https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
AİHM’den depremzedelere kolaylık – Dokuz8haber - Yerel Haberler
Anasayfa » Haber » AİHM’den depremzedelere kolaylık – Dokuz8haber

AİHM’den depremzedelere kolaylık – Dokuz8haber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hükümetin deprem sonrası olağanüstü hal (OHAL) ilan eden bölgelere ilişkin yazısına yanıt olarak yazılı açıklama yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 9 Mart’ta açıkladığı kararlarla, depremden etkilenen kişilerin Mahkeme’ye yaptıkları veya yapacakları başvurulara ilişkin bir dizi kolaylaştırıcı uygulama getireceğini duyurdu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre, “6 Şubat öncesi ve sonrasındaki başvuruların Mahkeme İçtüzüğü’nün 47. maddesinin gereklerine uyup uymadığına ilişkin değerlendirme bir sonraki duyuruya kadar askıya alınmıştır.” Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin deprem bölgesinde açılan ve başvuru süreci devam eden veya biten davalarla ilgili taraflara bilgi vermeye devam edeceği, nihai karara itiraz etmek için 3 aylık süre olduğu belirtildi. mahkeme kararları. Deprem bölgelerinden gelen başvurular için uzatılabilir.

Alışılmadık durumlarda geç başvurular değerlendirilebilir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu kapsamda aldığı karar kapsamında, deprem bölgelerinde yapılan taleplere ilişkin hükümetin görüşüne karşılık ek bilgi veya maddi tazminat talebine ilişkin bildirim süresi uzatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, “Süre uzatma başvuruları vaka bazında değerlendirilecek, 3 aylık süre uzatımı genel olarak yapılmayacak” ifadelerine yer verildi. Büyük Daire’ye ve istisnai durumlarda geç başvurular kabul için değerlendirilebilir.”


HDP Şankar: Kılıçdaroğlu gelince somut bir yol haritası konuşacağız

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 35. maddesi uyarınca dört ayı aşan bir genel uzatma yapılmayacağını belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu kabul edilebilirlik standardına uygunluğu değerlendirmeye devam edeceğini de belirtti, aşağıdakileri dikkate alarak: İstisnai durumlar.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın