https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Avrupa Konseyi, Kavala ve Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Avrupa Konseyi, Kavala ve Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi

Avrupa Konseyi, Kavala ve Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, iş adamı Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Euronews’e göre, Türkiye’nin Daimi Temsilciler Komitesi kararlarına uymamasından “derin üzüntü” duyduğu, Bakanlar Komitesi adına bu hafta büyükelçi düzeyinde toplanan Daimi Temsilciler Komitesi’nin iki ayrı kararında ifade edildi. . Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ilgili kişilerle ilgili olarak karar vermesi ve bu kararların derhal uygulanması istendi.

Demirtaş Anayasa Mahkemesi’nin erteleme kararına eleştiri

Bakanlar Kurulu’nun Demirtaş’la ilgili kararında, Anayasa Mahkemesi’nin kararındaki gecikme eleştirildi.


Gençlik Yüksek Kurulu Başkanlığı’ndan seçim tarihine ilişkin açıklama

Avrupa Konseyi, Demirtaş’ın Anayasa Mahkemesi’ndeki başvurusu hakkında karar bekliyor

Türk makamlarından, Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki kararını bir an önce ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına uygun olarak alması için gerekli çabayı göstermeleri istendi.

HSYK bağımsızlığına gölge düşürülmemeli

Kararda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyması için gerekli tedbirleri alması istenmiş ve bu çerçevede Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) serbest bırakılması istenmiştir. siyasi gücün etkisinden.

Kararda ayrıca siyasi temsilciler için siyasi tartışma, çoğulculuk ve ifade özgürlüğünün sağlanması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunuldu.

Kavala’da başlayan Türkiye’yi ihlal etme süreci hakkında

Geçen yıl Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına rağmen Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye’ye karşı ‘ihlal süreci’ başlattı.

Bu süreçte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’nin “Türkiye ihlallerine devam ediyor” kararının ardından Kavala’yı bir daha serbest bırakmayan Bakanlar Kurulu, yaptırımlar konusunda Genel Sekreterlik ile ilişkilerini sürdürüyor. Sınır dışı etme de dahil olmak üzere Türkiye’ye uygulanacak olan.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın