medyauzmani.com
AFP’den Erdoğan açıklaması – Dokuz8haber – Yerel Haberler

AFP’den Erdoğan açıklaması – Dokuz8haber

Agence France-Presse International tarafından yayınlanan bir analizde, Erdoğan’ın seçimler üzerinden yol haritası ve sonuçlara ilişkin olası senaryolar yazıldı.

AFP tarafından Cyril Cabot tarafından yayınlanan bir analiz, “Erdoğan zayıf ama yine de güçlü” olduğunu ortaya koydu.

Analizde şu ifadeler yer aldı:

Türkiye’de 10 Mart Cuma günü Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası resmen başlıyor ve yeni dönem için yarışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artık asıl rakibini biliyor: 74 yaşındaki bu eski devlet memuru Kemal Kılıçdaroğlu. ‘Erdoğan’ın antitezi’, haftalarca süren müzakere ve tartışmalardan sonra, altı ana muhalefet partisinin yer aldığı koalisyon tarafından seçildi.

Türkiye uzmanı araştırmacı Aurelien Dinizzo, “Sonuçta, uzlaşma ihtiyacı galip geldi” diyor. Fransız Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü (IRIS) müdür yardımcısı ve Türkiye uzmanı Didier Billion’a göre, ‘Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ittifakın en önemli parçası ve Erdoğan’ın muhalefetini temsil ediyor. [Dolayısıyla] Bir lideri aday göstermek mantıklı bir seçim…

Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası 10 Mart’ta resmen başlıyor ve üçüncü kez aday olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en büyük rakibinin kim olduğunu biliyor. 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu, gözlemciler tarafından sıklıkla “Erdoğan’ın karşısındaki kutup” olarak tanımlanıyor. Kamuoyu yoklamaları “seçimlerin yüz yüze yapılacağını” ve “Erdoğan’ın iktidara geldiği 2003’ten bu yana en belirsiz seçim” olduğunu gösteriyor.

Avantaja dönüşebilir

Öte yandan pek çok kişi ‘Kılıçdaroğlu’nu ‘karizma eksikliği’ nedeniyle eleştiriyor; İstanbul veya Ankara belediye başkan adaylığını tercih ediyor. Didier Billion’a göre bazılarının karizma olarak eksik gördüğü bu durum. Kampanya süresince avantaja dönüşebilir. “Otoriter ve militan olarak görülen Recep Tayyip Erdoğan’dan çok farklı bir imajı var. Halk böyle bir normallik istiyor.”

Anadolu’da yedi çocuklu Dersimli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini ve Alevi olduğunu teyit eden ve “HDP maçı kazanır” değerlendirmesinde bulunan yazıda şu ifadelere yer verildi:

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sankar’ın Pazartesi günü yaptığı “Aday atamayabiliriz” açıklamasını “Kılıçdaroğlu’na açık destek” olarak nitelendiren Denizu, “Koalisyon ilk turda seçimi kazanabilir. Ancak HDP teklifte bulundu. Galibiyet mi.” Kılıçdaroğlu’nun neler sunacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.” yorumunu yaptı.

“Kesinlikle zayıf, ama yine de güçlü”

Analizin devamında yapılan değerlendirmeler şu şekildedir:

Aurelien DiNizou, altılı masa karşısında Recep Tayyip Erdoğan’ın “her zamankinden daha zayıf” göründüğünü ancak “hala çok sağlam bir seçmen tabanına sahip olduğunu” analiz ediyor. Son anketlere göre Dinizo, ona hala oyların yüzde 40’ını verdiğini söyledi. Bu, seçimi kazanmak için yeterli, ancak sonuç çok yakın olabilir.”


Muharrem İnce cumhurbaşkanı adayı

Didier Billion şöyle hatırlıyor: “Ortak payda Erdoğan’ı bitirmek, başkanlık sistemini bitirmek ve parlamenter sisteme dönmek.” Aurelien Denizou, “Recep Tayyip Erdoğan, kısa vadede bile olsa, kesinlikle ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmeye çalışacaktır” kararına vardı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın