medyauzmani.com
Araştırma: 6 saatten az uyumak aşıların etkinliğini azaltıyor – Yerel Haberler

Araştırma: 6 saatten az uyumak aşıların etkinliğini azaltıyor

Yeni bir çalışmada, her gece 6 saatten az uyumanın özellikle genç erişkinlerde aşıların bağışıklık üzerindeki etkisini azalttığı belirlendi.

Guardian’ın haberine göre uzmanlar, grip, hepatit A ve B’ye karşı aşılanmış kişilerin sonuçlarını içeren 7 çalışmanın sonuçlarını birleştirip yeniden analiz etti.

Bu kapsamda sağlıklı yetişkinler için önerilen 7-9 saat uyuyanlarla 6 saatten az uyuyanların antikor yanıtları karşılaştırıldı. Buna göre erkeklerde 6 saatten az uyumanın aşıların bağışıklık üzerindeki etkisini azalttığına dair güçlü kanıtlar var.

Kadınlarda etki daha değişken

Öte yandan yetersiz uykunun aşılamaya etkisinin kadınlarda farklı hormon düzeylerinden dolayı daha değişken olduğu belirlendi.

Fransa’daki Ulusal Sağlık ve Tıp Enstitüsü’nden çalışmanın yazarı d. Karen Spiegel, “Seks hormonlarının bağışıklık sistemini etkilediğini immünolojik çalışmalardan biliyoruz. Kadının bağışıklığı adet döngüsü, menopoz ve doğum kontrol haplarından etkilenir. Ancak baktığımız çalışmalarda seks hormonları ile ilgili bir veri yoktu. “

Spiegel, tam olarak ne kadar uykuya ihtiyaç duyulduğunu ölçmek ve cinsiyet hormonlarının aşılamadaki rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, uykusuzluğun da Covid-19 aşılarının etkinliğinin azalabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca 6 saatten az uykunun bağışıklık üzerindeki olumsuz etkisinin 18-60 yaş grubunda 60 yaş üstüne göre daha fazla görüldüğü belirlendi.

Chicago Üniversitesi’nden çalışma yazarı Eve Van Kotter, “İyi uyku, yalnızca aşı koruma süresini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda koruma süresini de uzatabilir” dedi.

Aşıların etkisinin kişiden kişiye değişeceğine dikkat çeken Van Kotter, insanların aşıların vücut üzerindeki etkisini kontrol edemediklerini ancak uyku düzenlerini değiştirebileceklerini söyledi.

Araştırma Current Biology bilimsel dergisinde yayınlandı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Haddad’ın mesajı

(AA)

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın