https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bakan Yanık hakkında suç duyurusu – Dukoz 8 Haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Bakan Yanık hakkında suç duyurusu – Dukoz 8 Haber

Bakan Yanık hakkında suç duyurusu – Dukoz 8 Haber

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre Veli Der Antalya şubesi bugün kent meydanındaki Attalos heykeli önünde kaybolan çocuklarla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan şube başkanı Tolin Koç, “Veli-Der’deki Genel Merkezimizin asli görevi olmakla birlikte, tüm şubelerimiz adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık acilen ülkemize sahip çıkmaktır. refakatsiz depremzedeler, bu görevi yapmamakla, bu görevi yerine getirmemekle, bu çocukların kaçak dini yapıların eline düştüğünü ve TCK 257. maddeye göre “görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma” suçunu işlediğine inanıyoruz. ve kendisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.

Çocuklarını ve yakınlarını arıyor.

Koç, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

• Ülkemiz, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremle sarsılmış, binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, onbinlerce vatandaşımız yaralanmıştır. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Diyarbakır, Kilis, Adana ve Elazığ illerinde yıkıma neden olan deprem felaketinden şüphesiz en çok çocuklarımız etkileniyor. Çocuklarımızın bir kısmı günlerce aç ve susuz enkaz altında kurtarılmayı beklerken, bir kısmı da bir veya birkaç uzvunu kaybetmiş, sakat bir şekilde hayatına devam edecek.

• Bazı çocuklarımız annesini, babasını, kardeşini veya tüm ailesini kaybetmiş ve dünyada yapayalnız kalmıştır. Depremin ilk gününden itibaren kayıp, refakatsiz ve refakatsiz çocuklar sorunu kamuoyunun gündemini meşgul etmeye başladı. Aileler, sosyal medyada paylaştıkları ilanlarla enkazın olduğu bölgelere sıkıştı; Depremin ardından bir daha haber alamadıkları, ayrı kaldıkları çocuklarını ve yakınlarını arıyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Merak edilecek bir durum yok” açıklamalarında bulundu. Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi partiler tarafından kurulan ihbar hatlarına ve sosyal medya hesaplarına kayıp ve refakatsiz çocuklara ilişkin onlarca ihbar, şikayet ve talep gönderildi.

“1.100 çocuğumuz Nitaq Dairesi’nin evlerinde barınıyor”

Depremde yakınlarını kaybeden, yetim ve yetim kalan çocukların, devlet korumasının yanı sıra bazı dernek, kurum, cemaat ve tarikatlara teslim edildiğine dair basında sıkça yer alan haberlere değinen Koch, şöyle devam etti:

• Ana karargâhlarının Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Manzil köyünde olduğu bilinen Manzil tarikatının yetkilileri, depremden etkilenen 2 binden fazla çocuğu Buhara Manzil adını verdikleri kampüste “ağırlıklandırdıklarını” ve 1.100 çocuk şu anda orada. onlarla kal Buhara evlerinde muhafaza edilen depremzedelerin çocuklarının fotoğrafları, manzil tarikatının sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

• Bu fotoğraf ve haberlerin ardından kayıp çocukların yakınları, aradıkları oğullarının Manzil tarikatına ait bu evlerde olabileceğini söylediler. Kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açan bu bilgi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir önceki açıklamasında ‘Deprem bölgesinde henüz ailelerine ulaşılamayan refakatsiz çocuklar için Bakanlığımız yetkili tek kurumdur’ ifadesini de ortaya çıkardı. gerçeği yansıtmadı.

• Görüyoruz ki; Binden fazla çocuğumuz kayıp, 1.100 çocuğumuz da Zengin Tarikatının yurtlarında tutuluyor. Basın açıklamalarına göre, İl Müftüsü ve cemaat yetkilileri, depremde babasını kaybeden 9 evladımıza İsmail kontrolündeki dine bağlı Kur’an-ı Kerim kursu verildiğini duyurdu. Sakarya’da Ağa topluluğu. Kısacası depremzedeler bir şekilde dini yapıların eline düşüyor.

“Bu aynı zamanda, görev ihmal ediliyor.”


Demirtaş’tan Yeşil Sol Parti’nin Katılımı

Yardıma muhtaç çocuklarımızı devletin koruması altına alması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Drya Janik’e hitaben yaptığı konuşmada, “Bizim aileye ya da herhangi bir yere verecek çocuğumuz yok” dedi. , y, z, ama insanlar çocuklarını istedikleri yere alabilirler, o da öyle.. Karışacak havamızda değiliz.

• “İhmal, suistimal, şiddet olmasaydı devlet olarak üzerimize düşen görev başlamazdı” sözüyle sorumsuzluğun güzel bir örneğini gösterdi. Başka bir deyişle, bakanlık görevi çocuklar ihmal, istismar veya şiddete maruz kaldıklarında mı başlar? Bu aynı zamanda görev ihmalidir. Ancak böyle bir durumda sosyal devletin yapması gereken bu çocukları korumaktır.

Bu, sosyal devlet olmanın yanı sıra devletin asli görevidir ve bu görev hiçbir kişi, kurum, kuruluş veya dini yapıya devredilemez. Ayrıca, yürürlükteki loca ve loca yasasına göre cemaatler ve kastlar yasa dışıdır. Dolayısıyla bir şekilde bu kaçak dini yapıların eline düşen depremzedeleri kurtarmak yerine böylesine skandal bir açıklamayla ve suç işleyerek bu kaçak dini yapıları meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

• Depremden sağ kurtulan sayısı (217 bin 246) 200 bini geçti. Yatılı okullar zaten doluydu. Devlet yurtlarının olmaması bilinen bir gerçektir. Gerçek Aladağlar’da yaşadığımız unutulmaz acıyı/ızdırabı bize yaşattı.

Koç, dernek olarak şu soruları sordu:

• Nakledilen bu çocuklar kamu kurumları dışında yerlere mi yerleştirildi?

• Kamu kurumları dışındaki yerlerde bulunuyorlarsa. Bu çocuklar nereye ve hangi kurumlara yerleştirildi?

• Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi partiler tarafından kurulan ihbar hatlarına yönlendirilen kayıp çocuklarımız nerede?

Görevi kötüye kullanma suçu işlediğine inanıyoruz.

Ville der Koch şube başkanı açıklamasını şöyle tamamladı:

• Bugün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Drya Yanık’ın birincil görevi, bu görevi yerine getirmeyen ve depremzedelere düşmelerine neden olan refakatsiz depremzedelere acil koruma sağlamak, tüm şubeler adına genel merkezimizdir. yasadışı dini yapıların elinde, Tunus Ceza Kanunu’nun 257. maddesine göre “görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma” suçunu işlediğine inanıyor ve hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. .

• Adını bilmediğimiz kurum, dernek ve pansiyonlarda kalan tüm çocukların fotoğraflanarak ve DNA örneği alınarak anında tespit edilerek belirtilen yerlerden ivedilikle alınıp Sosyal Koruma Kurumu ve bağlı kuruluşlarına nakledilmesinin sağlanması.

• Koruyucu ailelerdeki çocukların da aynı şekilde birbirlerini tanımalarını sağlayın.

• Görevini ihmal ve suiistimal eden tüm görevliler hakkında gerekli önlemlerin alınmasını talep ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın