yoksa bugün deyip o nesillerin önünü mü açacağız? O nesillerin önünü açmak için 6 siyasi liderle görüştük. Bu nesillerin önünü kesmek isteyenlere karşı toplandık” dedi.

“En büyük toplumsal barış projesi”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Altı Masa, 200 yıllık modernleşme tarihinin, 150 yıllık TBMM tarihinin, 100 yıllık Cumhuriyet tarihinin, 75 yıllık demokrasi tarihinin en büyük toplumsal barış projesidir ve mutlaka başarıya ulaşacaktır.

• Toplumu kutuplaştıranlara karşı toplumu birleştirenler.. Toplumu birleştirmeye çalışanlara karşı toplumu birleştirmeye çalışan bir komiteyiz.. Yetkilileri değil, katılımcılığı ve sorumluluk taşımayı taahhüt ediyoruz.

“yasal yolsuzluk”


Şahan Gökbakar, Kızılay Kınık’ın başkanıyla görüştü

• Gülağacı çöl ikliminde yetişmez. Totaliter bir yolsuzluk sisteminin olduğu yerde ekonomik gelişme olmaz.

• Ekonominin iklimi hukuk ve ahlaktır. Hukukun ve ahlakın hakim olmadığı bir ortamda teknik olarak doğru olduğunu düşündüğünüz ekonomi politikalarını uygulasanız bile ortaya konvansiyonel olmayan ekonomi çıkacaktır. Bazıları gözlerimizin içine bakın ve parlaklığı görün der.

• Peki, kanunun dayanağı nedir? özgürlükler ve güven. sermayeye güven. İşçiler ve köylüler sisteme güvenecek. Yetiştiricimiz tohumunu ektikten sonra gübreleme yeteneğine güvenecektir.

• Bugün, banka kredilerini istediğiniz kişiye aktarın. Banka kredisi altında kendisini istemeyen ve her türlü mülke konulabileceğini düşünen kişiyi bunaltan bir kaos dönemi yaşanıyor.

• Ülkeyi hesap vermeye hazır olmayan bir hükümet yönetiyorsa bilin ki diktatörlük, bilin ki tiranlık kaçınılmazdır.

• Bugün karşı karşıya olduğumuz sorun sadece ekonomik bir sorun değildir. Ekonomi politik bir sorundur.

• Sorun, ekonominin yanlış yönetilmesinden ve yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Ekonomik kriz tek başına bu krizi tanımlayamaz… Burada bir devlet krizi, burada bir manevi kriz, burada bir toplumsal barış krizi var.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın