https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
ÇHD, Amasra maden faciasıyla ilgili sekizinci izleme raporunu yayınladı - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » ÇHD, Amasra maden faciasıyla ilgili sekizinci izleme raporunu yayınladı

ÇHD, Amasra maden faciasıyla ilgili sekizinci izleme raporunu yayınladı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 14 Ekim 2022’de Amasra’da 42 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili sekizinci notunu yayımladı. Raporda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın baş işçiye soruşturma izni vermediği belirtildi. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında soruşturma izni istediği müfettişler.

ÇHD, 14 Ekim 2022’de Amasra’da 42 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin sekizinci izleme raporunu yayınladı. Raporda, Amasra Başsavcılığı’nın talep ettiği iki ana iş müfettişinin soruşturulmasına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın izin vermediği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.

“Amasra’da 14 Ekim 2022’de 42 madencinin katledilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 8’i tutuklanan 23 sanık hakkında hazırladığı 20.01.2023 tarihli iddianame şöyle: Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.İlk celse 25-28 Nisan 2023 tarihlerinde görüldü.Karar verildi.Kovuşturma süreci kapsamında Amasra Tim ocağının 13.03.2023 tarihinde keşif hazırlığı için açılmasına karar verildi. yüksek karbondioksit (CO) değerleri Bağımsız gözlemciler eşliğinde yapılan hazırlık çalışmalarında, 03/15/2023 tarihinde hazırlık çalışmaları durdurulmuş olup, 2023 yılında faaliyete devam edilmesinin tehlikeli olduğu değerlendirilerek barajlı ocağın yeniden kapatılmasına karar verilmiştir. mevcut koşullar.

“İzin istenen iki başmüfettiş hakkında soruşturma izni verilmediği kararı soruşturma dosyasına gönderildi”


Ayhan Barot, Bakan Kirichi’yi istifaya çağırdı

Daha önceki gözlem raporunda kamuoyuna duyurduğumuz üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 26.12.2022 tarihinde TTK Genel Müdürlüğü ve bakanlıklarda görev yapan dokuz kişi, sorumlulukları için inceleme izni istenmiştir. bilirkişi raporu doğrultusunda belirlendi. Amasra Başsavcılığı’nın soruşturma izni istediği iki başmüfettişin görevden alınmamasına ilişkin karara ilişkin olarak 16.03.2022 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin imzalı yazı soruşturma dosyasına gönderildi. Yani soruşturma. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelen cevap yazısından, keşif işlemi yapılmadan soruşturma izni talebine cevap verilmeyeceğinin teyit edildiği kaydedildi.

“Tespit edilen şüpheliler, Bakanlık aracılığıyla siyasi otorite tarafından korunmaktadır.”

SOMA ve KOZLU mayın katliamlarında olduğu gibi sorumluları belirlenen zanlılar bakanlıklar aracılığıyla siyasi otorite tarafından korunmakta ve soruşturma süreci askıya alınmaktadır. 14 Ekim 2022 tarihinde 42 madencinin ölümüne neden olan patlamanın Sayıştay raporlarında öngörülen risklere rağmen soruşturma kapsamında toplanan deliller ve hazırlanan bilirkişi raporları; Gerekli teknik alt yapı oluşturulmadan, havalandırma sistemi düzenlenmeden, yeterli yatırım yapılmadan, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadan, kömür tozu patlamasıyla ilgili herhangi bir önlem alınmadan üretimin yüksek oranda metan gazı ile yapıldığını anlatıyor. çalışma alanlarında. Katliamda personel yetersizliği, eğitim ve denetim eksikliğinin de etkisi olduğu belirlendi.

Savcı soruşturmaya devam etmelidir.

Ayrıca ATİM’de 5-11 Ekim 2022 tarihlerinde denetim yapan ve tutanak düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin kararının bozulması için dava açacağız. taş ocağında herhangi bir sorun yaşanmadı daha önce de teyit ettiğimiz gibi daha önce de teyit etmiştik. TTK genel müdürü, TTK genel müdür yardımcısı, TTK işletme dairesi başkanı, TTK iş sağlığı ve güvenliği dairesi başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçileri hakkında soruşturma izni alınmasına gerek yoktur. “Cinayet” suçundan yargılanması gereken Sosyal İşler ve MAPEG, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya devam etmeli.

42 işçinin ölümü, onlarca işçinin yaralanmasıyla ilgili tüm şüpheliler adalet önüne çıkarılana kadar mücadeleye devam edeceğiz! “

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın