https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
CHP Gönderen: Afet İmar Fonunda insan yok beton var! - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » CHP Gönderen: Afet İmar Fonunda insan yok beton var!

CHP Gönderen: Afet İmar Fonunda insan yok beton var!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Afet İmar Fonu’nun kurulmasını öngören kanun teklifinde CHP grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Afet İmar Fonu teklifin betonla hazırlandığını belirtti. insanları tarih ve kültürleri ve yaşamları ile temellendirmek yerine hayal gücü ve devletin devlet destekli imar kanununun aksine binaları yasallaştırdığı. Bağışlar ve yardım kampanyaları ile devletin iş yapar hale geldiğini iddia etti.


HDP, kapatma davasında sözlü savunmanın seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Afet İmar Fonu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

Genel Kurul’a sunulan yasa tasarısının içeriğini eleştirerek sözlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kamil Ukyay Gönderici, söz konusu yasa tasarısının gerekçesine baktığımızda yaşanan ekonomik ve sosyal kayıpların tazmininin söz konusu olmadığını söyledi. Afet tanımında vurgulanan, tarihiyle, kültürüyle ve toplumsal yaşamıyla insan yoktur, yalnızca somuttur, yaşamın sürdürülebilirliğiyle ilgisi yoktur. Onay olmadığını iddia etti.

Sender, “Maalesef somut bir hayal gücüyle hazırlanmış bir yasa tasarısıyla karşı karşıyayız” dedi. Yeniden inşa edilen bu şehirlerde yaşayan insanların sağlıkla ilgili ihtiyaçları olacak mı? Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetim kurulunda yer almamaktadır. Dünya kültür mirasının, tarihinin ve kültürünün en önemli eserlerinin bulunduğu Hatay, Antakya, Antibes, Kahramanmaraş’ta. Afet bölgesinin tüm tarihi, kültürü ve yaşamı yok oldu. Ne yazık ki, bu tarihi yeniden inşa edecek, yeniden inşa edecek, yeniden canlandıracak veya bu yıkımı geri alabilecek hiçbir şey yok. Toki, her zaman ve her yerde olduğu gibi şehirlerin tarihi değerlerine değer veriyor. Ve bunların kültürel ve mimari özelliklerini yok sayan bir anlayışla vasıfsız yekpare yapılar inşa etmeye devam ediyor” dedi.

“Kalkınma yasalarına karşı devlet”

AKP iktidarının imar politikalarını eleştirerek konuşmasına devam eden CHP’li Gönderen, konuşmasında şu ifadelerin altını çizdi:

“Hepimiz çok iyi biliyoruz ki ‘deprem değil inşaat öldürür.’ Daha doğrusu öldüren inşaat değil cehalettir. Akıl ve bilimden uzak uygulamalar, vasıfsız yöneticiler, ahlaksızlık, eğitimsizlik öldürür, Elbette “barış barışı”, “imar affı” gibi masum isimlerle devreye sokulan rejimler birer öldürücü uygulamadır.Hükümetin son yaptığı “imar” düzenlemesiyle milyonlarca yapıya “yapı kayıt belgesi” verilmiştir. tabiri caizse devlet, izinsiz, kaçak, bozulabilir ve bilim ve sanat kurallarına aykırı davrananlar için “üç maymun” rolünü oynamış ve sorumluluğu bina sahiplerine yüklemiştir.Tabii ki bunların arasında kamu binaları da vardı. Bakanlığa sorduğum soruya cevaben yaklaşık 270 bin kamu binasının taksim barışından yararlandığı ve yapı kayıt belgesi verildiği öğrenildi.Düşünün hastane mi okul mu kamu binası mı nasıl? olası bir afette hayat bu imardaki huzurdan etkilenecek mi?Geçmişte şahit olduğumuz ve siyasi iktidarın aklını çelmiş bir deprem maalesef olmadı.Bakın Orman Kanunu ile ilgili yeni bir düzenleme getirilecek Bir gazetedeki bir makaleden bir cümle alıntılayayım. Kanun: “İnşa halindekiler de dahil olmak üzere tüm yapı ve tesisler herhangi bir karara gerek olmaksızın Orman Genel Müdürlüğünce derhal yıkılır veya gerekirse orman idareleri tarafından kullanılabilir.” Bu kanun diyor ki: İhtiyacım olduğunda kullanabilirim, kaçak ve kaçak da olsa.İşte AKP’nin imar denilince aklına gelenler: “imar barışı” veya “bölge affı”. AKP hükümeti ve Kalkınma, devlet destekli imar kanununa aykırı binaları yasallaştırmaya devam ediyor.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın