https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
BM, Ruanda soykırımı olduğundan şüphelenilen Kaishima’nın tutuklanmasını “adalet için bir zafer” olarak nitelendirdi. – Yerel Haberler

BM, Ruanda soykırımı olduğundan şüphelenilen Kaishima’nın tutuklanmasını “adalet için bir zafer” olarak nitelendirdi.

Al-Turk yaptığı yazılı açıklamada, “Kaishima’nın yakalanması adalet için bir başka zaferdir. Umarım yaklaşan duruşması, iddia edilen suçlardan sağ kurtulanlara biraz rahatlama getirir.” Cümleler kullanın.

Bu olayın bir diğer Ruandalı soykırım zanlısı Felicien Kabuga’nın tutuklanmasından yaklaşık 3 yıl sonra meydana geldiğini hatırlatan Türk, diğer soykırım zanlılarına “ne kadar sürerse sürsün adalet onları takip edecektir” mesajı gönderildiğini kaydetti. alır”.

Ruanda’da Tutsilere karşı soykırım yapmak suçundan 2001 yılından beri aranan Kaishima, bugün Cape Town’daki bir mahkemede hakim karşısına çıkacak.

Kaishima, 15 Nisan 1994’te Ruanda’nın batısındaki Kibuye Eyaletindeki Niang Bölgesi’ndeki bir kilisede 2.000’den fazla kişiyi öldürmeyi planlamakla suçlanıyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Kaishima’nın tutuklanmasında kalan Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması ve Güney Afrikalı yetkililerin işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Kanada ve Suudi Arabistan 5 yıl sonra diplomatik ilişkileri yeniden kurdu

1994 yılında Ruanda’da Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçak kazasından sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlattı ve ülkedeki 100 günlük katliamda 800.000’den fazla ılımlı Hutu ve Tutsi öldü.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın