https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bartene maden faciasıyla ilgili bir taslak rapor yayınladı. - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bartene maden faciasıyla ilgili bir taslak rapor yayınladı.

Bartene maden faciasıyla ilgili bir taslak rapor yayınladı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Partin’in Amasra ilçesindeki madeninde 14 Ekim 2022’de meydana gelen maden faciasını araştırmak üzere TBMM çatısı altında kurulan araştırma komisyonu taslak raporunu tamamladı.

“En önemli sebep yetersiz havalandırma.”

Raporda, kazanın en önemli nedeninin yetersiz ikincil havalandırma olduğu vurgulanırken, metan gazının varlığı ve patlamaya neden olan faktörlerin gerekli önlemler alınarak giderilemeyeceği belirtildi. .

Metana karşı herhangi bir önlem alınmadı.

Raporda ayrıca, kömür tozu patlamasının nedeninin ve metan gazı patlamasının açığa çıkmasıyla ardışık olarak meydana geldiğine inanılan patlamanın yoğunluğunun, ocağı yatay ve düşey yönde geniş bir alanda etkilediği belirtildi. yetersiz su/toz contaları nedeniyle toz kontrolünün başarılı bir şekilde gerçekleştirilemediği ve su/toz barajlarının uygun şekilde yerleştirilmediği.

“Etkili güvenlik riski kontrolünün olmaması”

Raporda son olarak “Patlatma kazı çalışmalarının mevzuatta belirtilen şartlara uygun olmaması, bunu denetleyen ve denetleyen etkin bir denetim ve kontrol mekanizmasının olmaması çevre güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

120 Öneri Bir Daha Asla Olmaz yayınlandı

110 yeraltı işçisinden 42’sinin hayatını kaybettiği facianın bir daha yaşanmaması için 120 teklif yapıldı.


Demirtaş’tan Yeşil Sol Parti’nin Katılımı

Raporda yer alan önerilerden öne çıkanlar şöyle:

“İş kazalarında ihmal ve kusurda kusurlu bulunanlara uygulanan adli cezalar bakımından sorumluluk ve sorumluluktan kaçanlara uygulanan idari para cezaları daha da caydırılmalı, denetim sırasında iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden eksiklikler artırılmalıdır.

Ruhsatsız işlettiği ve kapattığı tespit edilen maden işletenlerin hapis cezasına çarptırılması ve bu kişilerin ömür boyu madencilik faaliyetlerinden men edilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.

Madencilik mevzuatı gözden geçirilmeli ve kömür madenciliği ile ilgili tüm faaliyetler için ayrı bir mevzuat düzenlemesi yapılmalıdır.

Madencilik faaliyetlerinin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayacak, uluslararası standartlara uygun, bağımsız, ulusal bir madenlerde iş sağlığı ve güvenliği kurumu kurulmalıdır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın