https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bursa’da “Türk kadınına” sadakat – Dokuz8haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bursa’da “Türk kadınına” sadakat – Dokuz8haber

Bursa’da “Türk kadınına” sadakat – Dokuz8haber

Bursa İl Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Vatan Vatan Dolunca” adlı etkinlikte, istiklal cephesi cephesinde ve gerisinde gösterdikleri kahramanlıklarla tarihe damgasını vuran Türk kadınları anıldı.Bursa (İGFA) – My Elit Yapım’ın Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği etkinlikte, Cumhuriyet’in 100. yılında kahraman Türk kadınlarının tarihte bıraktığı izlere dikkat çekildi.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma öyküsünün anlatıldığı kısa filmle başlayan etkinlikte, milli mücadelenin kahramanları Nene Hatun, ilk kadın milletvekili Hafız Silban yer aldı. Esmeli, Gazi Halim Gavous, Halid Edip Adıvar. , Tayyar Rahmiyeh, Gurdesli Maqbula, Kara Fatma, Nezha Unbashi, Çet Emirış, Şerif Bachi animasyonlarıyla Bursalıları 104 yıl öncesine götürdü.

Kahramanlarımız asla bitmez

Duygulu anlara sahne olan etkinlikte konuşan Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Türkiye’nin stratejik konumu ve tarihi zenginlikleri ile yıllar içinde birçok kuşatma ve savaşa başlık olduğundan bahsetti. Her yaştan insanın tüm zor zamanlarda tek yürek, tek bilek birlik ve beraberlik mücadelesi verdiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Bu yeniden var olma mücadelesinde kadınlarımızın rolü çok büyük. Bu dönemde verilen destek çok büyük. Kadınlarımızın Önünde Arkasında Hepimize Örnek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Mücadeleyi veren milletin kendisidir” sözünü hatırlayalım. kadın erkek mücadelesini ülkü olarak benimsemiştir.Bursa belediyesi olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında Çanakkale cephesinde ve Kurtuluş Savaşı’nda eşsiz bir güç göstererek tarihe iz bırakan Türk kadınlarını anmak için bugün bir araya geldik. 104 yıl geriye gidip kahramanlarımızın milli mücadeledeki cesaret ve fedakarlıklarına tanık olacağız. Kara Fatmalar, Nene Hatunlar, Şerif Paşılar… Bu aziz ümmetini hiç eksik etmez. Yeni bir ruhla toplumda yerlerini alırlar. Bizler bu konuda Allah tarafından kutsanmış bir milletiz. Hamdolsun kahramanlarımızın sonu gelmez. Bu mübarek toprakların birliğini korumak için canlarını feda eden tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle selamlıyorum.

Programın sonunda söylenen İstiklal Marşı’na tüm salon büyük bir coşkuyla eşlik ederken, projenin mimarı Eda Sürmeli Ehli Sanat Derneği Başkanı Eda Sürmeli hazırlanan Türkiye haritasının resmini hediye etti. Fuayede daha önce tamamı kadınların katıldığı etkinlikte Başkan Aktaş’a el izi verildi.

Harmancık Çiftliklerine 6 binden fazla ceviz fidanı
Harmancık Çiftliklerine 6 binden fazla ceviz fidanı

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın