medyauzmani.com
Çocukların ölümünü ihmal tazminata dönüştü – Yerel Haberler

Çocukların ölümünü ihmal tazminata dönüştü

Mezopotamya Ajansı

İzmir’in Çiğli İlçesi’nin haberine göre, okul otobüsünde unutularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperin Sakin’in ölümüyle ilgili olarak ailenin Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı davanın son duruşması görüldü. Bakanlığın hizmette kusuru suçlamasıyla İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde görülen duruşmada, ailenin maddi ve manevi tazminat talebi değerlendirildi.

MEB yüzde 50 kusurlu bulundu

Mahkeme kararında, ilgili yönetmeliğe aykırı olarak 36 aydan küçük çocukların anaokuluna kayıtsız olarak kabul edildiğinin anlaşıldığını ve anaokulunda mevzuattaki gereklilikleri karşılamayan servis personeli çalıştırıldığının anlaşıldığını söyledi. okul. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Olayla ilgili gerekli ilgi ve özeni göstermediği ve sorumluluğundaki anaokulunu denetleme sorumluluğunu tam olarak yerine getirmediği anlaşıldığından, davalının yönetiminin dahi Alperin Sakin’in 33 aylıkken okula alınmasına rağmen, çocuğun ailesi de anaokuluna gitti. Ailenin yüzde 50 kusurlu olduğu düşünülerek sanık yönetiminin yüzde 50 kusurlu olduğu sonucuna varıldı.

Mahkeme, Alperin’in anne ve babasına bakımsızlıktan 162 bin 491 lira, manevi tazminat olarak 175 bin lira, kardeşlerine ise 75 bin lira olmak üzere 662 bin 491 lira ödenmesine karar verdi.

Öte yandan Alperin’in babası Serkan Sakın, MEB’in yüzde 50 oranında kusur bulma kararını kabul etmediklerini ve davayı temyize götüreceklerini doğruladı.

ne oldu?

İzmir’in Çeğli ilçesinde anaokuluna gitmek üzere sabah saatlerinde evinden alınan 3 yaşındaki Alperin Sakin, unutulduğu okul servisinde baygın halde bulunarak 15 Ağustos 2017’de hayatını kaybetti.

Kazayla ilgili olarak Yargıtay’da görülen davada, otobüs şoförü Taner İşgorn’a kreş sahibi Yordagül İşgorn’a 6 yıl 8 ay, servis görevlisi Dilara K.’ye 5 yıl 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. , 2 yıl 6 ay Öğretmen Arzu G. için Yönetmen Bekir G. 3 yıl 20 gün, Ahmed S. 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Alperin Sakin’i öldürmekten İlçe Milli Eğitim Müdürü ve iki şube müdürü 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın