https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Başkan adayları ne kadar maaş ödeyecekler ve kimlerin bağımsız milletvekili olmasını istiyorlar? - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Başkan adayları ne kadar maaş ödeyecekler ve kimlerin bağımsız milletvekili olmasını istiyorlar?

Başkan adayları ne kadar maaş ödeyecekler ve kimlerin bağımsız milletvekili olmasını istiyorlar?


Ali Öztunç’tan Mahir Önal’a tepki: Üstümüzde siyaset yaparak hedefi şaşırtmaya çalışıyorlar

Yüksek Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerine ilişkin meclis binasında açıklamalarda bulundu. Yener, Gençlik Meclisi’nin toplantı gündemine ilişkin şunları söyledi:

* “Yönetim kurulumuz bugünkü toplantısında siyasi partilerin aday gösterecekleri cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esasları belirledi. Ayrıca, seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin usul ve esaslar belirlenir.

* Seçime katılma hakkı bulunan siyasi partilerin ittifaklarına ilişkin esas ve esaslar belirlenmiş, cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partilerin kampanya yürütme usul ve esaslarına ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır.

Seçmenler tarafından oylanan cumhurbaşkanı adayları 555 bin lira ödeyecek

Yener, bu çalışmalar sonucunda bağımsız milletvekili olmak isteyenlerin yasada öngörülen yatırması gereken miktarın 55 bin 598 lira olarak belirlendiğini, cumhurbaşkanı adayları için yatırması gereken miktarın 55 bin 598 lira olarak belirlendiğini söyledi. Seçmenlerin adaylık talebi 555 bin 980 lira olarak belirlendi.

Yener şunları söyledi:

* “Bu kararlar, Siyasi Partiler Kanunu, Milletvekili Seçim Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile belirlenen esaslar çerçevesinde alınmıştır.

* Ayrıca bugün yapılan yönetim kurulu toplantısında 2022 yılındaki yasal düzenlemeler de yayımlandı; 298 sayılı Kanun’un 14/3 ve 93. maddelerinde yer alan görme engelli vatandaşlarımızın oy kullanmasını kolaylaştıran yasal düzenlemeler kapsamında, bu yönetmeliğin işleyişine ilişkin ilke ve esasların belirlenmesi çalışmalarına başlanmış olup, bu çalışmalar: Devam etmektedir. DHA

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın