https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Büro İş Sendikası’ndan bordro yakma eylemi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Büro İş Sendikası’ndan bordro yakma eylemi

Büro İş Sendikası’ndan bordro yakma eylemi

Sendikalar Dairesi Başkanı Alai Hamzajibi, 3 bin 600 ek gösterge, EYT ve yapılanma gibi düzenlemeler nedeniyle iş yükü artan Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) çalışanlarının 17 Mart’ta ülke genelindeki görevlerinden ayrılma kararı aldıklarını açıkladı. . Hamza Cibi dedi ki: Memurun isteklerini yerine getirin. Aksi takdirde 14 Mayıs’ta sizlerden memur olarak sandık başına hesap vermenizi isteyeceğiz.”

Birlik Bürosu üyeleri, bugün Ankara Ulus Meydanı’nda; Kamuda çalışan mühendislere özlük hakkı verilmesi ve ücretlerinin artırılması, 3600 ek endeksi, EYT ve formasyon gibi düzenlemeler nedeniyle iş yükü artan SGK çalışanlarının fazla mesai ücretlerinin artırılması talebiyle harekete geçti.

“Yedinci Yargı Paketi TBMM’de onaylandı. İçinde yargı görevlisi yok. Kural; ‘Yalnızca hakim ve savcılar değil’ sloganı atan sendika üyeleri, maaş bordrolarını baretlerle yaktı. GM’ler ve diğer çalışanlar.

Büro İş Federasyonu Başkanı Alay Hamzaçebi, federasyon adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gıda, barınma, ulaşım, ısınma, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz.”

“Kamu görevlileri olarak maaşlarımızı bugün aldık. 2023’ün iki aylık enflasyonu ENAG’a göre toplamda yüzde 16,47, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre ise yüzde 9,8 olarak gerçekleşti ki bu gerçeklerden uzaktır. Ocak ayında aldığımız yüzde 8’lik toplu iş sözleşmesi zammını kaydettiniz, her iki enflasyon rakamına karşı da eridiniz.Açlık sınırınız 11 bin, yoksulluk sınırınız 30 bini geçiyor.Bizim maaşlarımız kirayı karşılamıyor.Bugün büyük şehirlerde kiralar böyle. İstanbul, Antalya ve İzmir olarak 15-20 bin liraya ulaştı.Ankara’da orta halli bir mahallede düşük katlı bir apartman dairesinin kirası 11 bin lira Şu anki durumda memur ve memur bütçesinde çok büyük boşluklar oluştu. Yemek, barınma, ulaşım, ısınma gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz.

“Mühendislerin arabası var, arabayı alsınlar, kirayı ödemiyorlar”

Kamu mühendislerimiz aldıkları eğitim, yaptıkları iş ve sorumluluklar nedeniyle gelir adaletsizliğinden en çok zarar gören çalışanlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremi mühendislik ve mühendislik akıllarının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Mühendise araba yaptırdılar, bırakın araba almayı, kirasını bile ödeyemedi. Genel mühendisler yoksulluk sınırının 18 bin TL altında maaş alıyor. Bazı unvanlara sahip olanlar ile belirli bir maaş düzeyine sahip olanlar arasında şu anda on yıl öncesine göre 3-5 kat maaş farkı var.

“Kamu hizmetinde çalışan mühendislerimizin ekonomik durumunun düzeltilmesi gerekiyor”

3600 fazla mesai göstergesinin bilinen sıralamasında genel mühendisler için fazla mesai göstergesi 4200 yapılmasına rağmen bu artış aylık, emekli maaşı ve ikramiyelerde neredeyse hiç artış sağlamadı. Kamuda çalışan, Türkiye’yi kalkındıracak projeleri yönetecek dirayete sahip mühendislerimizin ekonomik durumları iyileştirilmelidir.

Genel mühendislerimizin talepleri için; Tüm mühendisler için “Teknik Sorumluluk Tazminatı” adı altında bir ödeme unsuru oluşturulacak, “Mühendislik Meslek Kanunu” çıkarılarak mesleki gelişim teşvik edilecek, bilgi ve deneyim ödüllendirilecek, mühendisler için en az 7.000 artı puan kamu sektöründe ve ek göstergelerin tersine çevrilme oranlarının en az yüzde 195; Özel hizmet tazminat oranları en az yüzde 250 olmalıdır.

“İş ofisi sendikası, 17 Mart Cuma günü SGK’da tüm gün ev çevresinde çalışmanın durdurulmasına karar verdi”

Halihazırda geniş ve değişken mevzuat kapsamında mali sorumlulukları bulunan, personel kaybı ve fedakarlıkları bulunan SGK çalışanlarının taleplerinin yerine getirilerek 7/24 iş düzenine dönüştürülerek saatlik net 23 TL mesai ücreti ödenmesini istiyoruz. . SGK çalışanları için; 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan yılda iki kez ödenen sosyal güvenlik tazminatı, hizmet içi tecrübe ve ikramiyelerin yeniden verilmesini ve saat ücretinin net 100 TL olarak ödenmesini talep ediyoruz.

Bu talepleri daha önce defalarca gündeme getirdik, hükümeti uyardık, kamuoyunu bilgilendirdik. Ancak somut bir adım göremedik. Bu nedenle Büro-İş Sendikası olarak 17 Mart Cuma günü ülke genelindeki SGK’larda tam zamanlı çalışmayı durdurma kararı aldık. Bunu yapmak zorundaydık. Vatandaşlarımızdan anlayış göstermelerini bekliyoruz. Buradan akredite genel sendika Büro Memur-Sen ve Türk Büro-Sen başta olmak üzere SGK’da örgütlü tüm sendikaları göreve davet ediyoruz. Devletin yanında değil, işçinin yanında olun. SGK çalışanının feryatlarını duyun, sesi olun, derdine derman olun. Gelin ve bırakma işini destekleyin. Gelin birlikte mücadele edelim kazanan SGK çalışanı olacak.

Hesabı 14 Mayıs’ta yönetici olarak isteyeceğiz.

Bugün Türkiye bir seçim sürecine girdi. 20 yılı aşkın bir süredir iktidarda olan AKP iktidarı döneminde ne yazık ki kamu görevlilerinin mali ve özlük hakları hep gerilemiş, ödeyecekleri faturalar hep yükselmiştir. Bizler kamu çalışanları olarak birikmiş 20 yıllık faturayı hükümete devrettik. Ya o gecikmiş faturayı şimdi ödeyin ya da bize gelip oy istemeyin. Çarşıda, çarşıda, sokaklarda görmeyin.

Burada hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Memur, yoksulluğun kader olmadığını, oy verdiği, seçtiği siyasetçilerin yoksulluğa sebep olduğunu çok iyi biliyor. Memurun taleplerini karşılayın. Aksi takdirde 14 Mayıs’ta sandıkta memur olarak hesap vermenizi isteyeceğiz. Yoksulluk sınırının altında olan maaşlarımızı açlık sınırında protesto olarak maaşlarımızı baretlerimizde yakarak protesto ediyoruz.”

“14 Mayıs seçimleri tüm bunların son bulması açısından önemlidir. Bu seçimlerde tüm kamu görevlileri ve vatandaşlar haklarını alacaklardır.”


İzmir ve Muğla’daki SGK çalışanları haklarını istedi

Birleşik Kamu Eşe Federasyonu Başkanı Mehmet Balık şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum, neredeyse hiçbir sorun kalmadı. Kamu görevlilerinin genel durumunu özetledi. Bu tüm kamu alanında ve tüm bakanlıklar düzeyinde tüm çalışanlarımızın olduğu bir durum. İşte buradayız.” ,kamuda çalışan mühendis ve avukatlar için ayrı bir kavis açılmalıdır.Eskiden yüksek maaş ortalamaları varken bugün kamuda mühendis ve avukatlar da ortalama maaş alıyorlar.Ortalama maaştan kastettiğim sağlık çalışanları ve güvenlik ve eğitim alanında çalışanların yani yoksulluk sınırına ulaşmış olmalarıdır.bu nedenle her bireyin hak ettiğini alması gerekir.yoksulluk sınırının 30 bin liradan fazla olduğunu düşünürsek ve bir memurun ortalama maaşı 13 bin lira civarında, o zaman eşinin yanında çalışan bir kamu çalışanı bile hak ettiği ücreti alamıyor. yapamadı.Şimdi millet olarak büyük bir musibet yaşadık.Devlet halkımızı birbirine düşüren politikalar uygulamaya devam ederken deprem felaketi ardından sel felaketi milletimizi ayağa kaldıracaktır.Bütün bunlara son vermek 14 Mayıs’ın önemli seçimleri. Kamu görevlileri ve vatandaşlar bu seçimlerde hakları için.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın