https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bankalar için net istikrarlı fonlama oranı 2024’ten itibaren hesaplanacak – Yerel Haberler

Bankalar için net istikrarlı fonlama oranı 2024’ten itibaren hesaplanacak

BDDK tarafından yayımlanan “Bankaların Net İstikrarlı Fonlama Oranının Hesaplanmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.Merkez bankası faiz oranını değiştirmeden yüzde 8,5’te tuttu.

Konuyla ilgili BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu düzenleme ile bankaların pasif yapılarının orta ve uzun vadede daha sağlıklı hale getirilerek daha istikrarlı ve güvenilir finansman sağlanması amaçlanıyor.

NIFO’nun Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından yayınlanan NSFR standardı, Türkiye’nin G20 taahhütleri kapsamında bankacılık mevzuatının Basel III standartlarına tam uyumunu sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Özkaynak dahil varlık ve yükümlülüklerin alaka düzeyine bağlı olarak kalan vadeleri ve işlemlerin niteliğini dikkate alın.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, aylık bazda hesaplanacak NSFR oranının üç aylık aritmetik ortalamasının asgari yüzde 100’de kalması gerektiği belirtilirken, bu taahhüdün 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe gireceği teyit edildi. 2024 yılı olup, söz konusu oranın bu tarihe kadar BDDK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın