medyauzmani.com
Daha temiz bir kadro var, uzman çavuş yok… – Yerel Haberler

Daha temiz bir kadro var, uzman çavuş yok…

Uzmanlar Birliği başkanı Ali Telkeshi, uzman sansürden ayrıca 3.600 göstergeden faydalanmasını istedi.

Uzmanlar Sendikası Başkanı Ali Tilkeşi, “Sokaklarımızı tutan, belediyelerde çalışan işçilerimizi istihdam eden devletimizin, dağdaki teröristleri araştıran uzman çavuşlar yetiştirmesi zorunludur” dedi.

 

Al-Tahrir gazetesine konuk olan Uzmanlar Birliği Başkanı Ali El-Telkiji, uzman sansürcülerin sorunlarını gündeme getirdi. Ali Telkeshi, uzman sansürcülerin devletten maaş almasalar bile vatanın bölünmez güvenliği ve milletin refahı için görevlerine devam edeceklerini söyledi. Eksi 18 derecede kesintisiz olarak dağlarda sınır bölgelerimizde görev yapan yiğit askerlerimiz.”

İşte Ali Telkishi’nin sözleri…

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 1986 yılında başlayan uzman çavuşlar, terörle mücadelede en fazla şehit ve gazi vermeye başlayan camianın onurunu yaşadı. En uç nokta sansürlerdir. Uzman çavuşlar Suriye’de, Libya’da, Somali’de ve Azerbaycan’da, Mavi Vatan’daki gemilerde, Sahil Güvenlik’te, milletin huzurunda, jandarmanın düzende olduğu yerde, silahlı kuvvetlerin temsil edilmek istediği her yerde bulunur. 200 bin kişilik cesur bir topluluğuz.

Silahlı kuvvetlerde asli personel görevlendirilmek üzere askere alınmış, ancak zamanla İsveç çakısı gibi her işte kullanmaya çalışmışlardır. Çok fazla sorun var ve sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Sesimizi daha iyi duyurmak için anlaştık

Sesimiz daha çok duyulmalı. Dernek bazında ulaşamadığımız yerler oldu. İlçe bazında çok sayıda personel ve sorun yaşadık. Büyümek zorundaydık. Sansürcüler adına yakın gelecekte Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bir Kamu Yararı Meclisi kurulacaktır. Şu anda çalışma aşamasında.

Silahlı kuvvetlerde görev yapan her bireyin değeri para ile ölçülemez. Askerlerin fazla ücret alması bekleniyor ama maalesef yaptıkları iş için para ödenmiyor. Batıda çalışan bir çavuş 7-8 bin lira maaş alıyor. Doğuda görev yapan çavuşlar, Doğu tazminatı olarak 1.000 ila 1.000 lira arasında ek ücret alıyor. Diğer memurlarla kıyaslamak istemiyoruz. Bu askerlik mesleği manevi bir meslektir. Vatanseverliktir. Sıcacık evlerimizde otururken dün Kamışlı Çukurca’da hava sıcaklığı -18 dereceye ulaştı. Dalgalanan bayrağın altında nöbet tutan çavuştu. Bu yiğit adamlar vatan aşkı ve ruhuyla mücadele eden yiğit adamlardır. 25-30 yıl içinde aile biriminden uzaklaşırlar. Dağlarda hayatlarını operasyonlarda geçirirler. Bu cesur adamlara daha düşük maaş ne verilir?

Mevcut maaşlar yeterli değil. Çalışanlarımız emekli olduktan sonra iyi bir yaşam standardına ulaşamıyorlar. Emekli bir çavuş 3500 lira maaş alıyor. Bize maaş vermeseler de biz yine de vatanımızın güvenliği için görevimizin başında olacağız. Kişilik hakları sorunlarının olmasını istiyoruz, bu sorunların çözülmesini talep ediyoruz. Bu cesur adamların sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz.

Uzman sansürcülere kanunla koruma verilmiştir, ancak bazı şefler bu kanunlara uymamaktadır. Kanunda olmayan maddeleri yönetmeliğe, yönetmelikte olmayan maddeleri de yönetmeliğe ekliyorlar. Şu anda baskı ve saldırı sansürleri var. Geçen ay Libya’da Türk milletini temsil etmek üzere Türkiye’deki tüm birimlerden başarılı ve emsallerinden daha iyi olan kişiler seçildi. Bu seçilen arkadaşlar da kurs için Sparta’ya gönderildi. Orada elendiler. Zayıflar elendi. Libya’ya gönderildiler. Libya’da bir birlik komutanı, çeşitli baskı ve tacizlerle çeşitli nedenlerle kendisinden yararlanamadığım için 56 kişinin sözleşmesini feshetti. Görevden alınan çavuşlardan birinin babası beni aradı. Oğlumu ülkeye hizmet etmesi için gönderdim. Bu çocuktan Libya’da değil de Suriye’de ve Kuzey Irak’ta nasıl yararlandığını anlatıyor. Gel buna cevap ver. Davaları bugün açıldı. Umarız askıya alınan görevlerine geri dönerler.

20 yaşındaki çalışana her yıl matematik sınavı, 52 yaşındaki çalışana aynı performans isteniyor.

Her yıl sansürcülerden spor testleri isteniyor. 20 yaşında bir çalışanın 52 yaşında bir çalışan kadar iyi performans göstermesini istiyorlar. Yapamazsanız, sözleşmeniz feshedilecektir. Baş sansürcüler robot değildir, çelikten yapılmazlar. Yıllık uygunluk testleri sözleşmeleri için bir tehdittir. Hayat her sene “bu sene kovulacak mıyım” diyerek mi geçiyor? Profesyonel sansürcüler, bir yıl içinde 90 günlük rapor alırsanız sözleşme feshedilir. Bir hatanız yok. Sarhoş biri geldi ve sana çarptı. Bacağın kırıldı. 90 günlük bir rapor alacaksınız, ancak sözleşmeniz feshedilecek. Bu hayat geçmez.

Uzman çavuş, çocuğuna karaciğerinden bir parça verdi. Karaciğer kendini yeniler. Çavuş iyileşir, doktor karaciğerin kendini yenilediğine dair bir rapor alır, ancak hizmet edemediği için sözleşmesi sona ermiştir.

Vatanı savunmanın sözleşmesi yoktur.

Devletimiz güçlüdür. Devletimiz geçmiş yıllarda 900 bin alt işçiye istihdam sağladı. Senin için caizdir. Belediyelerde çalışan, sokaklarımızı temizleyen işçilerimizi çalıştıran devletimizin, teröristleri dağlara süpüren çavuşlar yetiştirmesi gerekiyordu. Çalışma Bakanlığımızın bugünlerde çalıştığı 530.000 sözleşmeli memurun kadrosuna uzman çavuşların da dahil edilmesini bekliyoruz. Bugün itibariyle 200.000 çavuş görevde. 60.000 emekli baş sansür ve mesleği bırakıp başka mesleğe geçmek zorunda kalan 120.000 arkadaş var.

 

Hesaplara neden 3600 ek gösterge verilmeli?

Devlet memurlarının sosyal standartlarını ve refahını artırmak için milletimizin vergileriyle toplanan ve dağıtılan tazminattan sansürcülerimizin faydalanmasını istiyoruz. Devlette karşılıklı önceki dereceler vardır. Polis arkadaşlarımızla birlikte 1.833 ek göstergeye, 2.200 ek göstergeye ve 3.000 ek göstergeye yükselttik. Bugün 3 bin 600 ek gösterge çağrılır, dur. Şehitlerimiz ve gazilerimiz maaşlarını benzer maaşlar üzerinden almaktadır. Gözlerini, ayaklarını, kollarını kaybeden gaziler veya yiğit şehit aileleri de aynı maaş üzerinden aylık alırlar. Bize 3 bin 600 vermezlerse şehidin ailesine ve gazilere de vermeyeceksiniz.

Suriye’de bana cesurca sor. Suriye’de görev yapıyorum ve her an kurşunla şehit olabilirim. Şehit olarak buradaysan ben bunu hak etmiyorum ama sen benim imamımı cenaze namazını kıldırmaya layık görüyorsun.” Her devlet memuru bu millete hizmet eder ama tapuda memurlukla memurluk aynı şey değildir. 3600 irtifada Valiantly çalışan çavuşlar için 3600 çok fazla görülmemelidir.

Pansiyonumuzda bir mesaj yaşamak istemiyoruz

Emekliliğimiz tam bir sefalet. Ondan önce emekli emekli gazileri ve emekli çavuşları kamudan emekli ettik. 7281 sayılı kanunla 55 yaşına kadar hak geldi. Bundan sonra emekli çavuş olarak emekli olacaklar. Emekli olduğunda çalıştığı maaşın yüzde 41’i ile emekli oluyoruz. Asgari maaşla emekli. Emeklilerimizin büyük çoğunluğu başka işlerde çalışmaya devam ediyor. Gümrük tazminatı alamıyoruz, istiyoruz. Temsilimizi telafi etmek istiyoruz. “Devlet memurunun en düşük maaşıyla emekli olun” ibaresinin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bay Çavuş isyan etmez, Bay Çavuş bir kahramandır, Bay Çavuş cesur bir halkın oğludur. Asla hile yapma. Bizi yanlış anlamasınlar ve silahlı kuvvetlere asla ihanet etmeyeceğiz. Biz bu ülkeyi savunacağız. Bu cesur adamlar, görevlerini ailelerinden uzakta fedakarca yerine getirirler. 3 aylık bebeklerini tekrar 3 yaşında görürler. Ordunun temel çekirdeği çavuşlardır. Kişilik haklarımızı düzeltmek istiyoruz. Sağlık raporundan dolayı sözleşmemizi feshetmek istemiyoruz. Annesine böbreğini veren çavuşun sözleşmesi feshedilir.

 

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın