https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Akvaryumda discus balığı nasıl yetiştirilir? ” YerelHaberler - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Akvaryumda discus balığı nasıl yetiştirilir? ” YerelHaberler

Akvaryumda discus balığı nasıl yetiştirilir? ” YerelHaberler

Discus Balığı, su dünyasının en ikonik yaratıklarından biridir. Discus, parlak renkleri ve çekici vücut yapılarıyla her akvaristin hayalidir. Güney Amerika çiklit ailesinin bir üyesidir. Latince adı “Symphsodon aequifasciatus” dur. Ataları Güney Amerika’dan olsa da bugün akvaryumlarda beslenen discuslar Asya balık çiftliklerinden gelmektedir. Amazon Nehri diski ve akvaryum diski görünüş olarak tamamen farklıdır.

Akvaryumda discus beslemek oldukça zordur ve profesyonel deneyim gerektirir. Disc, cool görünüşlerini nazik mizaçlarıyla tamamlıyor. Çok hassas ve duyarlı canlılardır. Boyları 20 cm’ye ulaşabilen bu balıklar akvaryumdaki en ufak değişiklikte hastalanabilirler. Ya da kalıcı bir sakatlık yaşayabilir.

Bu narin balıklara sağlıklı bir yaşam ortamı yaratmak ve bu muhteşem güzelliği uzun yıllar izleyebilmek için diski iyi tanımak şarttır.

Doğal yaşam alanı derin yarıklar, ağaç kökleri veya kayalık alanlardır. Bu nedenle akvaryumlarda uygun ağaç kökleri kullanılabilir. Böylece akvaryum suyu discuslar için daha yumuşak olacaktır.

Etçil balıkların tartışılması. Diyet ete dayalı olmalıdır. Yemi yemeyen balıklar hastalanırsa aşırı yem vermeyin. Tablet balık yemeye karşı etkilidir. Küvete yemek eklendiğinde mutlaka harekete geçerler. Bu nedenle yem yemeyen balıklar not edilmeli ve gerekli ilaçlar tanka eklenmelidir.

Doğaları gereği barışçıl olmalarına rağmen sadece kendi türleri ile beslenmelidirler. Diğer balıkları tutmak diskin ölmesine neden olabilir. Kendi cinsine göre orta derecede agresif bir bünyeye sahiptir. Özellikle yuva yapma ya da yavru yapma durumlarında saldırgan davranışlar sergilerler.

Bir akvaryumun hemen hemen her yerinde yüzerler. Bu güzel bir görüntü elde etmenizi sağlar. Disk beslemeli oluğun tasarımı basit olmalıdır. İnce kum ve ağaç kökleri olması yeterlidir. Bitkili akvaryumlarda discusları yaşatmak gerçek bir mucize olacaktır. En ufak değişiklikte hastalanan bu narin balıklar, genellikle akvaryumcular tarafından camdan cama boş akvaryumlarda tutulur. Bu sayede hastalıkları önlemeyi ve temizliği daha konforlu hale getirmeyi amaçlar.

Disk cinsiyetlerini ayırt etmek çok zordur. Sadece pişirdiklerinde nihai sonuca ulaşılabilir. Yumurta diskini düz bir yüzeye koyun. Yavrularına bakar ve onları korurlar.

Çiftler 50*50*50cm akvaryuma yerleştirilmelidir. Böylece en uygun yuva koşulları sağlanır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra erkek ve dişi discus yavrularını birlikte besler. Yavru diskuslar, ebeveynlerinin vücutlarının mukus salgılarıyla beslenir.

Discus akvaryumlarında dikkat edilmesi gereken fiziksel şartlar ise şu şekildedir; Akvaryumun hacmi 400 litreden az olmamalıdır. Sıcaklığın 26-30°C arasında olmasına dikkat edilmelidir. Su sertliği 0-12 dH arasında olmalıdır. Akvaryum suyunun pH değerinin 5.0-8.0 arasında olmasına özen gösterilmelidir.

Satın alırken detaylı not alınmalı ve güvenilir akvaryumculardan temin edilmelidir. Oldukça pahalı olan discuslar ülkemizde de ilgi ile beslenmekte ve akvaristler tarafından üretilmeye çalışılmaktadır.

Discus beslemeye karar verirseniz, önce akvaryumunuzu hazırlamalı, ardından balık almalısınız. Sağlıklı bir akvaryum ortamı oluşturduğunuzda uzun yıllar sizinle birlikte olabilecek arkadaşlar edinmiş olursunuz.

katip: Orhan Emre

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın