medyauzmani.com
Bursa Yenişehir’deki Shungar çifti gelenekten kopmadı – Yerel Haberler

Bursa Yenişehir’deki Shungar çifti gelenekten kopmadı

Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki tarihi saat kulesini alan bir çift leylek bu bahar yuvalarına döndü.Gürhan Adana – Yenişehir / Bursa (İGFA) – Geçen yıl Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın “Onjar’ın kocası” dediği leyleklerin kuluçka döneminde olması nedeniyle saat kulesinin restorasyonu ertelenmişti.


Bursa Çimento’dan sporcu ve sporculara tam destek

Yenişehir’in simgelerinden biri olan tarihi saat kulesinin üzerine yaptıkları yuva ile özdeşleşen iki leylek bu yıl da yuvalarını tercih etti. Bir gün önce bir çift leylek yuvalarına döndü.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, mesajında, “Merhaba Şünger Leylek, Yenişehir’e bereket, bereket ve sağlık sizinle geliyor. Ayaklarınız bol olsun inşallah.”

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin Kayı boyundan geldiğini hatırlatan Aydın Bey, “Yirmi dört Oğuz boyundan biri olan Kayı boyunun Ungunu yani totem Çungarkoşudur. Osman Gazi tarafından kuruldu, biz de bu isimden esinlenerek leylek çiftimizin “ungar” olarak anılmasına karar verdik.

Bahsedileceği gibi belediyenin Yenişehir’deki tarihi saat kulesinde 2019 yılında başlattığı onarım ve düzenleme çalışması, yaban güvercinlerinin civcivlerine ve yumurtalarına zarar gelmemesi için durdurulmuş, kuşların büyüyüp uçması beklenmişti. işi tamamlamak için sipariş.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın