https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Akschner: Bu yıkımı yeniden canlandırmak için her şey yapılacak - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » Akschner: Bu yıkımı yeniden canlandırmak için her şey yapılacak

Akschner: Bu yıkımı yeniden canlandırmak için her şey yapılacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu; Hatay bugün deprem bölgesini ziyaret etti. Akşener ve İmamoğlu’na Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lutvu Savaş eşlik etti. Akşener ve İmamoğlu, İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Akşener, burada yaptığı konuşmada; Basın mensuplarına teşekkür ederek, depremde hayatını kaybedenler ve yakınlarına başsağlığı diledi. Exner dedi ki:

“ما سمعناه من عمديينا يظهر أننا قطعنا شوطًا طويلاً ، لقد ملأنا بالماء. هذا هو الجزء الجيد من الوظيفة ، لكن السيد إمام أوغلو تحدث عن زلزال اسطنبول. اختارت تركيا كلمة الدوام وألقت باللوم على بعضها البعض. تم تقديمه كما لو أن طرفًا كان سيبيع هذا البلد والآخر لم يكن كذلك ، أي أن جانبًا كان غادرًا والآخر كان ضد تلك الخيانة. لقد أظهر لنا هذا الزلزال أن مشاكلنا الحقيقية فيما يتعلق ببقاء تركيا هي أخطاء الجهل والآلام التي تنشأ نتيجة العيوب. إنها بالفعل كارثة كبيرة ، لكنها تحولت إلى كارثة القرن نتيجة لهذا النظام البشع على يد الحكومة. ما حدث بعد هذا الزلزال ظهر نتيجة عدم الكفاءة الكاملة ، نتيجة حقيقة أن من كان ينبغي أن يكون من موظفي الخدمة المدنية والبيروقراطيين في الحكومة أجبروا على العمل كرئيس للمحافظة والحي ، واختفى الجدية في المفهوم الذي نسميه الدولة ، وعدم الاستحقاق على yapılacaklar listesi.

“Depremde rakip değiliz. Deprem bölgesine geldiğim an rozetliydim, buraya rozetsiz geldim.”

İstanbul depremini bu ülkede karşı karşıya getirip, aynı şaşkınlık ve beceriksizlikle yönetirsek, önlem almazsak, bu bölgede böyle bir deprem olursa, o zaman Türkiye’nin beka sorunu gerçekten doruk noktasına ulaşır. Harekete geçilmelidir. Sayın Erdoğan, bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak o sabah en geç saat 08:00’de tüm partilerin liderlerini bir araya toplayıp, fikirlerimizi değerlendirip bir araya toplansa, biz bütün imkanlarımızı toplamış olsak, bu deprem nasıl yönetilir? Sorunlar nasıl daha hızlı çözülebilir? Bu sistemin bir sonucu olarak sizin söylediğiniz ve söylediğiniz ıslıklar neticesinde yaşadık. Deprem anında rakip değiliz. Rozet taktım, deprem bölgesine ikinci gidişimde rozetsiz geldim. Çünkü orada “kim” önemli değil. Bu aziz millet, bütün bu işbirliğine girişme çabaları sonuçsuz kalmış, dara düştüğünde bütün gücünü ve imkanlarını toplamış, buradaki acıyı dindirmeye çalışmıştır. Bundan ders alırsak bu ülke bütün sorunlarını çözer.


Kılıçdaroğlu: Acıyı paylaşmak istiyorsanız aynı yaşam koşullarında yaşamak zorundasınız

“Sivil savunmanın genel yönetimini iyileştirip AFAD oluşturabilirsiniz”

Afet ve Acil Durum Yönetimi önemli bir kurum ama Sivil Savunma Genel Müdürlüğü de vardı. 2009’da değişti. 7.000 kadar memur vardı ama her biri onun tarafından eğitilen 35.000 sivil de vardı. Tüm afetler için eğitilmiş, vatandaşlık görevlerini ücretsiz olarak yerine getiren bir siviller sistemiydi. Bunu geliştirebilir ve bir AFAD oluşturabilirsiniz. Bir yandan bambaşka bir sistem kurmuş, uygulayamamış, bunun sonucu olarak da her ilde afet ve acil durum yönetim görevlisi sayısı az. Bütün bunları bir araya getiren ve milletimizin afetlerden geçmesine yardımcı olan koordinasyon ortadan kalktı.

“Fırsatları bir araya getiren bir sistemde çok hızlı bir şekilde bu işin içinden çıkabiliyoruz.”

Uzman askeri kışlada tutarsanız, sokağı bilmediğiniz için söylenenlere inanırsanız saraydan çıkamazsınız ve bunun sonucunda halkımız böyle bir acizlikle karşı karşıya kalacak ve halkımız zarar görecektir. . Cumhurbaşkanı bizden sonra bütün büyükşehir belediye başkanlarını toplasaydı, AKP belediyesinin olduğu şehre AKP belediyesi, CHP belediyesinin olduğu şehre AKP belediyesi yardım edecekti, bu işi bizzat mı yürütecekti? Koordinasyon, hem fırsatları artırmak hem de insanların ve fırsatların bütünleştiği bir yer mümkün oldu. Sistemde bundan daha hızlı çıkabilirdik. Bunun yerine koşucu favoriydi.

“AKP ile belediye yardımlarını engellemenin ve sistemleştirmenin bir yolu varsa ayıptır, günahtır”

Biz İYİ Parti olarak küçük bir STK olarak çalıştık, 17 belediyemiz var, belediye başkanları da çok emek verdi, hem kendimiz hem de arkadaşlarımız için imkanları seferber ettik. 654 TIR paketlenerek deprem bölgelerine teslim edildi. Vatandaş için dayanışma ve fırsattı. Bugün belediye yardımlarını engellemenin ve AKP sistemine aktarmanın bir yolu varsa ayıptır, günahtır. Bari bu kurnazlığı burada bırak kardeşim. Hükümetin de elinizi tutması ve hızlı hareket edebileceklerini göstermesi gerekiyor. Artık belediyelerin imkanları yetmiyor, merkezi bütçe devreye girmeli.

Milletimiz üzerine düşeni yaptı ama başka şansları yok. Türkiye zaten çok kötü bir ekonomik süreçten geçiyor. Ankara’da depremzedelerin çaresizce istedikleri bir şey var; Şehirlerine geri dönmek istiyorlar. Bu nedenle mutlaka bir barınma alanına ihtiyaçları var, en azından prefabrik eve ihtiyaçları var ve bunun da planlamaya ihtiyacı var. Bunu yapmak için hükümetin yanımda oturan arkadaşlarımla oturup konuşması gerekiyor. 14 tanesinde seçim var, bu seçimlere karşı aynı cehalet, aynı kutuplaşma, aynı kurnazlık yapılsa yazık olur. Tüccarların durumu ne olacak, bitti. Tüccarlarla işine devam edecekse gerekli tedbirler alınmalıdır. Dükkandan dükkana faizsiz kredi, özellikle faizsiz kredi satılacak mallara yatırılmalı, bu insanlar yetiştirilmeli, göçün önüne geçilmelidir. Kayıp çocuklar var ve deprem anında o çocuklara sahip çıkılması gerekiyor. Hükümet şunu yapsın diye yüksek sesle haykırıyorum ama yapılmayacağı ortaya çıkıyor ve Allah 14 Mayıs seçimlerinden sonra bize nasip edecek ve bu yıkımı hızla kaldırmak için gereken her şey bilim ve inançla yapılacak. liyakat, ciddiyet, şeffaflık ve hesap verebilirlik.”

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın