https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cumartesi Anneleri’nden “Hüda Bar”ın Cumhur İttifakı’na tepkisi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Cumartesi Anneleri’nden “Hüda Bar”ın Cumhur İttifakı’na tepkisi

Cumartesi Anneleri’nden “Hüda Bar”ın Cumhur İttifakı’na tepkisi

Cumartesi Anneleri, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Hüda Bar’ın partisinin Cumhur İttifakı’na alınmasına tepki gösterdi.


Mansur Yavaş: “Kızılay’a kimse bir şey vermek istemiyor, bu bir gerçek”

Sosyal medyadan konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını 1995 yılında gözaltında kaybolan Fahmi Tousson’un kızı Jeanne Tousson okudu.

“Şiddet sembollerini güvence altına alarak müdahale ediyorlar.”

Evrensel’de yer alan habere göre Toson, AKP ile HDA-PAR arasındaki görüşmelerin geçmişte toplumu sindirmek amacıyla yapıldığını kaydetti:

Mesaj, 1990’lardaki acımasız uygulamalarıyla anılan Hizbullah’a ulaşıyor. Zira Hizbullah’ta adı geçen Hüda Partili yetkililer, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin daveti üzerine Cumhur İttifakı’na destek için görüşmelere başladıklarını açıklamıştı. Kamuoyunun bildiği gibi; Hizbullah’ın terör örgütü kapsamına alınmasının ardından dairenin kendisi 2003 yılında Mustazaflar Derneği’ni kurdu. Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin derneği “Hizbullah terör örgütünün amaçlarına uygun hareket ettiği” gerekçesiyle kapatması üzerine, ,” bir Hüda Bar partisi olan Dava Partisi Özgür adıyla parti oldu. “.

Sınırsız işkence ve şiddet yöntemleri…

Toson, Hizbullah’ın 1990’lı yıllarda toplumun birçok kesimine yönelik katliamlar gerçekleştirdiğini belirterek, “O dönemde Hizbullah’ın askeri kanadında görevli olan Cemal Tutar, mahkemede yaptığı savunmada, cinayetleri Allah’ın yardımıyla işlediklerini ve asker ve polisin sevgisini kazandıklarını.” Faaliyetleri ile.. Peki asker ve polisin sevgisini kazanmalarını sağlayan bu faaliyetler nelerdir.. Pantolon veya kısa etek giyen kadınların yüzlerine burukluk atmak, Kürt siyasetçilerin, imamların, gazetecilerin, polislerin herkesin gözü önünde sokak ortasında katledildiğini ve domuz bağlama gibi çetin işkence yöntemlerine başvurduklarını sözlerine ekledi.

Toson, Hoda Bar’ın partisiyle seçim müzakerelerine son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, hükümete şu çağrıda bulundu:

Hizbullah, zorla kaybetmeler, gizli sorgu evleri, sorgu köyleri demektir. Domuz bağları gibi acımasız şekillerde işkence yapmak demektir. Onun gibi olmayan biri için ölüm demektir. Doksanların vahşetinin sembollerini seçim hesaplarınıza yeniden dağıtarak yaralarımızı ve travmalarımızı sarmayın. Tüm toplumsal yaralarımızı sarmak için demokrasiye, insan haklarına, eşitliğe, özgürlüğe, barışa ve refaha ihtiyacımız var. Toplumu geçmişin karanlığıyla terörize etmeyi bırakın. Özgür, eşit ve adil bir ülke için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Evlatlarımızı kaybedenleri, kaybedenlere kucak açanları unutmayacağız.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın