https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
CHP Evkin: Ölü sayısının 46 bini geçtiğini biliyoruz - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » CHP Evkin: Ölü sayısının 46 bini geçtiğini biliyoruz

CHP Evkin: Ölü sayısının 46 bini geçtiğini biliyoruz

Jeoloji mühendisi d. Müzeyyen Şevkin, “Afet İmar Fonu Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü. Geçen perşembe günü yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından yaşananlara dikkat çekmiş ve şunları söylemişti:


AKP’li Akay: Kılıçdaroğlu ile görüşmedim, görüştük

Resmi rakamlara göre depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 46 bine ulaştı. Ancak deprem bölgesinde yaşayan insanlar olarak; Enkaz, bina ve kayıp insan sayısına baktığımızda maalesef bu rakamların çok üzerinde ölümlerin olduğunu biliyoruz. Ölüm gerçekleriyle bile yüzleşmeyenler tarafından önümüze yanlış rakamlar konmasından, manipüle edilmiş rakamlardan bıktık. Bu felaket en azından bir dönüm noktası olsun. Deprem Komisyonunda 22 milletvekili ile sabaha kadar 5,5 ay geçirildi. Bilim adamları, belediyeler, kamu kurumları ve kurtarma ekiplerinin sesi duyuldu. 268 teklifle 500 sayfa olarak hazırlanan deprem raporu, 2021 Temmuz’unda meclise sunuldu ve ne yazık ki her zaman olduğu gibi tozlu raflarda çürümeye terk edildi. Şimdi yeni bir deprem gördük ve yeni bir komite kuruyoruz ve Beşinci Komiteyi kuracağız.

“Fay bölgelerinde yapılar taşınmalıdır”

Türkiye’deki rift alanlar araştırılmalı ve imar planlarına “girilmez alan” olarak dahil edilmelidir. Bugün 24 il, 100’den fazla ilçe ve 500’den fazla köy doğrudan fay zonlarında yer almaktadır. Jeolojik ve jeoteknik etütler ve doğru zonlama ile fay bölgeleri belirlenmeli ve fay bölgelerindeki yapılar taşınmalıdır.1999 yılında hangi şehre taşınalı 24 yıl oldu. yapmıyoruz.

“Kentsel dönüşüm afet riskini azaltmaya değil, istihdam sağlamaya hizmet ediyor.”

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası, afet riski taşıyan kentleri başka bir alana dönüştürdü. Bunu söylediğimizde kızıyorsunuz ama bu yasanın amacı hiçbir şehirde afet riskini azaltmak değil; Kirası yüksek olan her mahallede 3 ve 5 katlı bir binayı gökdelene çevirmek için geliştirildi. Bunu söylerken lütfen kızmayın çünkü son şahit olduğumuz deprem bu kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde yapılmadığını gösteriyor. 4708 Sayılı Yapı Denetim Kanunu’nun revize edilmesi gerekmektedir. Yapı denetimi, inşaat tamamlanana kadar proje firmasının sorumluluk ve kontrolünde olacaktır.

“İmarcılığın literatürden çıkarılması gerekiyor”

Doğal afet sigortası (DASK) sorumlu ve denetleyici bir yapıya sahip olmalıdır. Binanın denetimi 4 mühendislik biriminden oluşmakta olup, jeoloji mühendisi bulunmamaktadır. Hatay’da yıkılan binalarda en önemli şeyin arsa olduğunu gördük. Zemin etüdlerinden sellere kadar jeomühendisler tarafından önlemlerin doğru uygulanıp uygulanmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Yara iyileşmesinden önce, yara önleme amaçlı imar afları literatürden tamamen çıkarılmalıdır.

“Deprem AFAD raporlarında yer aldı”

AFAD tarafından hazırlanan; Adana, Hatay ve Kahramanmaraş ile ilgili IRAP raporları var. Size sadece Hatay ile ilgili raporu okumak istiyorum. 5.5 büyüklüğünde bir deprem olursa Antakya, Defne, Belen bölgeleri zarar görür” diyor. Bugünkü 5.5’lik depremde hangileri hasar gördü? Peki 7.5 büyüklüğündeki deprem için ne diyor? Hatay’ın merkezi ve tüm mahalleleri etkilenecek” dedi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Tarafından Hazırlanan Bölgesel Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) Raporu Arkadaşlar. Peki bu konuda ne yaptınız, dönüşüm konusunda ne yaptınız? Bakın, sayfalarca rapor var. Depremin yerini söylediler. Maraş’ta. Yani burada parasal meseleler söz konusu olduğunda gerçekten duyarlıyız ama bu sosyal ve maddi felaketi nasıl çözeceğimizi bilmiyoruz; Gözetim ve şeffaflık olması gereken bu fonun kayıt dışı karakterden kurtarılması gerektiğine inanıyorum.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın