medyauzmani.com
Bilim Kurulu üyesi Özlü’yü deprem bölgesi konusunda uyardı – Yerel Haberler

Bilim Kurulu üyesi Özlü’yü deprem bölgesi konusunda uyardı


Oylama ve ötesi: Hedef 100.000 gönüllü ve tüm anketlerden doğru veriler

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından 15-18 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlenen “Ulusal Akciğer Sağlığı Konferansı”nın basın toplantısında uzmanlar deprem bölgesinde enkaz uyarısında bulundu. ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu Üyesi. doktor. Tevfik Özlü, deprem bölgesinin maruz kalabileceği akciğer hastalıklarına dikkat çekerek, vatandaşlar için solunum yolu enfeksiyonu, enkaz alanında ise işçiler için toz ve asbest maruziyetinin tehlikelerine dikkat çekti.

Bu yıl 8. Ulusal Akciğer Sağlığı Konferansı’nda büyük bir afet sonrası ortaya çıkabilecek akciğer hastalıklarının riskleri de masaya yatırıldı. Antalya Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından düzenlenen “Ulusal Akciğer Sağlığı Konferansı 2023 (UASK 2033)” 15-18 Mart 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecektir.

Konferansın ikinci gününde düzenlenen basın toplantısına katılım, UASK 2023 Konferansı Başkanı Prof. Dr. doktor. Nuri Totar, ASYOD Başkanı Prof. Dr. doktor. Ahmed Amin Arabico, Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr. doktor. Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Bayram doktor. Tyvek Özlü ve Prof.Dr. doktor. Akın Kaya, ASYOD Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. doktor. Muhammed Amin Akoyunlu ve Kongre Basın İlişkileri Sorumlusu Yardımcısı. doktor. Dria Nebertez, bilimsel içeriğin yanı sıra 13 ili vuran büyük depremlerin ardından halk sağlığı açısından oluşabilecek akciğer hastalıkları ile ilgili riskleri değerlendirdi.

Hastalık riskleri, bölgedeki toz türlerine göre değişir

ASİOD Başkanı Prof. doktor. Nuri Totar, konferansta farklı ülkelerden toplam 13 yabancı ve 262 yerli konuşmacının yer aldığı bilimsel paylaşımların gerçekleştiğini belirtti. UASK 2023 Konferansı Başkanı Ahmed Amin Arbeko, deprem sonrası dönemde karşılaşılabilecek akciğer sorunlarının tartışılması ve bölgede oluşabilecek toza maruz kalma sonrası akciğer hastalıklarına dikkat çekmek için bu yıl konferans programına bir oturum eklediklerini belirtti.

Profesör. doktor. Bölgede enkaz çalışması yapılan alanlarda organik ve inorganik tozun akciğer hastalığı açısından risklerine işaret eden Arbaiko, “Organik toz nedeniyle bakteri ve mantarlar hipersensitivite pnömonisi (pnömoni kaynaklı) dediğimiz bir tablo oluşturuyor. Genellikle bu bir hastalıktır.” Mesleki Öte yandan, inorganik toz vardır ve kumun veya yer kabuğunun ana maddesi olan silikanın solunması silikoz enfeksiyonuna yol açabilir. , akciğerlerde birikmesi sonucu oluşur ve amacımız bunlara karşı önleyici tedbirlere dikkat çekmektir.

“radyoaktif atık” oluşabilir

ASYOD Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. doktor. Mehmet Emin Akoyunlu ise sadece evlerin değil işyerlerinin ve hastanelerin de yıkıldığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çatı katlarında kalan küflerin ve hatta hastanelerin yıkılması nedeniyle radyoaktif atıkların ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir. Bunların etkisine ve etki süresine göre ayırmak belki bilimsel açıdan daha önemlidir. akut dönemde yani erken dönemde solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik solunum yolu hastalığı varsa ağırlaştırabilir.Uzun vadeli etkileri arasında silikoz riski vardır. ayrıca enfeksiyondan kaynaklanan kronik bir sonuçtur.Yine asbestin kansere yol açan uzun vadeli etkileri vardır.Ne de özellikle deprem bölgesinde silikoz riski vardır.” Faaliyetlerinin devam ettiği alanlarda sivil sakin bulunmamalıdır. Çadır kentlerin ve konteyner kentlerin de daha uzun mesafelerde inşa edilmesi gerekiyor.”

“Bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar için…”

ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu Üyesi. doktor. Tevfik Özlü, deprem bölgesinde meydana gelebilecek yaralanmalar arasında en önemlilerinin damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar ve yara enfeksiyonları olduğuna dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

“Deprem maalesef birçok bulaşıcı hastalığın bulaşması ve yayılması için çok elverişli koşullar yaratıyor. Çünkü deprem olduğunda sizi enfeksiyondan koruyacak tüm mekanizmaları bir anda kaybedebilirsiniz. Solunum yolu enfeksiyonları, su ve gıda yoluyla bulaşan hastalıklar, yaralar. enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı, virüsler, kızamık ve kabakulak, bunlar oldukça bulaşıcı hastalıklardır.

Bu bölgede bu tür enfeksiyon riski zaten arttı. Maalesef deprem bölgesindeki herkes öyle ya da böyle yaralandı. Yardım ederken, enkaz kaldırırken, bir şeyler taşırken vb. Bizim insanımız genellikle onları umursamıyor. Küçük kesik veya çizik. Ancak tetanoz olma riski vardır. Bu nedenle bu kişiler yara bakımı ve gerekirse tetanoz aşısı için o bölgedeki sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ya da antibiyotik tedavisi ve yara debridmanı gibi cerrahi müdahale gerekiyor.”

Bir kez maruz kalsa bile akciğerde yerleşebilir.

Profesör. doktor. Özlow, sivil vatandaşlar veya uçak kazası çalışanları arasında organik veya inorganik toz nedeniyle akciğerlerde gelişebilecek hastalık riskini de değerlendirdi ve şu bilgileri verdi:

“Yoğun bir şekilde bu enkazları kaldıran, taşıyan ve ayrıştıran ekipler risk altında. Çalışanların yakınları için de risk var. Çünkü ikamet ettikleri yere gittiklerinde bu tozu evdeki insanlara da taşıyabiliyorlar. Bu nedenle koruyucu iş kıyafetleri ve maske gibi önleyici tedbirler mevcuttur ve bu çalışanlar üzerinde örtüler bulunmaktadır. bu tür işlerde gönüllü veya resmi olarak çalışmak.

Bunlar bir kerelik maruziyette bile akciğerlere yerleşebilir. Özellikle bir kişi bağışıklığı baskılanmışsa, yaşlıysa ve başka kronik hastalıkları varsa bu açıdan yüksek risk altındadır. Bu etki diğer akciğer hastalıklarında olduğu gibi kalıcı hale gelebilir. Elbette tedavileri var ama bunlar uzun sürebilir veya kronikleşebilir. Bu hastalıklar kanama vb. neden olabilir. Bu nedenle sivil vatandaşlarımızın başına gelenler bu tür enkaz kaldırma çalışmalarına mümkün olduğu kadar eşlik etmemelidir. Tabii ki, o bölgeden geçerken yanlışlıkla tozu soluduğunuz için akciğerlerimde hastalık meydana gelir mi diye paniğe kapılmaya gerek yok. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda, toza bu kadar çabuk maruz kalma durumunda, vücut toza karşı savaşabilir ve hastalığın oluşmasını önleyebilir. (DHA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın