https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
CHP’li Kaya, Trabzon’daki yurtların yüzde 83’ü boş - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » CHP’li Kaya, Trabzon’daki yurtların yüzde 83’ü boş

CHP’li Kaya, Trabzon’daki yurtların yüzde 83’ü boş

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından üniversitelerin örgün eğitime kapatılmasının sadece öğrencilerin değil, esnafın da büyük şikayetlerine yol açtığını belirterek, üniversitelerin bir an önce açılması çağrısında bulundu. Trabzon’daki esnafı ziyaret eden Kaya, “Trabzon’da 14 bin 666 olan konut kapasitesinin yüzde 83’ü halen boş. Az sayıda depremzedeyi başka yerlerdeki yurtlarda barındırabiliriz, öğrencilerimize yurt tahsis edebilir, üniversiteler açabiliriz.”

Ahmet Kaya, CHP’li Ortahisar ilçe başkanı Fatih Suat Oyman ve ilçe yöneticileriyle birlikte Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı üniversite semtinde esnafın sorunlarını dinledi. Kaya, “Trabzon’da bir üniversite şehrimiz var. Bu şehirde üniversite sayesinde ekmek yiyen binlerce tüccarımız var. Üniversitelerin depremzedelerin yurtlara yerleştirilmesi temelinde kapatılması, öğrencilerimizi eğitimden uzaklaştırmış ve büyük sıkıntılara yol açmıştır. Öte yandan üniversite sayesinde ticaret yapan esnafımızın da zararına maruz kalınmıştır.

“KYK konutlarının yüzde 83’ü Trabzon’da”

Ahmed Kaya dedi ki:

“Trabzon halkı olarak misafirperver bir halkız, depremzedelerin başımızın üstünde yerleri var. Ancak Trabzon’da yaşayan depremzede sayısına baktığımızda 17.000 547 depremzededen sadece 2.000.551’i KYK Yurtlarında kalıyor 83 Trabzon’da 14.000 666 olan yurt kapasitesinin yüzdesi ü boş. Depremzede kalan az sayıdaki depremzedeyi başka bir yerde barındırabilir, öğrencilerimize yurt tahsis edebilir ve üniversiteler açabiliriz. Uzaktan doktor, avukat, mühendis, öğretmen yetiştiremezsiniz. eğitim.”

En ufak sorunda eğitim kurumlarını kapatıyorlar.

Ahmet Kaya’ya yaşadıkları sorunları anlatan bir kahvehane çalışanı “Yaklaşık 30-32 çalışanım var hepsi sigortalı. En ufak bir sorunda ülkede eğitim kurumları hemen kapatılıyor. Burası mahalle.” üniversite öğrencilerinin şehri, tamamen öğrenci üzerine kurulmuş bir şehir, şimdi de depremzedeler için yurtları açtılar” Allah razı olsun, güzel, biz de destekliyoruz. Başımızın üzerinde yerleri var. Ama zaten eğitimsizlikten bu duruma geldik, üniversiteleri kapattılar, çalışan sayısını azaltmak zorunda kaldık, 8 bin 500 lira maaşı ödeyemedik. Sigorta, stopaj, elektrik, su ödeyemiyoruz, “doğal gaz için dünyaya ödememiz var vs. Şimdi bunun çilesini çekiyoruz.”

“Üniversiteleri kapatma kararı alırken tüccarları düşündünüz mü?”

Bir diğer esnaf ise, “Karar veriyorlar ama düşünmüyorlar. Peki üniversiteler kapandı, öğrenciler gitti, esnaf burada ne yapacak? Şimdi kiramızı ödüyoruz. Ev sahibi bize ‘Deprem var okul bitti indirim yaparım’ demiyor. 15’i gelince kira istiyor, ödemezsen ‘git’ diyorlar. Artık çalışanlarımız var, vergilerimiz var, elektriğimiz var, doğal gazımız var ve sonra üniversiteleri kapatmaya karar verirseniz, işletmelere ve ev sahiplerine kira yardımı ve sübvansiyonlar verin. Üniversitelerin bulunduğu bölgelerde etkilenen mağazalar.

Birini yakıyoruz.

Birini kurtarmaya çalışıyoruz ama siz arkadan birinin hayatına olumsuz bir şekilde müdahale ediyorsunuz. Onları boğarız. Biz sadece bayi değiliz. Bizimle çalışan 5 kişi varsa bu kişilerin de sorumluları var. Belki 25 kişiyi etkileyecek, belki 50 kişiyi. Öğrenciler de bu durumun mağduru. Kalktılar, memleketlerinden geldiler, eğitimi yapacak insanlar var. Öğrenci olsun, öğrenci olsun yuva arıyor bulamıyor, bulunca da çıkamıyor. Onlar ne yapıyor? İş arıyorlar. Ailesi buna dayanamadı. Bugün dürüm 40 lira, ayran içersen 50 lira. Her gün bir öğün yemek yediğini düşünürsek ayda 1500 lira kazanıyor. Kira mı veriyor, yemek mi, yemek mi, elektrik mi, gaz mı, şu mu, bu mu? Düşünmediğimiz birçok şey var. Adını hatırlamıyorum ama hükümete destek veren biri şu cümleyi kullanmıştı; Eğitimsiz bir toplum istiyoruz. Bu nedenle eğitim her şeyde bir baltadır. Yani 42 yaşındayım, hep bildim, en ufak şeyde eğitim… Üniversitelere bu kadar değer veren bir devlet görmedim.”


Kışık Trabzon Şubeleri Platformu: “TÜİK rakamları sahte, yoksulluk gerçek”

“Dükkanımda bir güven ile evlendim, nasıl yaşayacağım”

Başka bir bayii, “2 yıldır salgın yaşıyoruz. Biz bu işin oyun odası bölümündeyiz. İlk kapatılan bayi grubuyuz, sonuncu bayi grubuyuz. Şimdi 8 şube daha öğrenci yok” dedi. eylül-ekim aylarına kadar.bizimkilere de sorun olur.bizim vergimiz,kiramızı gecikmeden istiyorlar,ödemek zorundasın.vergiyi geciktirince faiz ödüyorsun.bizim derdimiz sadece mali değil, ama bizi psikolojik olarak öldürüyorlar.Yeni bir sistem oluşturduk, dükkânımda güven ile evlendim, geçimimi nasıl sağlayacağım?”

Bir arkadaşım “1.5 yıllık eğitimle öğretmen oldum” dedi.

Salgın ve deprem nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyleyen tüccarlar, şunları kaydetti:

“Buraya öğrenci olarak geldim, 13 yıldır Trabzon’da yaşıyorum, şirketimiz var. Okullar kapandıktan sonra dönen kardeşlerimizle konuşuyorum. `1,5 yılda öğretmen oldum. İki yıl pandemi, yarım dönem deprem” dedi Eğitim Fakültesi’nde okuyan bir arkadaşım. Benim çalışmalarım. 1.5 yıllık eğitimi olana ne eğitimi vereceğim? Hiçbir şey bilmiyorum. Malatyalı ve Hataylı kardeşlerim var geri dönemezler depremzedelerin aileleriyle konuşuyorum onlar da üniversiteleri kapatmanın sağlıksız olduğunu söylediler ‘Şu anda 8 kişiyiz yurda kapatılınca veya yurtlara kapatılınca. bir odada inanın psikolojik olarak daha da kötüye gidiyoruz” diyorlar.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın