https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bekir Egerdir: Türk ve Kürt milliyetçileri, muhafazakarları ve laikleri demokrasi için ortak bir politika üretebilir - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bekir Egerdir: Türk ve Kürt milliyetçileri, muhafazakarları ve laikleri demokrasi için ortak bir politika üretebilir

Bekir Egerdir: Türk ve Kürt milliyetçileri, muhafazakarları ve laikleri demokrasi için ortak bir politika üretebilir

Daha önceki açıklamalarında iktidarın seçimleri kazanma ihtimalinin önemli ölçüde düştüğünü belirten siyaset araştırmacısı Bekir Ağırdır, hem muhalefetin hem de iktidarın yüzde 51’i hedeflediğini belirterek, “Muhalefet yüzde 51’e ulaşmaya çalışıyor. Yüzde 60’ı geçen hükümet desteğini yüzde 35-40 aralığına çıkardı.” Ancak siyasi depremin şoku coşkuya dönülerek ve yayılarak atlatıldıkça hükümetin kazanma ihtimalinin önemli ölçüde azaldığını söyleyebiliriz. dedi.

Ağırdır, Oxygen gazetesinde yayınlanan “Felaketi değil, siyasi deprem umudu artırdı” başlıklı yazısında şunları söyledi: Parti içi demokrasiye dikkat çekti ve hiçbir partide seçmen olmadığını vurguladı.

Bekir Egerdir’in yazısından bir alıntı:


ANAP Başkanı Çelebi’den Cumhur İttifakı açıklaması

“Türk ve Kürt milliyetçileri, muhafazakarlar, laikler, solcular ve sağcılar hedef durum olan demokrasiyi inşa etmek için ortak bir politika ortaya koyabilirler. Bu noktadan sonra altılı masa kadın hareketinden yeşile demokrasi hareketine dönüşebilir.” Sendikalardan gönüllü sivil topluma kadar hareket, enerjiyle beslenebilir. Toplumda özellikle gençler arasında tutku, heyecan ve şevk yaratabilen bu hareketten daha büyük, büyük toplumsal mutabakat elde edilebilir.

Herkesin içinde bulunduğu tüm kimliklerin ve her toplumsal ve sınıfsal grubun bir arada yaşaması ülkenin geleceğindedir ve onların ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlenen siyasal rekabet ancak böyle hedeflenmiş bir durumda gerçekleştirilebilir. Ne yazık ki Altı Masa Partisi demokrasi inşa etmek yerine Erdoğan’a karşı savaşmayı, rejime karşı çıkmak yerine Erdoğan’a karşı çıkmayı tercih etti. İlk anahtar güç değişikliği olduğu için, diğer her şey doğal olarak bu mücadelede sıkışıp kaldı.

Şimdi HDP’nin ılımlı ama aynı zamanda maksatlı mesajlarıyla altılı tablonun yeniden kurulması eskisinden daha fazla coşku yarattı ve kriz atlatılmış görünüyor. En önemlisi de yüzde 60’ı aşan muhalefet potansiyelini tek bir hedefe yönlendirmek mümkün görünüyor. Öte yandan hem partilerin yapısal sorunları hem de siyasetin yanlış eksende şekillenmesi nedeniyle örneğin aday listelerinin düzenlenmesi sırasında yeni krizlere hazırlanmak gerekiyor.

Seçimlerle ilgili nihai yasal süreç başlamamış, seçmen kütüklerinin güncellenmesi, seçim ve sandık güvenliğinin sağlanması yönünde herhangi bir adım atılmamış; OHAL’in yetkileri, hükümetin elindeki sınırsız olanaklara eklendikçe, siyasi gerilimin daha da tırmanacağını tahmin edebiliyoruz.

Ancak gençliğin önlenemez çabası olan depremde hayata müdahale etme isteği arttığı için bu kez iktidarın kazanma ihtimalinin oldukça düştüğünü, muhalefetin kazanma ihtimalinin ise oldukça arttığını söyleyebiliriz. Sivil toplum ve siyasi depremin şoku Hamas’a dönerek ve yayılarak aşıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın