medyauzmani.com
Bildiğiniz gibi Almanya bizi kıskandı: Devlet Almanya’nın doğalgaz faturalarını Aralık’ta ödeyecek – Yerel Haberler

Bildiğiniz gibi Almanya bizi kıskandı: Devlet Almanya’nın doğalgaz faturalarını Aralık’ta ödeyecek

Almanya’da enerji fiyatlarına üst sınır getirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Koruyucu paket kapsamında Alman vatandaşlarına da aylık 49 euro değerinde toplu taşıma bileti sağlanacak. Ancak Aralık ayında evlerin ve küçük işletmelerin doğalgaz faturaları devlet tarafından bir kez ödenecek.

Almanya’da federal ve eyalet hükümetleri, artan enerji fiyatları ve enflasyon karşısında tüketicileri ve işletmeleri rahatlatmak için enerji fiyatlarına üst sınır koymayı kabul etti.

Schultz, devletlerle alınan yeni tedbirlerin maliyetinin 200 milyar avroya ulaşacağını açıkladı.

Alınan tedbirlerin özellikle Ukrayna krizi açısından gerekli olduğunu kaydeden Schulz, şunları kaydetti: “Savaşın sonuçları olduğunu görüyoruz” dedi.

Ülkede zaten bir milyondan fazla Ukraynalının kayıtlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakette neler var?

Mart 2023’ten en azından Nisan 2024’ün sonuna kadar, gaz fiyatları bir önceki yılın tüketiminin %80’i için kilovat saat başına 12 sent ile sınırlandırılacak. Ayrıca 1 Şubat 2023’e kadar geriye dönük bir etkisinin olması bekleniyor.

Ocak ayından itibaren gaz üzerindeki üst sınır büyük sanayi şirketleri için de geçerli olacak. 25.000 büyük endüstriyel gaz tüketicisi için 2021 tüketiminin yüzde 70’i sübvanse edilecek.

Öte yandan, haneler ve küçük işletmeler, Aralık ayında doğalgaz faturaları için bir defaya mahsus ödeme alacaklar.

Elektrikte, kilovat saat başına 40 euro sentlik bir tavan fiyat, evler ve küçük işletmeler için bir önceki yılın tüketiminin yüzde 80’i için geçerli olacak. Sanayi şirketlerinde tavan fiyat kilovat saat başına 13 sent olacak.

Ayrıca, karbon emisyonlarını azaltmak ve vatandaşların artan enflasyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için Ocak 2023’ten itibaren ülke genelinde aylık 49 Euro’luk bir toplu taşıma bileti sunulacak.

Almanya genelinde geçerli olacak ve 49 Euro’luk bir toplu taşıma bileti federal ve eyalet hükümetleri tarafından finanse edilecek ve yaklaşık 3 milyar Euro’ya mal olacak.

Gaz ve elektrik fiyatlarındaki tavan, ek bir bütçe olmaksızın, Covid-19 salgını sırasında işletmelere yardımcı olmak için kurulan Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) aracılığıyla finanse edilecek.


Fransa’dan Elon Musk’a kötü haber

Öte yandan Almanya’da Eylül ayında yüzde 10’a ulaşan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son artışla birlikte Ekim ayında yüzde 10,4’e yükselerek 1951’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın