https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Akşener: Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ile görüşebilir - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Akşener: Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ile görüşebilir

Akşener: Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ile görüşebilir


Nasi Jüri Üyesi: Depremi ciddiye almak için binlerce insanın ölmesini beklemeyelim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TV100’de Uğur Dündar’ın sunduğu “Haftanın Panoraması” programına katıldı.

Uğur Dündar, Akşener’e Cumhurbaşkanlığı Millet İttifakı’nın adayını belirleme sürecinde yaşanan anlaşmazlığı, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçimleri kazanması durumunda Başkan Yardımcısı olarak vardığı uzlaşmayı nasıl değerlendirdiğini sordu. ve bu süreçte kendisine yöneltilen eleştirileri nasıl değerlendirdiği.

“2017’de söylediklerinizle aynı yerdeyim”

Akechner, “İlginç bir dönemdi. 2017’de programlar kuruldu ve bu garip sistemin gelmesin diye inanılmaz uğraştık. Bu garip sistemin ne kadar yanlış olduğunu ve Türkiye’yi ne kadar düzeltemeyeceğini gösterdik. Ne olursa olsun” dedi. O gün dedik, bugün karşında kardeşin Meral oturuyor” dedi. Partimizi kurmamızın anlamı budur. O nedir? Demokrasi, hukuk devleti, ekonomide meritokrasi, şeffaflık, sorumlu olmak ve en önemlisi millet tarafından duyulmak ve duyulmak. Bu yolculukta o gün ile bugün arasında hiçbir fark yoktur. Beni bıraktığın yerde ben oradayım.”

“Birinin haftada 36 bin imza atması ne anlama geliyor?”

Cumhurbaşkanı adayı olmayacağına dair yaptığı açıklamayı hatırlatan Akshner, “2021’de adaylığımdan vazgeçtim. Başbakan adayıyım ama pazarlık kozu olmadığımı defalarca söyledim. Partim gelirse gelsin.” Önce ben başbakan olacağım ve bunu açıklayabilirsek o zaman partiye sahip oluruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yetkileri tek kişide topladığına dikkat çeken Akchner, “Parti başkanlığının bu konuda yaptığı hatalara ek olarak.. Bir kişinin haftada 36 bin imza atmak zorunda olması ne anlama geliyor? Edinilen bilgiye göre; Aldım, bu bir insan iken görüşülen bir yetki devri gerekir.” Bu onların haklarına aykırıdır. Bir insanın böyle bir iş yapması imkansızdır. Bu nedenle, bir şeyleri güçlendirmek istediğimde, aksine, her şeyi mahvetti.

“Masa Altı’da çok güzel şeyler yaptık”

Meral Akşener, 6 partinin ortak eylem ve yol haritasına imza attığını belirterek, “Sonuç olarak bu sistemi değiştirmeliyiz. Ben adaylığı bıraktıktan sonra iki şey söyledim. Birincisi bu başkanlığı kazanmalıyız, ikincisi de kazanmalıyız.” TBMM’yi kazanmak için birilerine ihtiyaç var burada doğruları ne söyleyelim sonuçta altılı bir tablo oluştu çok güzel şeyler yaptık yol haritasını çıkardık anayasayı hazırladık ortak politikalar mutabakat metnini hazırladık. Adaylık döneminde bir kriz patlak verdi ve sonrasında bu kriz sonucunda ortak akıl ve müzakereler ortaya çıktı ve bugün halkımızın ilk turda bile kazanılabileceğine inandığı ilk formül ortaya çıktı. akıl, bilgelik ve öngörü.

“Garip yemekler yiyorum ve toplumun ne kadar kutuplaştığını anlıyoruz”

Akschner, “Bu anlaşma sürecini gerçekleştirirken çok garip bir hukuksuz infaza maruz kaldım” dedi.

“Önceki gün övgülerime doyamayan, insanlık onuruna bu kadar aykırı, bu kadar eğitimli kişilerin ertesi gün böyle çirkin sözler üzerine yürümesini çok tipik bulduğumu söylemeliyim.” Darıldıysam) Kırgınlıkları seçim sonuna kadar buzdolabına kilitledim.Ders var.2017’de sağcı solcu vs. Bakınız bu konuda aslında sol sağı ayağa kaldırdı.İnsanlar benim sağcı olduğumu öğrendiler.İnsanlar Türk milliyetçisi olduğum için faşist olduğumu anladı.Buradaki ayrımlar ilginç orası noktalı virgül kısmı ama Bu arada AKP’nin bu toplumu nasıl kutuplaştırdığını anlıyoruz.Yani bu Cemiyet birçok konuda benim tarafımdan yansıtıldı.Bizim pavyonumuzun da aynasıydı.Yani altı masa seyirciye ayna gösterildi. kanaat önderi vs Yani yarın seçimi kazandığımızda bu da en ufak bir anlaşmazlık.Herkesin olması gereken sakinliğin ortaya çıktığı bir süreçti. . Elbette kendimize bir ders çıkardık. Bu konuda taraf tutan ve gerçekten kırıcı açıklamalarda bulunanların ders almasını çok isterim. Çok mükemmel bir operasyon geçirdim. Türkiye’nin bu kutuplaşmadan çıkmasıyla ilgili buradan bir ders çıkardım. Ortak noktalarımız önce gelmeli, farklılıklarımıza saygı duymalıyız.”

“KILIÇDAROĞLU TÜM TARAFLARLA BULUŞUYOR”

Uğur Dündar’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile görüşmesini nasıl değerlendirdiği sorusuna Akçener, “Bana her TV yayınında HDP ile ilgili bir soru soruluyor ve her seferinde verdiğim cevap aynı. Sayın Kılıçdaroğlu bütün partili siyasetçileri ziyaret ediyor. , Sadece Halkların Demokratik Partisi değil son zamanlarda Sayın Hüseyin Baş ile görüştü ve diğer siyasi partilerle görüştü, dolayısıyla o görüşmelerde cumhurbaşkanı adayı olarak tabi ki bir sakınca yok.

“Seni başkan yapmadıktan sonra, bir sonraki bölüm farklı bir yere evrildi.”

“Ama gözden kaçan bir olay var” diyen Meral Akçner, şöyle devam etti:

“HDP bir dönem AKP’nin ortağıydı. Şimdiki ortak olarak Sayın Kılıçdaroğlu diyoruz. İki belediye başkanı için de Sayın Erdoğan’ın ortağıydı. Türkçe olarak “Biz kan içeriz. “Seni Başkan Yapmayacağız”dan sonraki bölüm bambaşka bir yere evrildi. Bu zikzaklar ilginç.

MHP İhsanoğlu, DEMİRTAŞ’ı ve Erdoğan’ın kampanyasını destekledi ve kimse bir şey söylemedi.

Daha sonra 2014 yılında Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Devlet Bahçeli Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiler.Onun için de çok uğraştım.İlginç ve çok güzel bir şeydi.Ekmeleddin Bey, Selahattin Demirtaş ve Tayyip Bey’in kampanyasında resmi makamdan destek verdi. para toplandı Karşılıklı teşekkür vs oldu kimse bir şey demedi daha sonra Ekmeleddin İhsanoğlu yine MHP milletvekili oldu kimse bir şey demedi 2014’ten sonra HDP ortaklığı devam etti sonra ne oldu bilmiyorum çünkü bütün bunlar ortaklıkların halka açık olmayan yönleri vardı.Gençlerin dediği gibi “rahip olma” durumu vardı.

Öcalan’ın konuşmasını tek taraflı okuyacak, PKK’nın Kürt adaylarına anlatacaksınız.

“Sonuçta HDP, AKP’nin sopa gibi kullandığı bir makineye dönüştürüldü. Ama burada beni çok rahatsız eden şey şu: Bu ülkede HDP’ye, AKP’ye, CHP’ye oy veren Kürtler var. 31 Mart “O zamandan beri bir çirkinlik var. Israrla dikkat çekmeye çalıştığım yer burası. Bir oy için sekreter olarak çalışan Abdullah Öcalan’ın televizyonda kardeşini gösteren mektubunu okuyacaksınız, diğer yandan Uluslararası Haç Partisi El-Ahmar Yılı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kürt belediye başkan adaylarını, Yeni Şafak gazetesinde belediye meclisi üyelerini kimlik numaralarıyla ifşa edecek ve PKK üyesi olduklarını söyleyeceksiniz. çok tehlikeli.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın