medyauzmani.com
Borsa bugün yüksek kapattı – Dokuz8haber – Yerel Haberler

Borsa bugün yüksek kapattı – Dokuz8haber

İSTANBUL (AA) – Bursa İstanbul BIST 100 Endeksi yüzde 3,45 yükselerek günü 4.580,67 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 152,69 puan artarken, toplam işlem hacmi 56,5 milyar TL’ye ulaştı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,68, holding endeksi yüzde 3,15 arttı. Tüm sektör endeksleri yükselirken en kazançlı çıkan iletişim yüzde 5,94 oldu.

Analistler, küresel hisse senedi piyasalarının ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin şüphelerle karışık bir yol izlediğini belirtti.

Analistler, borç limiti krizinin kısa sürede çözülebileceği haberlerinin piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtirken, dün açıklanan makro verilerin ardından Fed’in para politikası görünümünün yeniden belirsizleştiğini söylediler.

Dün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyürken, aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 4,2 arttı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda çok sayıda verimli görüşme yaptıklarını söylediğine dikkat çeken müzakereciler, görüşmelerini sürdürdüler ve ilerleme kaydedildiğini söylediler.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, Merkez Bankası raporu, Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları ve Cumhuriyet Merkez Bankası toplantı tutanaklarının açıklanacağına değinen analistler. Türkiye (TCMB) konferansın merkezinde olacak. Yurtiçi Büyüme, Ekonomik Güven Endeksi, Dış Ticaret Dengesi, İmalat PMI, Yurtdışı, ABD Tarım Dışı İstihdam, ADP Özel İstihdam, Euro Bölgesi Enflasyonu ve Endüstriyel satın alma yöneticilerinin dünya çapında reklamı yapılacak pazarlar.değişme

Analistler, teknik açıdan BIST 100 4.400 ve 4.200 seviyelerinin destek modunda, 4.600 puanın ise direnç modunda olduğuna dikkat çekiyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın