medyauzmani.com
Cumhurbaşkanı Macron, ikili ilişkiler ve nükleer müzakereler hakkında istişarelerde bulundu – Yerel Haberler

Cumhurbaşkanı Macron, ikili ilişkiler ve nükleer müzakereler hakkında istişarelerde bulundu

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tahran ile bölgesel gelişmeleri, ikili ilişkileri ve nükleer müzakereleri ele aldı.

İran Cumhurbaşkanlığı makamı siyasi işlerden sorumlu yardımcı yardımcısı Mohammad Jamshidi, Twitter hesabından yaptığı ortak mesajda Cumhurbaşkanı Macron’un telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Jamshidi, Macron’un cumhurbaşkanını aradığını ve görüşmenin 90 dakika sürdüğünü belirterek, “Görüşmede iki cumhurbaşkanı, yaptırımların kaldırılması ve bölgesel gelişmeler başta olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesi konusunda istişarelerde bulundu ve etkileşimlerini nasıl sürdürecekleri konusunda mutabık kaldı.” Cümleler kullanın.

İran nükleer anlaşması ve müzakere süreci

2015 yılında İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya (5+1) arasında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol edildiği bir anlaşma imzalandı. yaptırımların kaldırılması için geri döndü.

ABD, 8 Mayıs 2018’de Donald Trump’ın başkanlığı sırasında İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş ve İran’a yaptırımları yeniden uygulamıştı.

İran ise 8 Mayıs 2019’da anlaşmadaki faaliyetlerini askıya almaya başladı. İran, anlaşmada yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmeye izin vermesine rağmen, bu süreçte uranyumun yüzde 60 saflıkta zenginleştirilmesine başladı.

Trump’ın ardından Nisan 2021’de Viyana’da başlayan ve İran’la nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ve anlaşmada ABD’nin de yer almasına odaklanan nükleer müzakereler, Washington ile Tahran arasındaki bir dizi anlaşmazlık nedeniyle 2022 Eylül ayı başlarında askıya alınmıştı.Çin, Longciang-3 test uydusunu fırlattı

İran ile ABD arasındaki müzakerelerde ilerleme kaydedildiği iddiası

Son günlerde İran ile ABD arasındaki dolaylı müzakerelerin devam ettiğine dair haberler medyada yer almakta ve müzakerelerde ilerleme kaydedildiği haberleri gelmektedir. Bu doğrultuda İran ve ABD’nin, Tahran’ın nükleer programına getirdiği kısıtlamalar karşılığında petrol satışına izin verecek bir “geçici anlaşma”ya yaklaştığı söylendi.

İran ve ABD tarafından yapılan iki ayrı açıklamada gündemde “geçici bir anlaşma” olmadığı belirtilirken, müzakerelerin devam edip etmediği konusunda bilgi verilmedi. İran, daha çok nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (COEP) yerini alacak herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Son olarak bugün, ABD’nin uyguladığı tek taraflı yaptırımlar nedeniyle Irak’ta dondurulan yaklaşık 10 milyar dolar olduğu söylenen 2 milyar 700 milyon dolarlık İran varlığının serbest bırakıldığı açıklandı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın