medyauzmani.com
BioNTech-Pfizer, AB ile Covid-19 aşı sözleşmesini revize ediyor – Yerel Haberler

BioNTech-Pfizer, AB ile Covid-19 aşı sözleşmesini revize ediyor

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği ve BioNTech-Pfizer, pandemi döneminde Kovid-19 aşısı tedarik sözleşmesindeki miktarı azaltma ve teslimat süresini uzatma konusunda anlaştılar.

Avrupa Birliği Komisyonu, 27 üye ülke adına Kovid-19 aşılarının alımı için BioNTech-Pfizer ile yapılan sözleşme tadili müzakereleri sonucunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Açıklamada, Avrupa Birliği ile aşı geliştirme şirketi BioNTech-Pfizer’in yeni ihtiyaçlar doğrultusunda sözleşmede değişiklik yapılması konusunda anlaştığını belirtti.

Mevcut aşı tedarik sözleşmesinde yapılan değişikliğin epidemiyolojik durumdaki iyileşmeyi dikkate aldığı belirtilen açıklamada, endişe konusu Kovid-19 varyantlarının ortaya çıkması durumunda aşıya erişimin devam edeceği kaydedildi. gelecek. .

Açıklamada, değişiklikle birlikte üye devletlerin mevcut aşı sözleşmesinde alacakları aşı dozu miktarının azaltılacağı, başlangıç ​​sözleşmesinde yer alan dozların belirli bir ücret karşılığında isteğe bağlı dozlara dönüştürüleceği belirtildi. .Dolar/lira 19.99 seviyesinden işlem görüyor.

Üye ülkelerin aşı alabilme sürelerinin uzatıldığı belirtilen açıklamada, bundan sonra 4 yıla kadar bu dozların verilebileceği belirtildi.

Avrupa Birliği ülkeleri, aşı talebindeki düşüş nedeniyle Komisyonun üreticilerle imzaladığı Covid-19 aşı sözleşmelerinde değişiklik çağrısında bulunuyor.

2021 yılında Avrupa Birliği, 2023 yılı sonuna kadar 900 milyon doz opsiyonlu olmak üzere 1.8 milyar doz Kovid-19 aşısı alımı için BioNTech-Pfizer ile üçüncü sözleşmeyi imzaladı.

Bu on yıldaki 900 milyon dozun yaklaşık yarısı, talep yetersizliğinden dolayı teslim edilemedi.

Ayrıca AB, sözleşmede buy-in seçeneğini uygulamadı.

Sözleşme değişikliği ile Avrupa Birliği’nin almayı taahhüt ettiği doz miktarı azalmaktadır. Ancak Avrupa Birliği iptal edilen her doz için bir ücret ödemek zorunda.

İlgili aşıların fiyatı ve iptali için ödenmesi gereken tutar paylaşılmaz.

Avrupa Birliği Komisyonu, COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında bazı ilaç ve aşı üreticilerinden büyük miktarlarda aşı satın aldı. Komite, Kovid-19 aşısı tedarik etmek için en büyük sözleşmesini Pfizer-BioNTech ile imzaladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın