medyauzmani.com
Canistel meyvesinin sağlığa faydaları «YerelHaberler – Yerel Haberler

Canistel meyvesinin sağlığa faydaları «YerelHaberler

Bilimsel adı Pouteria campechiana olan Canistel, sağlığa birçok faydası nedeniyle dünyanın birçok yerinde yetişen lezzetli meyvelerden biridir. Sapotaceae familyası Pouteria cinsine aittir. Bu lezzetli meyvenin anavatanı Güney Meksika ve Orta Amerika’dır, ancak bugün aynı zamanda Brezilya, Vietnam, Tayvan, Sri Lanka, Endonezya ve Filipinler gibi dünya çapında ev içi ve ticari amaçlar için yaygın olarak yetiştirilmektedir.
Bu meyvede bulunan vitaminler, mineraller ve besinler nedeniyle sağlık açısından birçok faydası vardır. Sağlık yararlarından bazıları, kolesterol seviyelerini düşürmeyi, böbrekleri ve karaciğeri temizlemeyi, cilt sağlığını iyileştirmeyi ve uyku süresini iyileştirmeyi içerir. Antibakteriyel ve antiviral özellikler içerdiğinden karaciğere iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kardiyovasküler sağlıkta, kemik yoğunluğunun iyileştirilmesinde, sindirim sağlığının iyileştirilmesinde, çeşitli enfeksiyon türlerinin önlenmesinde ve vücuttan toksinlerin atılmasında faydalıdır.

Bidon besin değeri

Canistel birçok vitamin, mineral ve diğer bileşenleri içerir. Canistel’in bazı vitaminleri arasında A vitamini, C vitamini, folik asit, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik asit ve riboflavin bulunur. Aynı zamanda birçok sağlık yararı olan diyet lifi, sodyum ve potasyum içerir. Bunun dışında kalsiyum, magnezyum, demir, protein, çinko, bakır ve manganez gibi mineraller de bulunmaktadır. Canistel’in en iyi yanı, sıfır kolesterol içermesidir.

Canistel’in sağlığa faydaları

Diğer birçok meyve gibi Canistel, çeşitli temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir. Bu besinler, bu meyvenin sunduğu çeşitli sağlık yararlarına katkıda bulunur. Canistel meyvesinin sağlık açısından pek çok faydası vardır, bunlar şunlardır:
Kalp sağlığını korur
Bir kişinin yüksek tansiyon belirtileri varsa, bu onun kalbinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Konsol yemek, kan basıncını düzenlemeye ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Çünkü bu meyve, kan dolaşımındaki sodyumun kalp üzerindeki en kötü etkisini önlemek için başta potasyum olmak üzere bazı minerallerle doludur.
Diyabet riskini azaltır
Canistel harika bir niasin kaynağıdır. Niasinamid olarak bilinen bir kimyasal, diyabetin önlenmesinde faydalı olduğu bulunan niasinin bir bileşenidir. Araştırmalara göre, niasinamid, diyabet tedavisinde kullanılan ağızdan alınan ilaçların etkinliğini artırmaya yardımcı oluyor. Niasin etkisinin yanı sıra bu meyvede bulunan lif, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.
Katarakt gelişme riskini azaltır
Parlak sarı renk, bu meyvenin mükemmel bir beta-karoten kaynağı olduğunun açık bir işaretidir. Beta-karotenin sağlığa faydalarından biri de makula hücre dejenerasyonunun neden olduğu her türlü hastalık riskini azaltmasıdır ve bu hastalıklar arasında en sık görülen durum katarakttır.
Osteoporozu tedavi eder
Canistel’deki niasin ve niasin amidin artrit tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Niasinamid eklem hareketliliğini artırmaya yardımcı olur ve niasin kas gücünü artırmaya, yıpranmış kıkırdağı yeniden oluşturmaya ve kas ve eklem zayıflığını azaltmaya yardımcı olur. İnflamasyon Araştırmasına göre, osteoartrit hastaları 12 haftalık niasinamid tedavisinin ardından eklem esnekliğinin arttığını ve inflamasyonun azaldığını buldu. Bu özelliklerinden dolayı canestelin, osteoartrit tedavisinde etkili kabul edilebilir. Niasin ayrıca, romatoid artrit için iyi bir tedavi olmasını sağlayan bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.
kanseri önler
Daha önce bahsedildiği gibi, teneke kutu meyvesi mükemmel bir A vitamini, C vitamini ve beta-karoten kaynağıdır. Bunlar, kanser hücrelerinin büyümesini önlemede etkili olduğu kanıtlanmış bazı antioksidan türleridir. Ayrıca bu meyve, kanserle savaşmadaki etkinlikleriyle iyi bilinen bazı B-kompleks vitaminleri ile de doludur.
bağışıklığı güçlendirir
Canistelle meyvesi, C vitamini faydaları nedeniyle doğal ve mükemmel bir bağışıklık güçlendiricidir. Bu meyvenin parlak sarı rengi, yüksek dozda C vitamini ile dolu olduğunu gösterir. Bu vitaminler vücudu koruyan çok güçlü antioksidanlardır.
gözler için iyi
Diğer tüm sarı ve turuncu meyveler gibi kanistel de zengin bir pro-vitamin A karotenoid kaynağıdır. Bu karotenoidler vücutta A Vitaminine dönüştürülür ve A Vitamini iyi görüş için gereklidir. Kuru gözlerin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Karotenoidler antioksidan özelliklere sahiptir ve bu nedenle gözleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) riskini azaltmada önemli bir rol oynarlar.
Öksürük ve gribi önler
Öksürük ve grip gerçekten sinir bozucu olabilir ve birçok insan onunla savaşmak için ilaç almak veya doktora gitmek yerine ev ilaçlarını tercih eder. Aslında harika bir çözüm çünkü ilacı almak vücudu tembelleştiriyor ve doğal olarak savaşmayı öğreniyor. Bununla birlikte, teneke kutu meyvesi gibi meyveleri yemek, vücudunuzun grip ve öksürüğü doğal bir şekilde savuşturmasına yardımcı olacaktır.
Sindirime iyi gelir
Canistel, sindirim sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, dışkıya hacim ekleyerek ve onu sistemden kolayca çıkararak düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur. Sonuç olarak, kabızlık ve hassas bağırsak sendromu gibi sindirim bozukluklarından kaçınmak mümkündür. Ayrıca lif, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve zararlı kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Kansızlığı önler
Canistel’de bulunan yüksek miktarda demir nedeniyle genel sağlık için çok faydalıdır ve ayrıca kansızlık riskini önlemeye yardımcı olur. Kansızlık herkesin bildiği gibi vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır ve canestel demir açısından oldukça zengindir. Bu nedenle düzenli kantilever tüketimi vücuda yeterli miktarda demir sağlayabilir ve kansızlık riskinin önlenmesine yardımcı olabilir. Demir, kan hücrelerinde hemoglobin üretimini artırmaya yardımcı olur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde oksijen ve beslenmeyi bağlamaya ve bunları vücudun hücrelerinin her yerine taşımaya yardımcı olur, böylece vücut hücreleri düzgün büyüme ve gelişme için yeterli oksijen ve besin alabilir. Çalışmalar, Canestel’in düzenli tüketiminin yorgunluk, baş ağrısı ve vücut zayıflığı gibi çeşitli demir eksikliği sorunlarını azaltabileceğini kanıtlamıştır.
Artriti tedavi eder
Kanistel meyvesi aynı zamanda mükemmel bir anti-enflamatuar özellik kaynağıdır, bu nedenle artrit için mükemmel bir ilaçtır. Bu meyveyi doğal bir ağrı kesici olarak kullanma potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Kemik sağlığını korur
Çeşitli araştırmalar, kanistel meyvesinin kalsiyum, demir ve fosfor gibi bazı minerallerle dolu olduğunu belirtmiştir. Kalsiyum ve fosforun kemik sağlığı için mükemmel olduğu, vücutta öne çıkan kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve kemik büyümesi için demire ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.
Alzheimer hastalığı riskini azaltır
Bidonda bulunan yüksek demir miktarı nedeniyle beyin sağlığının iyileştirilmesinde oldukça faydalıdır, ayrıca beyne oksijenli kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olur, bu da Alzheimer hastalığı ve bunama gibi sinir sistemi bozuklukları riskini önlemeye yardımcı olur. .

Canistel’in Geleneksel Kullanımları ve Faydaları

• Kabuğun kaynatılması Meksika’da ateş düşürücü olarak alınır ve Küba’da deri döküntülerine uygulanır.
• Tohum preparasyonu, meyvede ülser ve anemi tedavisi için kullanılmıştır.
• Kansızlık tedavisinde taze meyveler kullanılır.
• Bu bitkinin kabuğundan hazırlanan kaynatma, ateş ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
• Tohumları ülser tedavisinde kullanılır.
• Uykusuzluk ve depresyon tedavisinde kullanılır.
• Meyve yumurtaları cildi canlandırmaya, parlaklık vermeye, saçı sağlıklı ve parlak yapmaya ve gözleri korumaya yardımcı olur.
• Koroner kalp hastalığı tedavisinde kullanılır.
• Bitki, epilepsi ve diğer beyin bozukluklarının tedavisine yardımcı olan nöroprotektif özelliklere sahiptir.
• Bitki, karotenoid adı verilen kanserle savaşan besinler açısından zengindir.
• Kanistel meyveleri ayrıca karaciğer sorunları, koroner arter hastalığı, cilt şikayetleri ve ülserler gibi bir dizi başka sağlık sorununun tedavisinde de kullanılır.

kaynak:
bitkiler.usda.gov/core/profile?symbol=POCA23
en.wikipedia.org/wiki/Pouteria_campechiana
luirig.altervista.org/schedenam/fnam.php?taxon=Pouteria+campechiana
theplantlist.org/tpl/record/kew-163988

yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın