https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bayraklı Belediye Başkanı Sandal: Depremzedeler evlerine kavuşana kadar mücadelemizi bırakmayacağız - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bayraklı Belediye Başkanı Sandal: Depremzedeler evlerine kavuşana kadar mücadelemizi bırakmayacağız

Bayraklı Belediye Başkanı Sandal: Depremzedeler evlerine kavuşana kadar mücadelemizi bırakmayacağız

Başkan Sandal, karara itiraz ettiklerini belirterek, “Biz depremzedelere hayat vermek, barınma maliyetlerini düşürmek ve mağduriyetlerini gidermek için emsali artırma kararı aldık. Maalesef davada ‘kamu yararı’ ilkesi çiğnendi. Dairelerin yaptığı itirazlarda dikkate alınmadı. Ancak biz inanıyoruz ki bu karardan vazgeçilecektir. Depremzedeler evlerine kavuşana kadar mücadelemizi bu yönde hep birlikte sürdüreceğiz.”

Başkan Sandal’ın İzdada ziyaretine Dernek Başkanı Haydar Özkan, yönetim kurulu üyeleri ve depremzedeler katıldı. Büyükşehir ve Berkeley belediyelerinin depremin ardından aldığı önceki zam kararının mahkeme tarafından durdurulduğu depremzedelere bildirildi. Mahkemenin emsal artışını durduran kararına itiraz ettiklerine değinen Başkan Sandal, depremin son mağduru dönene kadar birlikte mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Genel fayda yok

Berkeley Belediye Başkanı Serdar Sundal, “Bugüne kadar maalesef Berkeley depremzedeleri arka plana atıldı, dertleri unutuldu. Biz deprem bölgesi emsalini artırma kararı alırken sadece afetzedelerin mağduriyetini ortadan kaldırıp, İnşaat maliyetlerinin düşmesini ve istikrara kavuşmasını istedik.” Bir an önce istedikleri sağlıklı konutlarda.Çünkü merkezi yönetim bu konuda gerekli adımları atmadı. Elazığ depreminden sonra o bölge için mevcut imkanların yüzde 1’i Bayraklı’ya sağlanırsa, daha önce bir artışa ihtiyacımız olmayacak. görmezden gelmek mesele” dedi.


Adana’da okulların açılış tarihi belli oldu

“Bu kararın bypass edileceğine inanıyoruz.”

Mahkemenin kararına yasal süresi içinde itiraz ettiklerini açıklayan Başkan Sundal, “İtirazımızda TMMOB’nin ileri sürdüğü iptal gerekçelerini reddettik. Bu kararın bozulacağına inanıyoruz ve deprem mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki çalışmalarımızın devam edeceğine inanıyoruz.” mağduriyetler kaldığı yerden devam edecek.Çünkü biz bu kararı hak sahiplerine 100 metrekare olan evi 120 metrekare yapmak için değil, inşaat maliyetlerindeki artıştan depremzedelerin etkilenmemesi için aldık. depremzedeler evlerine kavuşana kadar bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Üniversite seviyesinde konunun profesyonelleri ile alternatif çözüm yöntemleri üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

“Afet bölgesi ilan etmek sorunu çözer”

Başkan Sandal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Berkeley’in afet bölgesi ilan edilmesi aslında bütün sorunları çözebilecek bir yoldur. Arsalar hazır, devlet gelir evlerini yapıp hak sahiplerine teslim ediyor. Önemli olan depremzedelerin acısını hafifletmek, ancak çağrımıza henüz olumlu bir yanıt alamadık, bu konuda ortak akıl oluşturmalı ve mücadelemizi hep birlikte büyütmeliyiz.”

Depremzedeler, Başkan Sandal’a desteğinden dolayı teşekkür ederek, bu konuda her zaman yanında olacaklarını belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın