medyauzmani.com
ÇAYKUR Genel Müdürü Alem: İşçi bekleyen ÇAYKUR işçilerinden söz etmeye yetkili değiliz. – Yerel Haberler

ÇAYKUR Genel Müdürü Alem: İşçi bekleyen ÇAYKUR işçilerinden söz etmeye yetkili değiliz.

Jikor Genel Müdürü Youssef Diaa Alim, bugün Ziraat Botanik Bahçesi’nde düzenledikleri basın toplantısında, geçen yıl 582 bin 497 ton taze çay ve 239 kilo beyaz çay aldıklarını, 4 milyar 92 milyon lira ödediklerini söyledi. . Taze çay üreticileri. Alem, geçen yıl 162 bin 958 ton kuru çay sattıklarını, Kikur’un depolarında 65 bin ton kuru çay stoğu bulunduğunu bildirdi.

“Emekli olan işçilerin yerine iki kez işçi alacağız”

Yusuf Zia Aleem, “Çaikur’da kaç tane emekli işçi var, onların yerini alacak mısınız?” “Genelde her yıl emekli sayısı kadar yeni işçi alıyoruz. Bu emekli sayısı ve yıl 497’de kaldığı için iki yeni fabrikamız da var. Onlara yeni işçi alınacağı için” dedi. , işe alınacak işçi sayısını iki katına çıkaracağız.”

ÇAYKUR’un her yıl zarar açıkladığı ve bu yılki hedeflerinin ne olduğu sorusuna Yusuf Ziya Alem, “Her zaman söylediğim gibi ÇAYKUR kaybetmez, kazanır. Zarar eden atölyenin şansı olmaz.” Geçen yıl Kâr açıklayacağız dedik, hesaplarımızı tuttuk.Bu yılın sonunda zaten yaptığımız hesaplamalara göre Kâr açıklayacağız ama tabii ki sonucu da görmek lazım. ilk altı ay.”

“Yönetim kurulunun karar vermesi için yeterli sayı var.”

Sakarya Belediye Başkanı ve eski ÇAYKUR Genel Başkanı Ekrem Yüce ile Adalet ve Kalkınma Partisi Rize İl Milletvekili Hikmet Ayar Çaykur’un yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ettikleri sorusuna ilişkin Alim, “Yönetim kurulu üyelikleri kararname ile atanıyor. Bizim için önemli olan, ‘Yönetim kurulu toplanır, karar alırız. Şu anda yönetim kurulu olarak karar alacak kadar sayımız var. Ve bazı insanların ayrılışı olur. Şu an bizi pek etkilemiyor. Karar almak için çoğunluğa sahibiz.”

“MEVİMLİK işçilerinin kaydı hakkında konuşmaya yetkimiz yok”

Yusuf Zia Aleem, Çikor’da mevsimlik işçi çalıştırılmamasına yönelik eleştirilerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Kadro bekleyen Çaykur işçileri hakkında açıklama ve net bilgi verme yetkimiz bulunmamaktadır. Çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların sonucuna göre mevzuat doğrultusunda gerekli başvuruları ne şekilde olursa olsun yapacağız. Çay sektörünün ve ÇAYKUR’un devamı için değerlerden minimumun karşılanması gerekiyor.Tasarruf ve olayın ekonomik tarafını yönetmek gerekiyor.Bence herkes kadrolu işçi olmak ister, ister. 12 ay çalışmak.İsteyen herkes bunun kuruma maliyeti olacağını bilir, istemeyen de.Bunu herkes bilir.Ama tabii ki Asgari talepler mutlaka bir yerlerde ortak bir nokta üzerinden değerlendirilecektir.”

“Önümüzde depremde yıkılacak çok bina var”

“Uzmanlar, Kaykur hizmet binaları ve konutları depreme dayanıklı değil, gerekli önlemleri aldınız mı” sorusuna bir bilim insanı şu yanıtı verdi:

“Deprem olduğunda sıra bize gelene kadar çok bina vardı. 1999’da İstanbul depremi oldu, o bölgede herkesten önce önlemimizi aldık. O dönemde orada misafirhanemiz vardı, olmadığı için yıktık. sağlıklı.Biz bir kata indirerek.Yine bölgede depremden önce Karadeniz Teknik, İmdat Bey zamanında temelin depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda birçok çalışma yapıldı.Bazı çalışmalar yapıldı. Bodrumda paslanmış demir olup olmadığı tespit edildi.Şu anda temelimiz çok kırık görünmüyor ama deprem olunca kırık diyorlar.Kırık diyorlar. bu konuda bir şey söyleme şansımız yok.Bizim için önemli olan ondan önce önlem almak, o yüzden depreme karşı bir kaç önlem aldık.Sadece depreme değil, sel felaketine karşı da çalıştık. yörede en yaygın olanıdır.Biz iki yılda bir Ambarlık çay fabrikasında çalışırdık.Önce arkadan dere geliyordu sürekli taşardı.Tekrar yaptık temizliği yapıldı.Bölüm varsa Tehlikeli görünen diğer bitkilerimizin Hepsini geri aldım.”


Rize Fındıklı Halkevleri eski Başkanı Şenol Terzioğlu tutuklandı

“Shayna vakumlu molalar”

Alim, paketleme fabrikasında çalışırken çayın kırılmasından dolayı renginin attığı iddiaları üzerine “Ederi paketleme tesisi 2 yıldır yeni ve şu an bir sıkıntı yok” ancak vakum nedeniyle yüzde 5-10 oranında kırılma olabilir kaçınılmaz olarak. temizleyici aşağıdan yukarıya doğru kullanılır. O süreçler “O zamanlar bütün analizleri yapılmış ama bir kırılma olmuş. Rengi siyah ama biraz kahverengi olabiliyor. Ama tadı, aromayı, kaliteyi ve tadı bozan bir olay değil. Bunu yaparken yüzde 5 ile 10 arasında bir kırılma olabilir ve mantık bilinçli olarak yapılmıştır.” .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın