https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bakan Dunms, İş Dünyasında Yeşil Dönüşüm Teşvik ve Hibeler Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu: – Yerel Haberler

Bakan Dunms, İş Dünyasında Yeşil Dönüşüm Teşvik ve Hibeler Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu:

ESKİŞEHİR (AA) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Son dönemde güneş enerjisi yatırımlarının artmasıyla güneş enerjisinde toplam kurulu gücümüz 10 bin MW sınırını aştı. 10 yılda 10 bin MW’a ulaştık. ” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş birliğinde Eskişehir İş Dünyasının Yeşil Dönüşüm Teşvik ve Hibeler Toplantısı Eskişehir OSB Anadolu Mesleki ve Teknik Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirildi. ).

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmada, “enerji sektörü” denilince akla petrol, kömür ve doğalgaz geldiğini ancak şimdi akla fotovoltaik, pil ve elektrolizör geldiğini söyledi.

Son yıllarda enerji teknolojilerinde büyük bir değişim başlattıklarını kaydeden Dunms, şöyle devam etti:

“Teknoloji üreten, Ar-Ge ve Ür-Ge ile sürekli geliştiren, inovasyon odaklı ihracat kapasitesine sahip, teknoloji üreten bir enerji teknoloji altyapısını kurduk. Bugün güneş enerjisinde yüzde 75, rüzgar enerjisi ve jeotermal enerjide yüzde 65 yerli teknolojiye sahibiz.” “Güneş paneli üretiminde dünya üçüncüsüyüz. Çin birinci, ardından Vietnam. Üçüncü sıradayız. Avrupa birincisiyiz. Üretilen toplam güneş paneli miktarının iki katını üretebiliyoruz.” Avrupa’da Türkiye’de bugün Türkiye’de toplam kurulu gücümüzün yüzde 50’den fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşmaktadır. Elektriğimizin yaklaşık yüzde 40-45’i yenilenebilir kaynaklardan üretmekteyiz. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik kapasitemiz son 20 yılda 4,5 kat arttı.Son 10 yılda toplam kurulu gücümüz arttı.Yenilenebilir kurulu gücümüz yıllık yüzde 5,5 artarken, yenilenebilir kurulu gücümüz yıllık yüzde 9,2 arttı. başkanımız olarak Konya Karapınar’da Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise beşinci büyük güneş enerjisi santralini devreye aldık. Tüm paneller Türkiye’de sahada üretildi. Tam 3 milyon 250 bin tabak.

Dönmez, söz konusu güneş panellerinin araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezlerinin de Türkiye’de yapıldığına dikkat çekti.

– “Güneş enerjisi kapasitemiz önemli ölçüde artacak”

Dönmez, yeni teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandığına değinerek şunları söyledi:Nebati Hazine ve Maliye Bakanı Mersin’de gazetecilerle bir araya geldi:

“Türkiye’nin güneş enerjisi alanında geldiği noktayı göstermesi açısından önemli bir yatırım olarak değerlendiriyoruz. Son dönemde güneş enerjisi yatırımlarının artmasıyla birlikte güneş enerjisinde toplam kurulu gücümüz 10 bin megavat sınırını aştı. 10 yılda 10 bin megavata ulaştık, önümüzdeki birkaç yıl içinde güneş enerjisi kapasitemiz katlanarak artacak.” Güneş enerjisi artık maraton koştuğumuz bir alan. Yavaş başladık ama süreci hızlandırarak her geçen gün yeni rekorlara doğru ilerliyoruz. Bütün bunları söylüyorum ama bu çalışmaların çok eskiye dayandığını düşünmüyorum. Güneş enerjisi alanında yaklaşık 10 yıllık bir geçmişimiz var. “Türkiye 10 yılda kendi teknolojisini üretip ihraç eder hale geldi. Bu da bize gösteriyor ki tek bir şeye ihtiyacımız var: inanç ve vizyon. Bu ikisinden sonra yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bugün Avrupa’da beşinci sıradayız.” kurulu yenilenebilir enerji açısından dünyada 12. Sıradayız.” 10. Sıradayız üstelik bu biraz geriden başladığımız bir yarıştı ve içine girdik. 20 yıl öncesine kadar Türkiye’de “yenilenebilir enerji” denilince akla sadece hidroelektrik santraller geliyordu. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle şu anda toplam kurulu enerjimizin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturuyor.”

Lisanssız üretimde önemli bir sıçrama yapıldığını ifade eden Dönems, “Bugün güneş enerjisi yatırımlarının yüzde 90’dan fazlası lisanssız yatırımlardan geliyor. Bu yatırımları teşvik etmek için önemli düzenlemeler hayata geçirdik. Buradaki en büyük amacımız Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının yüzde 90’ından fazlası lisanssız yatırımlardan geliyor. Kendileri elektrik üretsinler. Vatandaşlarımız kendileri elektrik üretsin istiyoruz. Böylece hem faturadan kurtulmak hem de elektrik sistemimizdeki yükü azaltmak istiyoruz.” dedi.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında artık daha büyük hedefleri olduğunu belirten Dönmez, şu bilgileri verdi:

“2035 Milli Enerji Planımızı açıkladık. Orada yenilenebilir enerji için önemli hedefler belirledik. 2035 yılına kadar enerji artışımızın yüzde 74,3’ü yenilenebilir kaynaklardan olacak. Neredeyse her 4 santralden 3’ü temiz enerji kaynaklarına dayalı olacak. Güneş enerjisi kurulumu 2053 yılında sıfır emisyon hedefimizle 2035 yılında kurulu gücümüzü 52.900 MW’a, rüzgar kurulu gücümüzü 29.600 MW’a, hidroelektrik kurulu gücümüzü 35.100 MW’a ve jeotermal ve biyokütle kurulu gücümüzü 5.100 MW’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız Milli Enerji Planı Türkiye’nin “Bugünkü konumuz amacımızla çok uyumlu. Eylem planımızda hem yeşil ekonominin temellerinin atılmasına hem de yeşil enerjinin bir sonraki aşamaya taşınmasına ve dönüştürülmesine katkı sağlayacağız.”

– “Daha az enerji ile daha çok iş üreteceğiz”

Bakan Dönmez, “Daha yerli, daha yenilenebilir” sloganının her yerde dile getirildiğini belirterek, asıl amacın yenilenebilir kaynaklara dayalı, çevre dostu ve daha çok yerli teknolojinin kullanıldığı bir enerji portföyü oluşturmak olduğunu söyledi.

Temiz enerji ve enerji verimliliğini artırmayı öncelikli hedef olarak belirlediklerini söyleyen Dunms, şunları kaydetti:

“Daha önce ‘enerji’ denilince akla nasıl kömür, petrol ve doğal gaz geliyorsa, şimdi de ‘enerji geçişi’ denilince akla ilk gelen yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırımlar. Dikkat çekmeyen önemli bir konu yeter: enerji verimliliği Günümüzde birçok uluslararası rapor enerji verimliliğini birincil kaynak olarak gösteriyor Enerji verimliliği yerel ve ulusal düzeyde en temiz enerji kaynağı Yeşil enerji denilince milyonlarca milyar dolarlık devasa yatırımlar yapılıyor. Çok küçük yatırımlarla azın az olduğu anlaşılmamalı Evde, okulda, hastanede ve sanayide.Enerjide daha yüksek verim elde edebiliriz.Enerji verimliliği bizim için neden bu kadar önemli?Çünkü Türkiye’nin enerji yoğunluğu dünya ortalamasının üzerinde.Biz aynı işlevi yurtdışındaki emsallerimizden daha fazla enerji üreterek gerçekleştiriyoruz. Enerji yoğunluğumuzu azaltma konusunda son 20 yılda önemli adımlar attık ve 2002 yılından bu yana enerji yoğunluğumuzu yüzde 28 oranında azalttık. 20 yıl öncesine göre bugün aynı üretim, hizmet veya rahatlık için dörtte bir oranında daha az enerji kullanın. Sloganımız: Daha az enerji ile daha çok iş üreteceğiz. Geçen yıl enerji yoğunluğunda yıllık yüzde 2,7’lik düşüşle tarihi rekoru kırdık. Çalışmamız dünya çapında da tepki aldı. Çeşitli uluslararası kuruluşlar bu istatistikleri takip etmektedir. Uluslararası Enerji Ajansı’nın enerji verimliliğine ilişkin nihai küresel değerlendirme raporunda, enerji yoğunluğunu iyileştirme başlığında dünyada ikinci sırada yer aldık. Türkiye Milli Enerji Planımızda bu konuyla ilgili önemli hedefler belirledik. 2000 ile 2035 yılları arasında enerji yoğunluğumuzda yüzde 50’den fazla iyileşme bekliyoruz. Halihazırda yüzde 28’ini tamamladık. Kalan zamanda inşallah 12 yılda bu oranı yüzde 50’ye çıkarabiliriz.”

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin kalkınmada yeşil enerjinin öne çıktığı bir döneme girdiğine dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Haneden sanayiye, tarımdan ulaşıma, inşaattan enerjiye bu dönüşümü gerçekleştirmek için önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugün BEBKA, kaynak verimliliği ve yeşil dönüşüm faaliyetleri ile önemli bir misyon daha üstlenecek. Eskişehir, Bursa ve Bilecik önemli bir sanayi merkezi haline gelmiştir.Eskişehir Türkiye’nin önde gelen birçok firmasının ana üretim merkezidir.Son 20 yılda 4 kat büyüyen bir sektör olan Eskişehir’den bahsediyoruz, Eskişehir sanayi.Kuşkusuz bu enerjinin çok yoğun kullanıldığı bir bölgedir. Temiz Üretim Bölgede bugüne kadar atık geri kazanımı, enerji verimliliği ve enerji alanlarında yaklaşık 190 milyon TL’ye yakın destek sağladık. • Bölge’de yerel yönetimler ve özel şirketlere yönelik yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği seminerleri düzenlenmiştir. Bölgede sürdürülen yenilik ve verimlilik Sonuç odaklı program ile önemli tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Program kapsamında birçok yeşil verimlilik, endüstriyel bir arada yaşama, enerji verimliliği ve temiz üretim alanlarında projeler hayata geçirilmiştir.

Dönmez, enerjiyi Türk Yüzyılının markalaşan ve en cazip sektörlerinden biri haline getirdiklerini ifade etti.

Eskişehir Valisi Erol Ayıldız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanı, Bölge Müdürü Hikmet Çelik, Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Kobeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalattin Kesikpaş Öğrenciler ve ilgililer, Genel Sekreter BEBKA Mehmet Zeki Durak teşvik ve hibelerin anlatıldığı programa katıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın