medyauzmani.com
CHP Toprak: Türkiye’de yeni bir dönemin ilanına tüm dünya şahit olacak – Yerel Haberler

CHP Toprak: Türkiye’de yeni bir dönemin ilanına tüm dünya şahit olacak

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, bugün haftalık değerlendirme raporunu yayınladı. Toprak, raporda şunları kaydetti:

Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB), 9 Mart’ta yayınladığı 2022 raporunda; Türkiye’de Kokain, Eroin, Esrar, Metamfetamin vb. birçok maddenin teslimi için küresel bir merkez ve geçiş noktası haline geldiği vurgulanıyor. piyasaya uyuşturucu.Orta Doğu ve Avrupa.

Ülkemizin küresel uyuşturucu ticaretinde ana oyunculardan biri olarak tanınmasındaki en önemli etken, Birleşmiş Milletler raporunun küresel uyuşturucu ticareti için en önemli geçiş noktası haline geldiği konusundaki ısrarı ve bunu dünyaya duyurmasıdır. , hükümetin mücadeledeki yetersizliğidir.

“Ramazan Pidesi en düşük maliyetle 4 kişilik bir aile iftar sofrasına gelemeyecek”

Geçen yıl 250 gram Ramazan pidesi 5 TL iken bu yıl Ramazan öncesi açıklanan etli börek fiyatı 10 TL. Hükümetin resmi enflasyonun yüzde 55’e düştüğü yönündeki söylemlerine karşılık olarak pideye yapılan yüzde 100 zam, temel gıdası ekmek olan milyonlar için açlık testi niteliğinde. Asgari ücretle 4 kişilik aileye iftar sofrasında ramazan ekmeği verilmeyecek.

Ziyaretlerde saha gözlem ve kararlarımız, deprem bölgesindeki durumun çok daha kötü olduğu, yardımların yavaşlamaya başladığı, çadır sorununun henüz çözülmediği ve depremle mücadelede ciddi sorunlar olduğu yönündedir. deprem. Temel ihtiyaçlar, özellikle su. 6 Şubat’tan bu yana geçen 1,5 ayda yetersizlik ve organizasyonsuzluk temel sorunları çözmeye devam ediyor. Halkın en başta temel gıdaya uygun fiyatlarla ulaşabilmesi için hükümetin acil önlemler alması zorunlu hale geldi.

“14 Mayıs Cumhuriyetimizin ikinci asrında bir dönüm noktasıdır”


Yıkılan hastanelere doktorlar atandı

14 Mayıs Cumhuriyetimizin ikinci asrında bir dönüm noktasıdır. Tıpkı Türkiye’de baharın başlaması ve Bahar Şenliği ile doğanın heyecanı gibi, ülkemizin dört bir yanından gülen ve geleceğe umutla bakan milyonlarca yüzün sesleriyle tarihte yeni bir kilometre taşı yazılacak. Anketlerin patlamasıyla birlikte tüm dünya Türkiye’de yeni bir dönemin ilanına tanık olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, anayasayı değiştirerek tek adam tek parti devletine son vermek, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek, demokrasi ve özgürlüğün yolunu açmak için gereken sayısal çoğunluk millete ait olacaktır. ittifak. Vatandaşlarımız, ikinci yüzyıla giren Cumhuriyetimizin kendilerine tanıdığı demokratik hak ve özgürlükleri ellerinden almak isteyenlere karşı demokrasiye ve Cumhuriyet’e sonuna kadar sahip çıkacaklarını tüm dünyaya ilan edeceklerdir.

“Türkiye, 195 ülke arasında ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ kategorisinde”

Uluslararası demokrasi, özgürlük ve insan hakları örgütü Freedom House’un “Dünyada Özgürlük 2023” raporunda Türkiye, 195 ülke arasından “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer alıyor. Libya, Nikaragua, Güney Sudan ve Tanzanya’dan sonra Türkiye dünyada özgürlüklerde gerileme yaşayan beşinci ülke. 2018 yılına kadar Türkiye, “Kısmen Özgür Ülkeler” kategorisinde demokrasi liginde son sıralara geriledi.

Ülkemizin yaşadığı şiddetli deprem ve insani felaketin yarattığı tahribata rağmen, hükümet derhal olağanüstü hal (OHAL) ilan ederek deprem bölgesinde gerçekleri saklamaya ve insanların seslerini duyurmasına engel olmaya çalışmış; Gazetecilerle baskı ve sansür zihniyetini, sosyal medya paylaşımlarını engelleme ve gözaltına alma, interneti kısıtlama, kapsamı daraltma zihniyetini bir kez daha göstermiştir.

“Şubat 2023 işsizlik rakamları açıklandığında işsiz sayısında ciddi bir artış göreceğiz.”

İşsizlik yüzde 9,7 ile tek haneye indi. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 166 bin kişi azaldı. Öte yandan, işsiz işgücü olarak tanımlanan işsizliğin geniş tanımı artarak %22’ye yükseldi. 15-24 yaş arası işsiz genç sayısı da yüzde 20’yi geçti.

Amir kararı ile işten çıkarma yasağı, kısa çalışma ödeneği, günlük ödenek vb. Kararlar alınmasına rağmen birçok şirket çalışanlarını kaybettiği ve çalışanları göç ettiği için faaliyet gösteremiyor. İşten çıkarma yasağı “ücretsiz izin” yöntemiyle deliniyor. 2023 Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandığında bu tablonun bir sonucu olarak işsizlik oranında ve işsiz sayısında ciddi bir yükseliş göreceğiz.

“Yüksek faizli borçta her şeyini kaybeden depremzedeler düzeltilemez”

Kamu bankalarının depremzedeler için başlattığı “Düşük Faizli Özel Amaçlı Kredi” kampanyasında düşük faiz vaadi 72 saatte yüzde 60 artırıldı. Yüzde 0,99 olarak açıklanan faiz oranı üç gün içinde yüzde 1,59’a yükseltildi. Böylece yıllık faiz oranı %11’den %20’ye yükseltilmiştir. Her şeyini kaybeden depremzedelerin daha yüksek faizli borç altına alınması kabul edilemez.

Ziraat, Halk ve Vakıfbank kuruluş amaçları doğrultusunda kaynaklarını çiftçiye, esnafa ve kredi alamayan dar gelirlilere kullandırmalı, bilakis devlet müteahhitlerine, yakınlarına ve devlete akıtıyor. modlar. Şimdi büyük bir milli felaket yaşarken, acıları, yaraları sarmaya çalışırken, çaresizlikten faydalanıp üç gün önce, üç gün sonra ilan ettikleri kaygıyı iki katına çıkarıyorlar. Bu hata düzeltilmelidir. Halkın parasını kullanan devlet, hazine ve kamu bankaları, halkın ve depremzedelerin yanında yer almalıdır.

“Bütün bu adımlar, hükümetin dış parasal ve seçim mali desteğinin göstergeleridir.”

Geçen hafta, Suudi Kalkınma Fonu’nun merkez bankasına 5 milyar dolarlık mevduat yatırması için bir anlaşma imzalandı. Cemal Kaşıkçı davasının normalleşme sonrası kapanmasının ardından yatırılan Suudi mevduatlarını, Kaşıkçı davasından feragat ücreti olarak görmek mümkün. Azerbaycan Devlet Petrol Fonu (SOFAZ), Merkez Bankası nezdindeki 1 milyar avroluk mevduat hesabının vadesini uzattı.

Rusya’nın Akkuyu Nükleer Santrali’nde (ANGS) kullanılmak üzere 15 milyar dolarlık yatırımın 5 milyar dolarını erken göndermesinin yanı sıra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de SOFAZ aracılığıyla hükümete zımni seçim desteğini devreye soktu. SOFAZ’ın Suudiler gibi MB nezdindeki mevduat hesabında tuttuğu bir milyar euroluk mevduatın vadesi geçtiğimiz günlerde yeniden uzatıldı. Tüm bu adımlar, seçim amaçlı dış mali ve mali desteğin göstergeleridir.

“Yoğun can kaybının yaşandığı deprem bölgesinde 70 ile ayni, 11 ile nakdi yardım yapıldı.”

Gübre ve mazot teşvik ödemelerinin uygulanmasında tam bir kaos ve kargaşa yaşanırken, deprem bölgesinde 70 ilçede ayni, 11 ilçede nakdi teşvik ödemeleri mağduriyetleri doruk noktasına çıkardı. Deprem bölgesindeki üreticilerin hesaplarına yatırılan nakit ödemeler, elektrik şirketleri tarafından dondurularak elektrik faturalarına yansıtılırken, depremden etkilenen çiftçi ve üreticiler, sulama giderleri için hesapların kapanmasıyla daha fazla mağdur oluyor.

Ancak bakanlık bu ödemelerin dondurulamayacağını ve kesinti yapılamayacağını duyurursa ve Ziraat Bankası da buna uyarsa milyonlarca çiftçi ve üretici bir yıldır beklediği teşvik ödemesine kavuşabilecek. Bu durum, başta deprem bölgesi olmak üzere ülke genelinde milyonlarca üreticiyi etkisi altına alan “kör ve basiretsiz yönetimin” bir başka sonucudur.

Müzakereler, Esad’ın ısrarı ve İran’ın müdahalesiyle dörtlü bir formata dönüştü.”

Ve Türkiye ile Suriye arasında Rusya üzerinden başlayan normalleşme müzakerelerinde dışişleri bakan yardımcılarının bir araya gelmesi beklenirken, Esad’ın ısrarı ve İran’ın müdahalesiyle müzakereler “dörtlü formüle” dönüştü ve İran’ın normalleşme sürecine gireceği açıklandı. müzakerelere de katılır. Geçen hafta Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Abdullah Yan’ın Türkiye’ye “İransız Suriye kurulamaz” mesajını ilettiği, Rusya ve Şam yönetiminin hükümeti ikna ettiği anlaşılıyor.

Gelinen aşamada İran’ın “normalleşme masasında” Suriye’nin yanında yer almasını ve hükümetin bu konuda Rusya, İran ve Şam yönetimi tarafından “ikna edilmesini” bekleyebiliriz, ancak ABD olmayacak. bundan memnun. Bu.

Önümüzdeki dönemin Amerika Birleşik Devletleri-Türkiye ilişkilerine ve Türkiye’nin Irak-Suriye politikalarına ilişkin yeni gelişmelere sahne olmasını bekleyebiliriz.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Suriye’de PYD-YPG-SDG kontrolündeki bölgede ABD güçlerini ziyareti ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bölge ülkelerini kapsayan Ortadoğu gezisine ilişkin yaptığı görüşmeler ve açıklamalar gösteriyor. ABD bölgede yeni hamlelere hazırlanıyor.

Her iki ziyareti de Suriye ve Irak’a sınır komşusu olan, askeri ve güvenlik sorunları yaşayan ve Suriye ile ilişkileri normalleştirmeye çalışan Türkiye açısından değerlendirmek gerekir. ABD’nin Suriye ve Irak’ta güç bulundurmaya devam etme kararı, Irak’ta PKK’yı ve Suriye’de PYD, YPG ve SDG’leri desteklemeye devam edeceğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemin ABD-Türkiye ilişkileri ve Türkiye’nin Irak-Suriye politikaları açısından yeni gelişmelere sahne olmasını bekleyebiliriz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın