https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bladderwrack (Focus) yönetebiliyor muyuz? Belçika - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bladderwrack (Focus) yönetebiliyor muyuz? Belçika

Bladderwrack (Focus) yönetebiliyor muyuz? Belçika

Blade torack. Diğer birçok bitki gibi yüzyıllardır halk ve alternatif tıpta kullanılan bir alg türüdür. İyi bilinen isimleri arasında fucus, mesane sargısı, kaya otu ve kahverengi yosun bulunur. Günümüzde popülaritesi giderek artan bu deniz yosunu türü gıda takviyesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Deniz yosunu, temel besinleri ve sağlığı geliştirici bileşikleri ile bilinir ve mesane sargısı, en popüler deniz yosunlarından biridir. Özellikle iyot içeriği açısından oldukça yüksek bir besin değerine sahiptir. Bu nedenle, yosun ve deniz yosunu gibi besin takviyeleri, besin eksikliklerinde veya genel sağlığı geliştirmek için oldukça tercih edilir. Bu yazıda mesane sargısının ne olduğu, kullanımları ve sağlık yararları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kaçtığımız mesane enkazı mı?

Bladderwrack, bilimsel adı Fucus vesiculosus olan yaygın bir deniz yosunudur. Bulunduğu yere göre kırmızı benek, kaya otu, kara tang, Atlantik yosunu, mesane otu ve tatlısu gibi diğer isimlerle bilinir. Küçük hava kesecikleri olan dallarla karakterize edilen bir kahverengi alg türüdür. Mesane yosunu, diyet lifi, mineraller ve vitaminler bakımından yüksektir. Doğu Asya ülkelerinde ve Batı Avrupa kıyı ülkelerinde neden hasat edildiğini ve gıda olarak kullanıldığını açıklayan mikro ve makro besinlerin olağandışı kombinasyonu ile ünlüdür. Bugün deniz yosunu, tiroid sağlığını iyileştirme ve muhtemelen kilo vermeye yardımcı olma kabiliyetiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde iyi bilinmektedir.

Mesane Sargısı Sağlık Faydaları

Deniz yosununun besin içeriği birçok sağlık yararına katkıda bulunur. Yayınlanan araştırma kanıtlarına göre, Fucus’un antioksidan, antienflamatuar, antitümör, anti-obezite, antikoagülan ve antidiyabetik özellikleri vardır. Faydalarından bazıları şunlardır:

iyot kaynağı

İyot, tiroid sağlığı ve diğer birçok vücut fonksiyonu için hayati bir besindir. Bazı kanserlere karşı korur, beyin fonksiyonlarını destekler ve sağlıklı büyüme ve gelişme için gereklidir. Mesane ve diğer deniz yosunları iyot açısından zengin besinlerdir, bu nedenle onları yemek, bu önemli besinin sağlıklı seviyelerini korumanın kolay bir yoludur. İyotun en bilinen faydalarından biri tiroid sağlığını desteklemesidir. Tiroid bezi, tiroksin gibi önemli hormonları üretmek için yeterli iyota ihtiyaç duyar. Bu hormonlar, amino asitlerin üretimi gibi vücuttaki kritik biyokimyasal reaksiyonları düzenler ve sinir sisteminin uygun şekilde gelişmesine izin verir. İyot eksikliği, tiroid bozukluklarına neden olarak kilo ve ruh hali değişiklikleri, yavaş metabolizma ve kalp komplikasyonları gibi semptomlara yol açabilir.

Antioksidanlar açısından zengin

Bladderwrack, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüşen bir bitki pigmentidir. A vitamini, göz sağlığında önemli bir rol oynayan, sağlıklı cildi destekleyen ve nörolojik işlevi destekleyen güçlü bir antioksidandır. Zeaksantin ve lutein, lahana gibi yapraklı yeşilliklerde de bulunan antioksidanlardır. Sağlıklı hücreleri koruyarak ve retinanın zarar görmesini önleyerek sağlıklı görüş ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Araştırmalar, bu antioksidanların göz hastalığına karşı koruyucu etkileri olduğunu ve gelişmiş bilişsel performansla ilişkili olduğunu gösteriyor. Yosundaki antioksidanlar ayrıca sağlıklı yaşlanmayı desteklemek ve cilt sağlığını artırmak için topikal olarak kullanılır.

İltihabı azaltır

Bladderwrack deniz yosunu, bir kükürt polisakkarit sınıfı olan fucoidans dahil olmak üzere, anti-inflamatuar etkileri olan güçlü besinler içerir. Bu bileşikler, antioksidan, antikanser, immünomodülatör ve antiinflamatuar etkilerinden dolayı antioksidanlardır. Araştırmacılar, fucoidan’ın proinflamatuar sitokinleri önemli ölçüde azaltarak inflamatuar durumları hafiflettiğini öne sürüyor. Kahverengi algler, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı artrit için alternatif bir tedavi olarak da kullanılır ve böcek ısırıklarını ve yanıkları hafifletmek için topikal olarak uygulanır.

Sindirime yardımcı olur

Çalışmalar, deniz yosununun sağlık yararlarına katkıda bulunan diyet lifi açısından zengin olduğunu göstermektedir. Kahverengi algler yutulduğunda müsilaj gibi davranır, yani kabızlığı, şişkinliği, krampları ve sindirim rahatsızlıklarını gideren jel benzeri bir madde oluşturur. Kabızlığa ek olarak, vücudu temizlemek veya toksinlerin atılmasını desteklemek için mesane sargısı hapları veya takviyeleri de kullanılır. Mesane, lif içeriği nedeniyle tokluk hissini artırabilir, daha hızlı tok hissetmenizi sağlar ve kilo kaybına katkıda bulunur.

Kilo vermede yardımcı

Yosun, anti-obezite etkileri olduğuna inanılan L-fukoz bileşikleri içerir. Bir hayvan araştırması, L-fukozun, yüksek yağlı bir diyet uygulayan farelere verildiğinde vücut ağırlığı artışını, yağ birikimini ve yüksek trigliseritleri azalttığını buldu. Araştırmacılar, bileşiğin, yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu obezite ve yağlı karaciğeri tedavi etmek için yeni bir strateji olabileceği sonucuna vardı.

Kalp sağlığını destekler

Kelp’in kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar var. Yayınlanmış bir çalışma, orifis bölgelerinde incelenen trombosit sayımlarında güçlü antitrombin ve antikoagülan aktivite buldu. Araştırma ayrıca bu deniz yosununun HDL kolesterol seviyelerini artırabileceğini gösteriyor. HDL kolesterol veya yüksek yoğunluklu lipoprotein, iyi kolesterol olarak bilinir çünkü aslında kan dolaşımındaki fazla kolesterolü alır ve parçalanabileceği karaciğere geri döndürür. HDL kolesterolü artırarak, kahverengi algler ateroskleroz ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kanser riskini azaltabilir

Üç kadını içeren bir vaka çalışması, yosunun Japon popülasyonunda görülen östrojenle ilişkili kanser riskini azaltmaktan sorumlu önemli bir diyet bileşeni olabileceğini buldu. Araştırmacılar, yosun uyguladıktan sonra önemli anti-östrojenik ve progestagen etkiler buldular. Besleyici mesane sargısının adet döngüsünü uzatabileceği ve menopoz öncesi kadınlarda anti-östrojenik etkiler gösterebileceği sonucuna vardılar. Mesane pansumanlarının meme kanseri ve diğer östrojene bağlı hastalıklar üzerindeki potansiyelini anlamak için iyi kontrollü klinik deneylere ihtiyaç vardır.

Mesane sargısı kullanımı ve dozu

Mesane sargısı çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Tuzlu bir yem olarak tanımlanan bu balık, bazen tuzlu bir balık olarak da tanımlanır. Bu nedenle genellikle kurutularak öğütülür veya mesane çayı olarak tüketilir. Toz ve kapsül formunda bitkisel bir takviye olarak mevcuttur. Deniz yosunu karışımlarını kapsül veya toz halinde bulmak da mümkündür. Bireyin sağlık durumu ve ihtiyaçları için önerilen bir doz yoktur. Bu deniz yosununu tiroid durumunu iyileştirmek veya kilo vermeye yardımcı olmak için kullanmadan önce, kullanılacak iyot miktarı hakkında doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Bladderwrack riskleri ve yan etkileri

Bladderwrack’ı aldıktan sonra mide ağrısı, mide krampları, göğüste sıkışma, şişme veya kızarıklık gelişirse, derhal durdurulmalıdır. Bunlar kötü reaksiyon veya alerji belirtileridir. Bazı insanların iyota alerjisi vardır, bu nedenle mesane sargısı almak zararlı ve hatta tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Bir kişinin tiroid bezi aşırı aktifse, muhtemelen iyot artışına ihtiyacı yoktur, bu nedenle deniz yosunu yemeden veya besin takviyesi kullanmadan önce bir tıp uzmanına danışmak gerekir.

Mesane Sargısı ile İlaç Etkileşimleri

Herhangi bir sağlık sorununu tedavi etmek için kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kan sulandırıcılar, kan pıhtılarını çözen ilaçlar veya NSAID’ler, aspirin ve ibuprofen gibi iltihaplanmayı azaltan ilaçlar kullanıyorsanız, terapötik dozlarda fucos almak güvenli olmayabilir. Levotiroksin, kuru tiroid ve lyotrex gibi tiroid ilaçları kullanan kişiler, bu algi veya takviyelerini kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Böbrek veya tiroid sorunları olan hiç kimse, önce bir sağlık uzmanına danışmadan kahverengi yosun takviyeleri kullanmamalıdır.
Kısacası, mesane sargısı, iyot, antioksidan ve lif içeriği açısından değer verilen popüler bir kahverengi algdir. Bu kahverengi algler, iyot eksikliğini gidermek, sindirime yardımcı olmak, kilo vermek, sağlıklı yaşlanmayı desteklemek ve kalp sağlığını desteklemek için kullanılır. Tüm deniz yosunları gibi, çeşitli antioksidanlar ve güçlü bileşikler içeren, besleyiciliği yoğun bir besindir.

Suriye:
/>

https://www.rxlist.com/fucus_vesiculosus/supplements.htm

yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın