https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bornova halkına tohum çimlendirme eğitimi – Dokuz8haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bornova halkına tohum çimlendirme eğitimi – Dokuz8haber

Bornova halkına tohum çimlendirme eğitimi – Dokuz8haber

Bornova belediyesinin tarımsal geliştirme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Bornova halkına, ata tohumlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla tohum çimlendirme eğitimi verildi. Uygulamalı eğitimde katılımcılar tohumların nasıl elde edildiğini ve yetiştirme tekniklerini öğrendiler. Bornova Belediyesi bu yıl vatandaşlara 10 milyon atalık tohum dağıtmayı hedefliyor.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen eğitime katılanlar, toprakla birlikte istedikleri sebze ve meyvelerin tohumlarını da getirdiler. Bornova Belediyesi Ziraat Mühendisleri tarafından verilen kursta tohumculuk, çimlenme ve bakım hakkında bilgiler verildi.

10 milyon tohum dağıtılacak


Manisa Çevre Derneği başkanlarına uyarı: Dikey mimariden vazgeçin

Kayadibe ilçesinde yerel tohum bahçesi kuran Bornova Belediyesi; Domates, patlıcan, biber, bamya, kavun, kavun gibi 45 farklı üründen elde edilen tohumları vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıyor. Vatandaşlara ayrıca toprak ve tohum ekim cihazları da veriliyor. Bu yıl vatandaşlara 10 milyon tohum dağıtmayı hedefliyor.

sürdürülebilir tarım

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa Aydoğ, “Atalık tohumları geleceğe taşımak ve yerli tohumlarımıza sahip çıkmak için çalışıyoruz. Yerel tohum bahçemizde yetiştirdiğimiz ürünlerden elde ettiğimiz atalık tohumları, Bornova’da tarımsal üretim yapanlara ve bölge halkına dağıtıyoruz.” Bu nedenle, bu bölgenin kendine has koşullarına göre gelişen, daha az sulama ve daha az gübre gerektiren tohum ve fidelerle sürdürülebilir tarımı desteklemek için çalışıyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın